Életmód

Emiatt érdemes a szőlőt a fagyasztóban tartani

Egy egyszerű trükkel segíthet

Kiderült, hogy egy kis adag fagyasztott bogyós gyümölcs elfogyasztása segít megállítani az étel utáni sóvárgást, különösen akkor, ha valaki stresszes – számol be a Sports.kz a Doctorpiter.ru-ra hivatkozva.

Emiatt érdemes a szőlőt a fagyasztóban tartani
Képünk illusztráció
Fotó: The Times of India via AFP/Bilal Bahadur

A stresszre adott leggyakoribb reakció a gyorsabb evés. Ennek következtében kontrollálatlanul megtömjük a gyomrunkat mindennel, ami csak kéznél van. És a kéz alá általában kalóriadús édességek kerülnek – írja a Sports.kz.

Az impulzív falánkság leküzdésében egy egyszerű trükk segíthet. Egy háziorvos azt tanácsolja, hogy a mentális zavarok idején fagyasztott szőlővel küzdjünk az étel utáni sóvárgás ellen.

„Íme az én orvosi lifehackem, hogyan győzzük le a stresszes túlevést és a súlygyarapodást. Ha egy fagyasztott szőlőt a szádba teszel, és csak hagyod felolvadni, a hideg hőmérséklet aktiválja a TRPM8 receptorokat. Ez viszont a dopamin felszabadulását váltja ki, ami az örömért felelős, hasonlóan ahhoz, amit stressz idején keresünk” – magyarázta a szakértő.

A TRPM8 (tranziens receptor potenciális melasztatin 8) olyan receptorok a szájban, amelyek enyhe hideg és mentol hatására aktiválódnak. Vizsgálatok kimutatták, hogy a TRPM8-ak 26-28 °C közötti hőmérsékleten váltják ki hatásukat. De igazán akkor kezdenek el működni, amikor a hőmérséklet 10 °C alá csökken.

Ugyanakkor az aktivált hidegreceptorok gátolhatják a CGRP neuropeptid felszabadulását. Ezt a neuropeptidet gyakran a migrén fő biomarkerének tekintik. Kimeríti az agy dopaminraktárait, és növeli az interleukin-10 szintjét, amely fehérje stresszhelyzetekre reagál, és a gyulladásos aktivitás kulcsfontosságú szabályozója.

„A fagyasztott szőlő hűsítő érzése stimulálja a paraszimpatikus idegrendszert, csökkentve ezzel a kortizol, a stresszhormon szintjét” – folytatja az orvos.

Egyébként tanulmányok kimutatták, hogy az egész test, de akár csak az arc hideg vízbe merítése is segít a hangulat és a stressztűrés fokozásában. Az eljárás után a kortizolszint csökken, az endorfin- és noradrenalinszint pedig emelkedik.

Emellett a rágással a nyálmirigyek stimulálódnak, ami nagy mennyiségű nyálat termel. Ezáltal az agy azt gondolja, hogy valami finomat eszünk. Ami azt jelenti, hogy nem valószínű, hogy többé megkívánja az ételt.

„Elég könnyen és gyorsan érezni fogja a jóllakottság érzését – biztosítja a szakértő. Tehát ha legközelebb stresszesnek érzi magát, vegyen elő a fagyasztóból néhány szem fagyasztott szőlőt!”

Kapcsolódó írásaink