Sport
Megmentette Horvátországot Harry Potter
Egészen elképesztő: Luka Modric mindössze a második olyan gólszerző lett az idei Eb-n, aki az előző szezont a spanyol élvonalban töltötte

Horvátországot az utolsó csoportmérkőzés előtt erős fuvallattal érintette meg a kiesés szele, és ilyenkor még az is kevés mentséget jelent, hogy Zlatko Dalicnak sok tekintetben új csapatot kellett építenie, vb-hősei közül Mario Mandzukic, Danijel Subasic és Ivan Rakitic már nem tagja a keretnek.
Az első két meccs után bárki kiegészíthette ezt a mondatot azzal, hogy „és Luka Modric is 36 éves lesz már a nyár végén”, igaza volt annak, aki arra célzott, hogy a horvát futball legnagyobb legendájának számító, Skócia ellen 141. válogatott mérkőzését játszó karmester sem nyújtott a tudásához méltó, kiemelkedő teljesítményt.
Egészen addig, amíg az nem nagyon kellett, amíg Horvátország „léte” nem múlt rajta.
A csoportkör harmadik körében a skótok ellen a továbbjutásárt vívott, tulajdonképpeni ki-ki meccsen a Real Madrid zárai születésű középpályása magasan a mezőny fölé nőtt. (Még hogyha az UEFA, érthetetlenül, Nikola Vlasicot is választotta a meccs emberének.) A mérkőzésen, amelyen a döntetlen a „kettős vereséget”, mindkét csapat számára a kiesést jelentette volna, 1–1-nél Modric lőtte a második horvát gólt, méghozzá nagyon látványos mozdulattal, külsővel.
A 2018-as aranylabdás a harmadik Európa-bajnokságán szerzett gólt (2008, 2016, 2021), immár ő a horvát Eb-történelem legfiatalabb és egyben legidősebb gólszerzője is. Tizenhárom éve, 22 évesen és 273 naposan vette be az osztrákok kapuját, kedden 35 évesen és 286 naposan a skótokét. Mindkét ellenfél saját országában játszhatott a horvátok ellen.
Érdemes még a számoknál maradni. Luka Modric a találkozó során 115-ször ért a labdához – tizenhattal többször, mint bárki más – és a 98 passza (ennek 2/3 az ellenfél térfelén) szintén a legjobb mutató a horvát csapatban. Róla és társairól is okkal írta a Sportske Novosti: „Akkor voltak a legjobbak, amikor arra a legnagyobb szükség volt.” (Modric mellett megítélésünk szerint a szintén gól-gólpasszal záró Ivan Perisic volt a második legjobb.)
Sőt, a horvát sportnapilap azt is írta: „A horvát Harry Potter természetesen Luka Modric volt. Az egyetlen labdarúgó (tavalyig), aki megelőzte Messi és Ronaldót az Aranylabdaért folyó versenyben, megváltoztatta a mérkőzés kimenetelét, és nagy örömet okozott minden horvát szurkolónak.
Aligha csodálható, hogy – miközben Modric nemcsak Horvátország, de kicsit a La Liga becsületét is mentette, a francia Antoine Griezmann után ő a második a spanyol bajnokságból, aki gólt szerzett – leginkább a skótok ájultak el a teljesítményétől. Ally McCoist, aki a 25 évvel ezelőtti Eb-n játszott a skót válogatottban, az ITV közvetítésében azt mondta: „Kimagaslóan Modric volt a legjobb a pályán. Mérföldekkel.
Élmény nézni a játékát. Szívszaggató volt, de óriási élmény.” A szintén korábbi skót válogatott Scott Brown szerint: „Modric végigfutotta a kilencven percet, de azt láttam rajta, ha kellett volna, futott volna még kilencvenet. A rövid labdaérintései félelmetesek, szinte lehetetlen védekezni ellene”.
Skócia: tizenegyből nulla
Nagy esélyt szalasztott el a skót válogatott azzal, hogy nem tudta legyőzni a horvátokat a Hampden Parkban. Kétségtelen, hogy nem ez minden idők legerősebb skót generációja – gondoljunk csak a hatvanas évekből Denis Law-ra, a hetvenesekből Billy Bremnerre, Peter Lorimerre, Kenny Dalglish-ra, Archie Gemmillre, a nyolcvanasokból Graeme Sounessra, Richard Goughra, Ally McCoistra –, de megvolt az esélye arra, hogy megtörjön egy nyomasztó átkot.
A skótok mindent egybevetve a tizenegyedik nagy tornájukon (világ- vagy Európa-bajnokságon) szerepeltek, és még egyszer sem jutottak tovább a csoportból. A játékosok nagyon csalódottak voltak a kiesés miatt, Andy Robertsonnal, a csapatkapitánnyal együtt úgy gondolták, eljött a nagy lehetőség. A Liverpool FC balhátvédje nagyon aktív volt a közösségi médiában a mérkőzés után, elsősorban a szurkolóknak üzent, kifejezve, hogy mennyire sajnálja, hogy nem tudták még büszkébbé tenni nagyszerű szurkolótáborukat.
(RR)
Röviden
A magyarok elleni, múlt szombati mérkőzésen megsérült Ousmane Dembélé térdműtétjére hétfőn, a finnországi Turkuban kerül sor. A 24 éves világbajnok francia szélső klubja, az FC Barcelona közölte, hogy az ilyen típusú sérülésekre szakosodott Lasse Lempainen traumatológus munkáját a katalán klub orvosi stábja felügyeli és segíti majd. Az operáció után derül ki, pontosan mennyi időt kell kihagynia Dembélének, a L’Équipe című francia sportnapilap szerint
a szélső körülbelül négy hónapig nem futballozhat. Dembélé 2017 nyarán igazolt Barcelonába, azóta ez
a 12. sérülése.
(AD)
A holland Luuk de Jong számára térdsérülés miatt véget ért torna. A holland szövetség bejelentése szerint a Sevilla támadójátékosa edzésen sérült meg, és már el is hagyta a válogatott edzőtáborát. A 38-szoros válogatott De Jong a csoportkörben az ukránok ellen a 88., az osztrákok ellen a 82. percben lépett pályára, Észak-Macedónia ellen nem játszott. (RR)
Jordi Alba, a Barcelona balhátvédje jó ajánlatot kapott. Az olasz bajnok Internazionale szeretné megvenni – és van is rá esélye. Joan Laporta, a tavasszal ismét megválasztott, visszatérő klubelnök szerint csak Lionel Messiről, Marc André ter Stegenről és az új szerzeményekről nem tárgyal a klub. (Messiről nem is tud: vagy hosszabbít a játékos, vagy távozik, lejár a napokban a szerződése.)
(DA)
Raphael Varane, a franciák középhátvédje valószínűleg távozik a Real Madridtól. Spanyol lapok szerint már elkötelezte magát a Manchester Unitedhoz. Korábbi védőtársa, Sergio Ramos már elbúcsúzott a klubtól, állítólag a PSG tagja lesz.
Raheem Sterling – az angolok eddigi egyetlen gólszerzője az idei tornán – nem szeretne a Tottenhamhez igazolni. Klubja, a Manchester City pedig hajlana arra, hogy bevonja egy olyan ügyletbe, amely csökkenti Harry Kane árát.
(RR)