Május 8., hétfő: Oroszország kiterjedt légitámadás-sorozatot indított Kijev és több más ukrajnai terület ellen. Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere személyesen is megvizsgálta azt az épületet, amelybe egy orosz drón darabjai csapódtak be.
A támadásról bővebben itt olvashat.
Május 8., hétfő: Különböző programokkal köszöntötték szerte az unióban az Európa-napot. Budapesten többek között a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Stratégiai Tanulmányok Intézete szervezett konferenciát Amikor a jövő elkezdődött. Az Európai Unió történetének tanulságai címmel.
Az eseményről szóló cikkünket és galériánkat itt találja.
Május 8., hétfő: Megnyílt Ázsia legnagyobb madárparkja, a Bird Paradise Szingapúrban. A Mandai Wildlife Reserve területén több mint 20 hektáron elterülő park nyolc madárházban több mint 3500 madárnak ad otthont, többek között egzotikus és veszélyeztetett fajoknak is.
Május 8., hétfő: Elkezdődtek az érettségi vizsgák. A hét első napján magyar nyelv és irodalomból középszinten 1160 helyszínen 72 569, emelt szinten 51 helyszínen 1771 diák adott számot a tudásáról.
Az érettségiről bővebben itt olvashat.
Május 8., hétfő: 1945-ben ezen a napon ért véget a második világháború Európában Németország feltétel nélküli megadásával. Papírból készült vörös pipacsokkal díszítik a második világháború befejezésének 78. évfordulója alkalmából felállított emlékfát az egykori Stalag 328 hadifogolytábor helyén, a nyugat-ukrajnai Lembergben. Kijev úgy döntött, az idei évtől nem május 9-én, hanem 8-án ünneplik a nácizmus felett aratott győzelmet, ezzel is kifejezve Ukrajna Európához való tartozását.
Május 8., hétfő: Még vasárnap kisiklott egy tehervonat Hajdúhadház és Újfehértó között. A vasúti pálya helyreállítása napokba telett a Záhonyból Hegyeshalmon át Ausztriába tartó, vasércet szállító tehervonat balesete után. A harmincöt kocsiból álló szerelvény kilenc kocsija siklott ki, teljesen elzárva a kétvágányú, villamosított pályaszakaszt.
Fotó: MTI/Derencsényi István
A haváriáról és a műszaki mentésről itt írtunk és közöltünk képeket.
Május 9., kedd: Az indonéz Yazid Hanifam Kurniawan és Gema Nur Arifin méri össze erejét a 32. Délkelet-ázsiai Játékok férfi Kun Bokator versenyszámában Phnom Penhben. A bokator egy ősi harcművészet, melyet egykor a khmer katonaság alkalmazott, de Pol Pot véres diktatúrája idején tiltott volt Kambodzsában, s majdnem feledésbe is merült.
Fotó: AFP/Tang Chhin Sothy
Május 9., kedd: Moszkva központjában egy nő éppen szelfit készít egy szovjet katonai egyenruhába öltözött hagyományőrzővel a győzelem napi ünnepségen, melyen Oroszország a második világháborúban a náci Németország felett aratott győzelem 78. évfordulóját ünnepli. Az ukrajnai háború miatt a megemlékezés idén a szokásosnál visszafogottabb volt, több városban le is fújták.
Fotó: AFP/Natalia Kolesnikova
A felvonulásról és Vlagyimir Putyin beszédéről itt és itt olvashat bővebben.
Május 9., kedd: Egy Eurovíziós szuperrajongó érkezik az észak-angliai Liverpoolban lévő Lime Street pályaudvarra, a dalfesztivál első elődöntőjére. Az angol Liverpool városa adott otthont szombaton a rendezvénynek, miután az Egyesült Királyság a háború miatt beleegyezett, hogy a 2022-es győztes Ukrajna helyett megrendezi a versenyt.
Május 10., szerda: Novák Katalin köztársasági elnök a meghívott vendégek társaságában az államfő hivatalba lépésének első évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen a Sándor-palotában.
A köztársasági elnök első évéről itt olvashat bővebben.
Május 10., szerda: Egy buddhista szerzetes sétál a választási plakátok sűrűjében Bangkok utcáin. A thaiföldi választásokat óriási várakozás előzte meg, az egész ország felbolydult. A demokratikus ellenzéki pártoknak soha korábban nem volt akkora esélyük, hogy leváltsák a hadsereg támogatását élvező és csaknem egy évtizede kormányzó Prayut Chan-O-Cha miniszterelnököt, mint most.
Fotó: AFP/Lillian Suwanrumpha
Május 10., szerda: Arman Soldin, az AFP videóújságírója tiszteletére állított emléktábla a London központjában lévő Szent Brigitta-templomban. Soldin május 9-én halt meg egy rakétatámadásban a kelet-ukrajnai Csasziv Jar közelében. Az újságíró 32 éves volt.
Az újságíró haláláról itt írtunk bővebben.
Május 11., csütörtök: A Youhuu névre elkeresztelt racka juh lett a budapesti atlétikai világbajnokság kabalafigurája, amelyet száz nappal a rajt előtt a Nemzeti Atlétikai Központban mutattak be.
Az eseményről itt írtunk bővebben.
Május 11., csütörtök: Tömegével indultak meg a migránsok Mexikóból az Egyesült Államokba annak hírére, hogy csütörtök éjfélkor hatályát veszti az úgynevezett 42-es rendelkezés, amely az elmúlt években lehetővé tette az illegális bevándorlók kiutasítását járványügyi indokokkal. A jogszabály lejártának pillanatában több mint 29 ezer migráns volt az amerikai vám- és határvédelem őrizetében.
Fotó: AFP/Getty Images North America/Mario Tama
Az Egyesült Államok migrációs válságáról itt olvashat bővebben.
Május 12., péntek: Fedezékbe vonuló emberek figyelik, ahogy egy épületet találat ér a Gázai övezet északi részén fekvő Beit Lahiában egy izraeli légi csapás során. Izrael és a gázai fegyveresek május 12-én heves tűzharcot folytattak egymással, s még haloványabb lett a remények arra, hogy a felek tűzszünetet kötnek a napok óta tartó harcok után, amelyekben több tucat ember halt meg, egy kivételével mind palesztinok.
Az izraeli–palesztin összecsapásokról itt és itt olvashat bővebben.
Május 12., péntek: Török Ádám zenész temetése az Óbudai temetőben. A Máté Péter-díjas fuvolista, énekes és dalszövegíró, a Mini együttes alapítója és frontembere 2023. április 18-án, 75 éves korában hunyt el.
A temetésről itt olvashat bővebben.
Május 12., péntek: Imran Hán volt pakisztáni miniszterelnököt óvadék ellenében szabadlábra helyezték, miközben támogatói szerte Iszlámábádban összecsaptak a rendőrökkel. A korrupcióval gyanúsított karizmatikus politikus rendkívül népszerű a közép-ázsiai országban.
Imar Hán letartóztatásáról itt, a szabadon bocsátásáról és az azt kísérő utcai harcokról pedig itt olvashat bővebben.
Május 12., péntek: Egy dologtalan vízelvezető csatorna árulkodik a Dél-Spanyolországot egy gyakrabban és drasztikusabban sújtó aszályról. Spanyolország kormánya több mint kétmilliárd euró értékű intézkedéscsomagot fogadott el a mezőgazdasági kárenyhítésre. Az ország vízkészletei átlagosan a kapacitás 50 százaléka alatt vannak, míg a két legsúlyosabban érintett területen – Dél-Andalúziában és Katalónia északkeleti részén – a vízkészletek nagyjából 25 százalékra csökkentek.
Fotó: AFP/Cristina Quicler
Május 12., péntek: A 44. Tour de Hongrie országúti kerékpáros körverseny mezőnye a harmadik, 180 kilométeres Kaposvár - Pécs szakaszon a pécsi Széchenyi téren.
A versenyen részt vevő Dina Márton nyilatkozatait itt és itt olvashatja el.
Május 12., péntek: Néhány nap alatt valóságos nemzeti hőssé vált a kambodzsai Bou Samnang, aki a 32. Délkelet-ázsiai Játékok (SEA Games) során Phnom Penhben az ítéletidő ellenére is végigküzdötte a női 5000 méteres futást. A győztes hat perccel korábban ért célba, de Bou Samnang nem akart kiszállni a versenyből, s ezzel a hozzáállással kivívta magának a tiszteletet.
Május 13., szombat: Egy lány néz ki egy tuk tukból, miközben evakuálnak a mianmari Rakhine államban lévő Sittwe-ben, a Mocha ciklon érkezése előtt. A Mocha ciklon vasárnap érte el a bangladesi Cox’s Bazar – ahol csaknem egymillió rohingja menekült él nagyrészt gyenge menedékházakból álló táborokban – és a mianmari Sittwe közötti partvidéket.
Május 14., vasárnap: A Svédország nevében fellépő Loreen énekesnő trófeájával, miután megnyerte a 2023-as Eurovíziós Dalfesztivál döntőjét az észak-angliai Liverpoolban, az M&S Bank Arénában. Loreen ezzel történelmet írt: ő az első nő, aki kétszer is megnyerte az Európai Dalfesztivált.
A dalfesztivál döntőjéről és a győztesről itt olvashat bővebben.
Május 14., vasárnap: Törökország elnök- és parlamenti választást tart vasárnap. Az ország rendkívül megosztott. A húsz éve kormányzó Recep Tayyip Erdogan és kihívója között várhatóan nagyon szoros lesz a verseny. A május 12-én készült felvételen az elnök és az Igazság és Fejlődés (AK) párt vezetőjének támogatói egy nagygyűlésen biztatják Erdogant.
A török elnökválasztásról szóló elemzésünket itt olvashatja, a szavazásról pedig itt írtunk bővebben.