Életmód
Kiderült, mennyire jó a szervezet számára sokak kedvence
Egy nő egy héten keresztül minden nap ezt ette
Az amerikai mezőgazdasági minisztérium szerint 30 gramm nyers tökmag alapból 163 kalóriát, 14 gramm összes zsírt, 2,4 gramm telített zsírt, 4 gramm szénhidrátot, 9 gramm fehérjét, 5 milligramm nátriumot, 2 milligramm vasat, 156 milligramm magnéziumot és 2 milligramm cinket tartalmaz – tájékoztat a Sports.kz.
Az American Heart Association a maga részéről a magas vérnyomás kockázatának csökkentése érdekében a napi nátriumbevitel 2300 milligrammra (ideális esetben 1500 milligrammra) való korlátozását ajánlja.
Segít jóllakni
Miután olvasott a tökmag fehérje- és rosttartalmáról, Ann Meyer úgy gondolta, hogy a tökmag remek önálló nassolnivaló lenne. De 20 perccel később még mindig éhes volt.
„Azt tapasztaltam, hogy a szándékos nassolási terv készítése és a megfelelő ételek párosítása megakadályozza az utólagos éhségérzetet” – jegyezte meg és elmondta, hogy a magok után még egy almát evett.
Szomjas volt
A nő hamar észrevette, hogy a tökmag elfogyasztása után azonnal szomjas lett. Kiderült, hogy a tökmagnak vízhajtó hatása van.
Aludni akart
Kicsit lomhának érezte magát. Tanulmányok szerint a tökmag triptofánt tartalmaz, ami álmosságot okozhat. Emellett a bennük található magnézium is elősegítheti az elalvást.
„Fel volt puffadva”
A harmadik napon tökmagot tett a sült krumplihoz, azonban később enyhe hasi puffadást érzett.
30 gramm tökmagban két gramm rost van, ami nem rossz, de nem elég ahhoz, hogy a magas rosttartalmú élelmiszerek közé soroljuk.
„Így egy adag zöldséggel és egy teljes kiőrlésű muffinnal, valamint egy almával kombinálva túl soknak bizonyult a bélrendszeremnek. Ugyanezt vettem észre másnap is, amikor ugyanezt a mennyiséget salátába tettem csicseriborsóval és szeletelt almával (és teljes kiőrlésű pirítóssal)” – írja.
Megismerte a testét
Másnap megtanulta az előző leckét, és kisebb adagot választott, egy evőkanál tökmagot egy almával és olvasztott sajttal. Mindezt egy csésze vízzel öblítette le, és így nyugodtan várhatta az ebédet, nem volt éhes közben.
„Nem éreztem puffadtnak a gyomromat, fáradtnak vagy szomjasnak magamat. Ebben az esetben valószínűleg a víznek is szerepe volt abban, hogy segített a rostokat a bélrendszerben mozgatni” – jegyzi meg.