Sport

A Chelsea-nek lesz aranya

A Serie A klubjaiban játszók szerezték eddig a legtöbb gólt, feltűnő ugyanakkor a La Liga európai csatárainak gyengélkedése

A Serie A és a Juventus az Euro 2020 eddigi „gólkirálya”, a torinói klub játékosa, a már kiesett portugálok mezében öt gólt szerző Cristiano Ronaldo vezeti a góllövőlistát. Így lehet egy mondatban összegezni mindazt, amit a legfontosabb tudni a torna első 48 mérkőzésének góljairól.

A legerősebb öt bajnokság közül eddig kiemelkedő a Serie A játékosainak eredményessége, 33 gólt szereztek. Az olasz első osztály 2020–2021-es idényének húsz csapata közül kilencnek a játékosa ért el gólt a tornán. Európa összes klubcsapata közül a Juventus viszi a prímet, Cristiano Ronaldo, Aron Ramsey, Álvaro Morata és Federico Chiesa eddig összesen kilenc gólt ért el.

A második legtöbbet az Internazionale futballistái termelték, nyolcat, Romelu Lukaku, Milan Skriniar, Nicolo Barella és Ivan Perisic révén. Más bajnokságokra kitekintve: ugyancsak nyolc gólt szereztek eddig a Manchester City és a Liverpool játékosai. (Itt érdemes közölni: minden játékost az előző idénybeli állomáshelyén vettünk figyelembe. Georginio Wijnaldumot például a Liverpoolnál, függetlenül attól, hogy a következő szezonban a PSG-ben játszik majd.)

Nagyon eredményesek voltak eddig az Atalanta játékosai, öten (Matteo Pessina, Joakim Maehle, Robin Gosens, Alekszej Mirancsuk és Mario Pasalic) hét gólt szereztek. Egyébként ez is egyfajta rekord: csak a bergamói fekete-kékek és a Manchester City adott eddig öt góllövőt az Euro 2020-nak.

A második legeredményesebb bajnokság a Premier League és a Bundesliga 1., egyaránt 28–28 góllal. Az angol futballban szereplők további két gólt jegyeznek, két walesi, Kieffer Moore és Connor Roberts azonban második vonalbeli, azaz a Championshipben szereplő klubban töltötte az idényt. (Az angol bajnoki rendszerben szereplő Cardiff Cityben és Swansea Cityben).

A Premier League hét klubja adott gólszerzőt, a Big Sixből csupán az Arsenal nem. A BL-t védő Chelsea játékosai eddig csak feleannyit gólt szereztek, mint a Manchester City vagy a Liverpool futballistái, ám egyedül a londoni Kékek lehetnek biztosak abban, hogy lesz Európa-bajnok játékosuk a torna végén, egyedül ők adnak játékost mind a négy elődöntős válogatottba. (Az olaszoknál Jorginho és Emerson, a spanyoloknál César Azpiicueta, a dánoknál Andreas Christensen, az angoloknál Mason Mount, valamint az eddig kevesebb szerepet kapó Ben Chilwell és Reece James a klub tagja.)

Ugyancsak 28 gólosok eddig a Bundesliga 1. játékosai, közülük a góllövőlista második helyén álló, az éllovas Cristiano Ronaldóhoz hasonlóan ötgólos Patrik Schick ötöt szerzett. Az előző szezon 18 élvonalbeli klubjából tizenegynek van gólszerzője a tornán, Szalai Ádám a németek elleni fejesével a Mainzot is feltette a listára. A svéd Emil Forsberg (4) és a dán Yusuf Poulsen (2) révén az RB Leip­zig eddig a legeredményesebb, megelőzve a Borussia Dortmundot és a Bayer Leverkusent (5–5). A várakozásokhoz képest szerény a Bayern München négy gólja.

Mint ahogyan szerény a La Liga (8) és a francia Ligue 1 (7) góltermése is. A Real Madrid játékosai öt (Benzema 4, Modric 1), a Barcelonáé mindössze két (Braithwaite, Griezmann) gólt értek el eddig. Franciaországban Kasper Dolbergnek köszönhetően az OGC Nice az eddig legeredményesebb klub, megelőzve az Olympique Lyont és a PSG-t is.

Az öt nagy bajnokság mellett további tizenegy európai első osztályú bajnokság adott még gólszerzőt, köztük, Fiola Attila révén a magyar. Egyetlen futballista szerepel a góllövőlistán Európán kívüli klub tagjaként, az osztrák Marko Arnautovic a torna rajtjakor még a sanghaji Port FC alkalmazottja volt.

Kapcsolódó írásaink

Shaw-show

ĀAz angoloknak jutott a legkönnyebb feladat a negyeddöntőkben, és ők éltek is a lehetőséggel

Szent Tamás túlnőtt a cseh druszákon

ĀMég soha nem telt el az Európa-bajnokságok történetében egy ország két elődöntőbeli szereplése között olyan hosszú idő, mint amennyit a dánok kivártak