Életmód
Mostantól önálló szakma Magyarországon az alvásterapeuta
Komoly betegségeket előzhetünk meg, ha időben megfelelő szakemberhez fordulunk
Sokan viszont hiába szánnak rá időt, nem tudják tartósan kialudni magukat. Ebben nyújthatnak segítséget a képzett alvásterapeuták.
Magyarországon a felnőtt lakosság több mint harminc százaléka küzd alvásproblémákkal - írja az MTI. Az alvászavarok és alvásbetegségek megelőzése az egészség megőrzésének egyik legfontosabb, ha nem a legfontosabb titka. Ehhez kíván hozzájárulni az első hazai alvásterapeuta képzés, melyre a Magyar Alvás Szövetség, a Budapesti Alvásközpont és a Döntéshozók Akadémiája szervezésében került sor. A képzéssel a magyarországi alváskultúra erősítését, az alvásegészség fenntartását szolgálják. Az új szakma első hivatalos képviselői - többek között - tudományos területeken, mentálhigiénés szolgálatoknál, nevelési tanácsadókban, egészségügyi és oktatási intézményekben, alvásipari vállalatoknál és szolgáltatóknál folytathatnak majd szakmai ismeretterjesztést. Rendszerszemléletű megalapozottságú ismeretek birtokában végezhetik munkájukat, és közreműködhetnek - megfelelő licence-szerződés alapján - az Alvásorvosok Világszövetségének magyarországi képviselő szervezete által minősített képzési programmal rendelkező ismeretterjesztő munkában, szakértői segítséget nyújthatnak az alváshoz kapcsolódó tevékenységek alvásminősítési kidolgozásában, feladatuk lesz a tervezett országos alvásterapeuta hálózat kiépítésben, az alvásipar területein és a hazai „sleepfriendly” (alvásbarát) programok elterjesztésében. Dr. Horváth Ildikó egészségügyi államtitkár gratulált az első képzett alvásterapeutáknak. A képzés jövő év februárjában folytatódik, de az érdeklődés már most jelentős.
Mikor forduljunk szakemberhez?
Az alvászavar rontja az alkalmazkodóképességet, azaz a „túlélést”: csökken a reagáló-, tanulási- és tűrőképesség, a figyelem, és a munkateljesítmény. Egyre fokozottabb ingerlékenység, fáradtságérzés jelentkezik, sőt, tartósan kimerült állapotban a testi (szomatikus) betegségek és a szellemi leépülés (demencia) kockázata is lényegesen megnőhet.
Tartósan nem elegendő alvás esetén gyakoribb az olyan betegségek kialakulásának esélye, mint
- magas vérnyomás és szívbetegségek
- elhízottság és cukorbetegség
- rendszeres fejfájás
- fokozott depresszió
- figyelemhiány és gyengébb teljesítmény
- korai halál, ami az alvási apnoéval is összefügghet.