Tudomány

Elfelejtheti a fogkrémet? Ezzel a porral harcolhatunk a fogbetegségek ellen

Természetes, olcsó és hatékony

Egy morin nevű, természetes eredetű vegyületből készült por ígéretes hatást mutatott a fogágybetegséget okozó baktériumokkal szemben. A morint olyan növényekből vonják ki, mint a guava levele, alma- és fügéshéj, bizonyos teák és mandula. A laboratóriumi vizsgálatok szerint a por antimikrobiális, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik – írta a Sience Daily.

Elfelejtheti a fogkrémet? Ezzel a porral harcolhatunk a fogbetegségek ellen
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Saul Loeb

A kutatók célja, hogy a morint kontrollált módon adagolják polimereken keresztül, így nyújtva alternatívát az antibiotikumokkal szemben a nem műtéti kezelések során.

A São Pauló-i Állami Egyetem Fogorvostudományi Karának kutatói több baktériumfajból álló biofilmen tesztelték a morint, amely a fogínybetegség hatását szimulálta.

A kutatók egy por állagú anyagot hoztak létre, amely hasonló módon készül, mint a tejpor, és alkalmas lehet szájápolási termékek alapanyagának. Különösen hasznos lehet olyan emberek számára, akiknek nehezére esik a rendszeres fogmosás, például idősek vagy mozgáskorlátozottak számára.

A morin azért ígéretes, mert olcsó, természetes és könnyen hozzáférhető, ugyanakkor önmagában fogyasztva nem elég hatékony, ezért speciális formában kell feldolgozni, hogy megelőzésre és kezelésre is alkalmas legyen.

A kutatók olyan hordozóanyagokat (ún. platformokat) fejlesztenek, amelyek lehetővé teszik, hogy a morinhoz hasonló természetes anyagok hosszabb ideig maradjanak a szájban, és fokozatosan szabaduljanak fel, így növelve a hatékonyságot és csökkentve a mellékhatásokat.

A fejlesztés célja az is, hogy kiváltsa azokat a jelenleg használt szerek egy részét, amelyek ízváltozást, fogelszíneződést vagy fokozott fogkőképződést okozhatnak.

A por alapú termék előnye, hogy nem színezi el a fogakat, és a kutatók azt is vizsgálják majd, hogy megtartja-e a száj természetes baktériumegyensúlyát – hiszen nem cél, hogy minden baktériumot elpusztítsanak.

A következő lépésként állatkísérletek és klinikai vizsgálatok következnek, hogy megerősítsék a laboratóriumi eredményeket.

Kapcsolódó írásaink