Életmód
Mérgezők is lehetnek a citrusfélék
Soha nem szabad megenni
A citrusfélék héja ehető, bár általában csak az aromás külső részt (flavedo) esszük meg, és az alatta lévő keserű fehér részt kidobjuk. A boltban vásárolt gyümölcsök esetében azonban ez egészségtelen lehet, mivel a legtöbb esetben a héj mérgező tartósítószereket tartalmaz – írja a Sports.kz.
Bár ezek a tartósítószerek nem oldódnak fel jól a vízben, már néhány szelet citrom héjával együtt egy kancsó vízben, nem is beszélve egy pohár forró teáról, kellemetlenséget okozhat.
A citrusféléket tartósítószerek védik a romlástól, amelyek főként három vegyületet tartalmaznak: imazalil, tiabendazol és ortofenilfenol.
Az imazalil egy gombaölő szer, amely megakadályozza a héjpenész kialakulását. A Florasan R és Fungaflor néven is ismert imidazol-származék. Belélegzése és fogyasztása az emlősökre káros. Ismételt használata észrevehető hatásokat fejt ki a májban e szerv biokémiai paramétereinek változásán keresztül.
Az EWG szerint a citrusfélékben ennek a vegyületnek a szintje sokkal magasabb lehet, és mivel az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) által az emberre nézve valószínűleg rákkeltőnek minősített endokrin rendszert károsító anyag, be kellene tiltani.
Egy francia tanulmány szerint a citrusfélék héján található két gombaölő szer, az imazalil és a tiabendazol, valamint a malation (a növénytermesztésben használt idegmérgező növényvédő szerek) fogyasztása növelheti a mellrák kockázatát a menopauza utáni nőknél, különösen, ha túlsúlyosak.
Az EPA besorolása szerint a tiabendazol szintén lehetséges rákkeltő anyag, amely nagy dózisban zavarhatja a pajzsmirigy működését.
Negatív hatással van az idegrendszerre is. Az ortofenilfenol (vagy bifenil) mint fenolos vegyület azonban a rák, különösen a rosszindulatú daganatok kialakulásához is hozzájárulhat.
Érzékeny egyéneknél károsíthatja a szívizomzat működését, valamint hányingert, szédülést, légszomjat és hasmenést okozhat.
Ne feledje, hogy ezeket a vegyületeket széles körben használják az iparban – nemcsak az élelmiszeriparban, hanem számos más iparágban is. Az olyan gyümölcsök, mint a citrom, lime, narancs, mandarin, grapefruit és pomelo (valamint a banán) nem az egyetlen forrás, ahonnan ezeket beveszik.
A kutatások cáfolják, hogy a citrusfélék héjából mosással eltávolíthatók lennének a tartósítószerek. Arra is van bizonyíték, hogy a fungicidek a héjon keresztül behatolnak a gyümölcshúsba, amely nem szabadul meg tőlük.
A citrusfélék héjából a növényvédő szereket nem lehet teljesen eltávolítani, ezért azokat egyszerűen el kell dobni. Ez nem garantálja, hogy nem esszük meg a káros vegyületeket – a héjban 0,64 mg/kg és a maszalil szintje 0,04 mg/kg volt a gyümölcshúsban. Érzékeny embereknél még ilyen mennyiség is felhalmozódhat, például a gyógyszerek és a környezet hatására.