Holes és Schick hazaküldte a hollandokat

Csehország rendkívül szervezetten és összeszedetten játszva meglepetésre 2-0 arányban legyőzte Hollandiát a labdarúgó Európa-bajnokság első vasárnapi nyolcaddöntőjében a Puskás Arénában.

A csehek két hőse: a gólszerzők, Tomás Holes (balra) és Patrik Schick
Fotó: AFP/POOL/KIsbenedek Attila

A hollandok önbizalomtól telve várhatták a mérkőzést, hiszen mindhárom csoportmeccsüket megnyerték: Ukrajnát 3-2-re, Észak-Macedóniát 3-0, Ausztriát pedig 2-0-ra győzték le, így kilenc ponttal, elsőként léptek tovább a C csoportból.

Ezzel szemben a csehek csak harmadik helyen jutottak be a 16 közé: ők előbb 2-0-ra legyőzték Skóciát, majd 1-1es döntetlent játszottak Horvátországgal, végül pedig 1-0-ra kikaptak Angliától a D jelű kvartettben, amivel 4 pontot szereztek.

A hollandoknál nem volt igazán jelentős hiányzó, a cseh szövetségi kapitány viszont a középpályán nem számíthatott a sérült Vladimir Daridára, valamint a védelemben a sárga lapok miatt eltiltott Jan Borilra.

Egy biztos, a hangulatra nem lehetett panasz, a narancsmezes holland drukkerek már órákkal a meccs előtt ellepték Budapest utcáit, és a cseh szurkolók is szép számban érkeztek a magyar fővárosba, hogy biztassák az övéiket.

A holland drukkerek valósággal ellepték a budapesti utcákat
Fotó: Facebook/OnsOranje

A holland kezdőcsapat:

Objektum doboz

A csehek kezdője:

Holland helyzettel indult a meccs: Malen beadásáról éppen hogy csak lemaradt az ötös sarkán érkező Denzel Dumfries.

Nem késik soká a cseh ellenakció, Holes jó 25-ről tüzel, lövése kevéssel kerülte el a kaput.

A nyolcadik percben újabb veszélyes holland lehetőség. Depay szöglete után Blind ívelt át szépen a hosszúra, De Ligt visszafejelte középre a labdát, a hosszún érkezve Depay azonban pocsékul találja el a labdát: megmozdulása lövésnek és beadásnak egyaránt borzasztó.

A holland drukkerek a Puskás Arénában is fantasztikus hangulatot teremtettek
Fotó: MH/Hegedüs Róbert

Megint holland helyzet! A keresztbe mozogva előretörő Dumfriest nem tudták lekövetni a csehek, a holland hátvéd Kalas és a kapus Vaclik mellett is elvitte a labdát, aztán éles szögből lőtt, de Kalas bravúrosan mentett becsúszva.

A 21. perc elhozta az első veszélyesebb cseh akciót: Sevcik kevergetett a szélen, aztán középre ívelt, ahol Soucek érkezett jól, de fejese keresztben elszállt a kapu előtt, nem igazán tudta irányítani a labdát.

A csehek is szép számban kísérték el kedvenceiket Budapestre

A 28. percben Schick tűzte rá távolról, a cseh csatár megpattanó lövését magabiztosan fogta Stekelenburg kapus.

A 38. percben Csehország kis híján gólt szerzett: Masopust szép passzal ugratta Barákot, aki az ötös sarkáról lőtt, próbálkozásába azonban az utolsó pillanatban bele tudott lépni De Ligt, így a labda szögletre pattant.

A félidő utolsó pillanataiban még ráijesztettek a cseh védelemre a hollandok: Depay vett át egy felívelt labdát a kapunak háttal, ügyes mozdulattal fordult le a védőjéről, aztán középre játszott, az érkező Van Aanholt lövése azonban pontatlanra sikerült, elsuhant keresztben a kapu előtt.

Az első játékrész holland fölényt hozott, hiába játszottak azonban veszélyesebben a narancsmezesek, a kapu előtt nem voltak elég határozottak, így maradt a döntetlen a félidőben.

A második felvonás elején Dumfries lekönyökölte Kaderábeket, a sportszerűtlen megmozdulást egy sárga lappal jutalmazta Karaszjov bíró.

Frenkie De Jongnak (a labdával) és a csapatának sem ment jól a játék

Az 52. percben Depay gyönyörűen sarokkal passzolva ugratta ki Malent, aki egyedül vezethette Vaclikra, a cseh kapus határozottan kivetődve összeszedte a labdát.

Egy perccel később De Ligt esett el Schick mellett, kézzel ért a labdába, ráadásul egyértelmű gólhelyzetet megakadályozva, ezért Karaszjov videózás után kiállította a holland bekket.

Az 57. percben Malent lekapta a pályáról a holland szövetségi kapitány, a helyére Promes állt.

Nyolc perccel később Barák beadása találta üresen a hosszún érkező Kaderábeket, a cseh védő lapos lövését viszont bravúrral blokkolta Dumfries.

A 68. percben góllá érett a kiállítás óta állandósult cseh fölény: egy oldalszabadrúgás után Stekelenburg rosszul mozdult ki, Kalas fejeli vissza a labdát a hosszúra, ahol Holes érkezik üresen és a hálóba fejel a gólvonalon álló holland védők mellett.

A cseh gólszerző, Holes (jobbra) ünnepel a társakkal

A 80. percben megduplázták az előnyüket a csehek! Wijnaldumot megelőzve labdát szerzett Holes, előretört, majd visszapasszolta laposan az érkező Schicknek, aki magabiztosan értékesítette a ziccert. 2-0.

Patrick Schik (jobbra) negyedik gólját szerezte a tornán

A hollandok feszültté váltak a végén, nem kezelték jól a helyzetet, a hajrában Frenkie de Jong és Memphis Depay is begyűjtött még egy sárga lapot.

Lefújás utáni kontraszt: balra szomorú hollandok, jobbra boldog csehek

A hátralévő időben már nem változott az eredmény, így a csehek némileg meglepetésre, de a meccsen látottak alapján teljesen megérdemelt győzelmet aratott, és készülhet a Dánia elleni bakui negyeddöntőre.

Felhőtlen cseh öröm: nyolc között a csapat az Eb-n

Európa-bajnokság, nyolcaddöntő:
Csehország-Hollandia 2-0 (0-0)
Puskás Aréna, 52 834 néző, v.: Szergej Karaszjov (orosz)
Gólszerzők: Holes (68.), Schick (80.)
Piros lap: De Ligt (55.)
Sárga lap: Coufal (56.), illetve Dumfries (46.), De Jong (84.)

Silhavy: A csapatszellem átsegített minket a nehézségeken

„Nincsenek szavaim, megcsináltuk! Az ellenfelünk rendkívül erős volt, ezért támadásban akadtak gondjaink, de a csapatszellem megint átsegített minket a nehézségeken. Minden meccsen van kiemelkedő teljesítmény, ma Vaclik és Holes nyújtott extrát. Hiszem, hogy csapatként a dánokat is meglephetjük” - idézi az MTI Jaroslav Silhavy, a cseh szövetségi kapitány értékelését.

„Nem ez volt a legjobb mérkőzésünk, de a piros lapig jobbak voltunk, irányítottuk a játékot, azonban egyetlen pillanat alatt minden megváltozott” - mondta keserűen Frank De Boer, a hollandok mestere, aki a jövőjét firtató kérdésekre nem válaszolt.