Sport

Most nem üzennek rohamsisakkal az angolok

Volt már karlendítés, sztálingrádozás, sírás és fantomgól

Szinte hihetetlen, hogy már huszonöt év eltelt… A helyszín éppen úgy London volt, mint most, a tét pedig egy lépés előre az Európa-bajnoki címért folytatott nagy menetelésben. A győztes versenyben maradt, a vesztes csomagolhatott.

Most nem üzennek rohamsisakkal az angolok
Emlékkép 1966-ból: Geoff Hurst máig vitatott gólja után a nyugat-németek számon kérik Bahramovon az ítéletet. Siggi Heldet alig tudja lefogni Helmut Schön kapitány
Fotó: AFP/dpa/Karl Schnoerrer

Az angol és a német futballválogatott egymás elleni csatáinak már akkor jelentős „irodalma” volt. Keveset emlegetjük, de tény: a háromoroszlánosok – a szigeten belüli riválisokat leszámítva – éppen a németekkel játszották a legtöbb mérkőzést. Ezek közül az egyik a 2010-es dél-afrikai világbajnokságon volt, amikor – ahogyan 1966 óta szinte minden fontos meccsen – a németek nyertek, de az angolok szerint elsősorban azért, mert az uruguayi bíró, Jorge Larrionda volt az egyetlen ember a stadion-ban, aki nem látta, hogy Frank Lampard lövése után a labda a gólvonalon túlra pattant.

Vagy citálhatunk olyan emlékezetes csatákat, mint a politikai köntösbe burkolt, Angliában azóta is nagyon szégyellt, 1938. májusi berlini, amikor a vendégjátékosok náci karlendítéssel üdvözölték a közönséget. Esetleg az 1966-os világbajnoki döntő, amelyet 4–2-re nyert meg Alf Ramsey válogatottja, és amelynek kapcsán máig sem szűnt meg a vita: vajon túljutott-e a labda Geoff Hurst lövése után a gólvonalon. Tofik Bahramov, a szovjet–azeri partjelző gólt jelzett, de – legalábbis az anekdoták szerint – nem azért, mert szilárd meggyőződése alapján ítélt, hanem mert törleszteni akart a németeknek Sztálin-grádért.

Nem hogy akkor nem tudta senki megcáfolhatatlanul eldönteni, hogy igazságos döntést hozott-e 2–2-nél a svájci Gottfried Dienst e találatot megadva, de még a 21. században, a számítógépes elemzések időszakában sincsen megnyugtató válasz.

Angol–német? Ki feledi az 1990-es olaszországi Mondiale elődöntőjét, amelyet a (nyugat)németek nyertek szerencsével, tizenegyespárbajban? Emlékezetes kép az akkori egyik nagy angol sztár, Paul Gascoigne zokogó arca. Gazza 1996-ban, a következő nagy meccsen is ott volt.

Huszonöt éve már, az Eb elődöntőjében találkozott a két csapat, Puhl Sándor játékvezetése mellett. Az angolok nagyon készültek a visszavágásra és arra, hogy éppen három évtizeddel a hazai földön megnyert világbajnoki cím után ugyancsak Angliában az Európa-bajnoknak járó trónra is felüljenek. Nem túlzás, sajtóháború vezette fel a meccset, a Sun, a legnagyobb példányszámú angol bulvárlap Let’s Blitz Fritz! (a szójáték tartalmi fordítása: Villámháborúval ro­hanjuk le a fritzeket!) címmel olyan véleménycikket publikált, amelynek a tónusa Neville Chamberlain 1939. szeptem­ber 3-i, az Egyesült Királyság hadbalépését bejelentő rádióbeszédét idézte.

De nem csak a Sun idézte akkor a háborút, a Daily Mirror olyan fotómontázzsal rukkolt ki, amelyen Paul Gascoigne és Stuart Pearce világháborús rohamsisakkal a fején ordít­ja: „Achtung! Surrender!”, azaz sza­bad fordításban „Figyelem! Adjátok meg magatokat!” Aztán, jött még egy alcím, nehogy bárkinek is kétsége legyen: „For you Fritz, the EURO ’96 Championship is over” (Fritzek, nektek az Euro '96-nak vége).

Akkor diplomáciai jegyzékváltásokhoz vezettek a sajtóüzengetések, most sokkal békésebb a légkör. Bár a Guardian megjegyezte, hogy most sem mondhatjuk, hogy a politika semmilyen hatással ne lenne a mérkőzésre, de azért szerencsére ez vékony szál. Történetesen annyi, hogy Jamal Musiala, a német keret legfiatalabb tagja Stuttgartban született, majd Angliában nőtt fel, az angol korosztályos válogatottban játszott, de aztán 2019-ben a család, bevallottan a Brexit miatt, visszatért Németországba.

A Guardian kitért arra is, hogy a mérkőzést az ősi rivalizálás vagy akár a utált ellenfelek találkozója kitételek is jellemezhetnék, de ez inkább az angolok oldaláról várható, akár a mérkőzés napján is.

A németek számára az angolok elleni legfontosabb meccsek általában politikai mérföldkövet is jelentenek. Fél évvel azután, hogy 1972 tavaszán nagyon megverték az angolokat az Eb negyeddöntőjében, Willi Brandt szociáldemokratái megnyerték a választásokat. 2010-ben, a már említett dél-afrikai találkozó a multikulturális német futball születését jelentette, brazil, ghánai, tunéziai és török játékosokkal a kulcsszerepben.

És a németeknek tényleg megy az utóbbi időben az angolok ellen. Ritka az olyan kivétel, mint a 2001-es 5–1-es vb-selejtező Michael Owen nagy napján. A Nationalelf megverte az angolokat a régi Wembley Stadion utolsó válogatott mérkőzésén, aztán az új nyitányán is. „Négy világbajnokság és három Európa-bajnokság” – üzengetik a németek az angoloknak a fölényükre utalva. Mire az angolok azt éneklik: „Két világháború és egy világbajnokság.”

Anglia–Németország

Eb-nyolcaddöntő, London, 18.00
+ Roppant kiegyensúlyozott a két csapat eddigi 32 mérkőzésének mérlege. Az angolok és a németek is 13–13 meccset nyertek, 6 pedig döntetlenre végződött. Legutóbb is a Wembley-ben találkoztak 2017-ben, az a találkozó 0–0 lett. A kétezres években játszott kilenc meccsből hatot az idegenben játszó nyert meg. Út a nyolcaddöntőbe. Anglia (D1): –Horvátország 1–0; –Skócia 0–0, –Csehország 1–0. Németország (F2): –Franciaország 0–1; –Portugália 4–2; –Magyarország 2–2.

Mindkét csapat eddig hazai pályán, Londonban, illetve Münchenben játszhatott. A keddi mérkőzés továbbjutója Rómába utazik, ahol a svéd–ukrán meccs győztesével játszik az elődöntőért. Az angolok akár a döntőig is juthatnak, akkor is ez a római meccs volna az egyetlen, amit nem a Wembley-ben játszanak.

A Nationalelf keretéből hatan játszanak a Premiershipben, közülük hárman – Antonio Rüdiger, Kai Havertz és Timo Werner – a Chelsea futballistái. Az angoloknál is van két Bundesliga-játékos, a két dortmundi, Jude Bellingham és Jadon Sancho. A német válogatotthoz tartozó Jamal Musiala az U21-es korosztályig Anglia válogatottaiban szerepelt. Wayne Rooney elmondta, milyen angol kezdő tizenegyet látna legszívesebben: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Phillips, Rice, Henderson – Rashford, Kane, Sterling.

Joachim Löw csapatából – sérülése miatt – Lukas Klostermann hiányzik majd. Ez lehet a kezdő: Neuer – Ginter, Hummels, Rüdiger – Kimmich, Kroos, Goretzka, Gosens – Havertz, Müller – Gnabry. Ez két poszton, Goretzka és Thomas Müller beállításával tér el a magyarok elleni csapattól. A németek nem edzhetnek a Wembley-ben a mérkőzés előtti napon – ahogy ez szinte mindig szokás – mert a sok meccs és a rossz időjárás miatt kímélni kell a pálya gyepét. Az önkéntes karanténba vonult – de negatív covidteszttel rendelkező – Mason Mount és Ben Chilwell „száműzetése” éppen a mérkőzés napján jár le.

Svédország–Ukrajna

Eb-nyolcaddöntő, Glasgow, 21.00
+ A két csapat közös történelmét mindössze négy mérkőzés jelenti. Az ukránok kétszer, a svédek egyszer tudtak nyerni, a negyedik találkozó döntetlenre végződött. Ez utóbbi volt az egyetlen mérkőzésük semleges pályán, Cipruson.
Út a nyolcaddöntőbe. Svédország (E1): –Spanyolország 0–0; –Szlovákia 1–0, –Lengyelország 3–2. Ukrajna (C3): –Hollandia 2–3; Észak-Macedónia 2–1; –Ausztria 0–1.

Bár egyik válogatott sem tartozik az európai futball legszűkebb elitjébe, Ukrajna U20-as világbajnok lett 2019-ben, Svédország pedig megnyerte a 2015-ös U19-es Eb-t. Utóbbi csapatból öten játszanak az EURO 2020-on. Az ukránok tulajdonképpen Svédországnak köszönhetik, hogy – a legjobb négy harmadik között – bejutottak a nyolcaddöntőbe. Ha a svéd–lengyel meccsen Lewandowski és csapata nyer, Ukrajna kiesett volna. Így most, Eb-története során először, az egyenes kieséses szakaszban játszhat.

Az ukrán keretnek egyetlen sérültje van, Olekszandr Zubkov, a Ferencváros csatára. Viktor Cigankov viszont rendbe jött, Jarmolenko és Jaremcsuk mellett ő lehet a harmadik csatár (Buscsan – Mikolenko, Karavajev, Matvijenko, Zabarnij – Zincsenko, Szidorcsuk, Malinovszkij – Cigankov, Jarmolenko, Jaremcsuk). A svédek valószínűleg ugyanazzal a tizeneggyel kezdenek, mint a lengyelek ellen (Olsen – Lustig, Lindelöf, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg – Isak, Quaison), esetleg az azon a mérkőzésen két gólpasszt adó, korábban a covidfertőzése miatt pihenő Dejan Kulusevski kezdhet a mainzi Robin Quaison helyett.

Kapcsolódó írásaink