Sport
Száztíz éve Münchenben egyszer már sikerült

A kapus túl azon, hogy elmondta: a csapat nem foglalkozik a játékvezetővel, kivágta magát, nagyjából azt mondva a 2016-os Európa-bajnokságon az izlandiak elleni mérkőzésünket – fogalmazzunk úgy, nem közmegelégedésre – vezető, az ellenfélnek egy tizenegyest és az utolsó pillanatokban egy kapu közeli szabadrúgást is megítélő bíróról, hogy induljunk ki abból, hogy a legutóbbi Európa-bajnokságon azt a mérkőzést vezette, amelyen a magyar válogatott olyan eredményt ért el, amellyel bejutott a nyolcaddöntőbe.
Most egy ugyanilyen „végeredmény” lenne az álom, de azt senki se tévessze szem elől, hogy az akkori marseille-i 1–1 most nem elég, most nyerni kellene a németek ellen.
Érdemes immár túllendülni azon, milyen borzalmas balszerencse egy nagy tornán ilyen csoportba kerülni, de még azon is, hogy minden más csoportból az első két meccsen mutatott játékkal a magyar csapat továbbjutna. Így is van rá esélye, de ehhez nagyjából olyan bravúrra lenne szükség, mint – hogy éljünk még egy futballtörténelmi példával – 1966-ban a kétszeres világbajnok brazilok legyőzése volt.
„Jól játszottunk Portugália ellen, aztán tovább fejlődtünk a franciák ellen, de még tovább kell javulnunk, hogy jó eredményt érhessünk el a németek ellen – mondta Marco Rossi a müncheni Fussball Arenában (az Eb napjai előtt és után Allianz Arenában) tartott sajtótájékoztatón. – Sokszor mondtam már, hogy a labdarúgás egyszerű játék. A tény, hogy az ellenfélnél van a labda, azt is jelenti, hogy hamarosan hozzád fog kerülni, de általában aki többet birtokolja a labdát, annak vannak jobb technikai képességei. Tisztában kell lennünk az erősségeinkkel és a gyengeségeinkkel is, valamint az egész mérkőzés alatt koncentrálnunk kell Münchenben.”
Talán kicsit megdöbbentette a német hallgatóságát, amikor azt mondta: „Holnap egy tank ellen lép pályára a magyar válogatott.” Magyarázatként hozzátette, Olaszországban, olaszul tanknak szokták a német futballistákat nevezni erős fizikumuk alapján. S még azt is: a német csapat fizikálisan nagyon erős játékosokból áll, akiknek a technikai képességeik is kimagaslóak.
Ugyanakkor a magyar csapat kapcsán is szólt a fizikumról: „Azzal nem volt probléma az elmúlt találkozókon. A csapatom az egy az egy elleni párharcokba is teljes erőbedobással beleáll. Néha elveszítjük a párharcokat, de a küzdelembe mindig belemegyünk.” Az esélyekről szólva azt mondta: „Szeretnénk bizonyítani magunk, a családjaink és a szurkolók miatt is.
Tudtuk a torna előtt is, illetve láthattuk az utolsó mérkőzéseken is, hogy milyen büszkék a szurkolók a teljesítményünkre és arra, amilyen elánnal szállunk szembe az ellenfelekkel. Ugyanezt a hozzáállást szeretném látni a németek ellen is. Az eredmény pedig rengeteg tényezétől függ, amelyek között ott van a szerencse is.”
A magyar válogatott számára csak a győzelem jelent továbbjutást, de az biztosan.
A csapat az óriási budapesti hőségből a kellemesebb klímájú Münchenben utazott, ahol kedden is esett az eső, és bár gyengébben, de ugyanez várható az időjárás előrejelzések szerint a mérkőzés időpontjára is.
Németország–Magyarország
F csoport, München, 21.00
+ A két csapat eddigi 34 mérkőzését tekintve kicsit a németek felé hajlik a mérleg nyelve, 13-szor nyertek, 10 döntetlen és 11 magyar siker mellett. Münchenben eddig csupán egyszer találkozott a két A válogatott, száztíz évvel ezelőtt, 1910. december 17-én, a későbbi osztrák futballpápa, Hugo Meisl játékvezetése mellett. A meggypiros mezesek Schlosser Imre két, valamint Sebestyén Béla és Bodnár Sándor egy-egy góljának köszönhetően 4–1-re nyertek. Akkor nem akadt légiós a magyar csapatban – noha addigra már volt német bajnok magyar válogatott játékos, Gilly, azaz Goldberger Pál személyében –, most azonban Marco Rossi keretének négy tagja is Bundesliga-klub tagja.
A freiburgi Sallai Roland klubtársa a német keretből Christian Günter. A mainzi Szalai Ádámnak nincs csapattársa Joachim Löw névsorában. Ellenben a két lipcseinek, Gulácsi Péternek és Willi Orbánnak kettő is: Marcel Halstenberg és a sérült Lukas Klostermann. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy a néhány hete a Chelsea-vel Bajnokok Ligáját nyerő Timo Werner tavaly nyárig ugyancsak az RB Leipzigot erősítette. A várható kezdőcsapatok. Németország: Neuer – Ginter, Hummels, Rüdiger – Kimmich, Gündogan, Kroos, Gosens – Havertz, Goretzka – Gnabry. Magyarország: Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai Attila – Nego, Kleinheisler, Nagy Ádám, Schäfer, Fiola – Szalai Ádám, Sallai.
Franciaország–Portugália
F csoport, Budapest, 21.00
+ A két csapat eddigi 27 mérkőzésén, 19 francia győzelem született. Hatot nyertek meg portugálok, kettő pedig döntetlenre végződött. Bruno Fernandes és Paul Pogba a Manchester Unitedben, Cristiano Ronaldo és Adrien Rabiot a Juventusban, Danilo valamint Presnel Kimpembe, és Kylian Mbappé a PSG-ben, José Fonte, Renato Sanches és Mike Maignan a Lille OSC-ben, Joao Félix és Thomas Lemar az Atlético Madridban csapattársak.
A csoportkör első két fordulójában mindkét csapat egy olyan meccset játszott, amely után csalódott és egyet, amellyel elégedett lehet. A négypontos franciák gyakorlatilag már továbbjutottak, Portugáliának még jó eredményre van szüksége – akár az este másik F csoportos mérkőzésén. A L’Équipe szerint három változás várható a franciák kezdőcsapatában a magyarok elleni tizenegyhez képest. Bekerülhet Jules Koundé, Corentin Tolisso, és Lucas Hernandez.
A francia sportnapilap azt is elemzi, a franciák elsősorban az erős vetélytársak ellen tudnak jól futballozni, ott érvényesül jobban a sebességre épülő kontrajátékuk. A címvédő portugálok a legutóbbi hét nagy tornán egyszer sem estek ki a csoportmeccsek után. Most a Ruí Patricio – Semedo, Dias, Pepe, Guerreiro – Pereira, Sanches, Fernandes – Bernardo Silva, Ronaldo, Jota tizenegy próbálhatja meghosszabbítani a sorozatot.
Svédország–Lengyelország
E csoport, Szentpétervár, 18.00
+ A két ország eddigi mérkőzéseinek több mint a felét, 26-ból 14 találkozót a svédek nyerték. Lengyelország nyolcszor győzött, négy meccs pedig döntetlen lett. 1999 óta, a legutóbbi öt mérkőzésen mindig Svédország győzött. A lengyel csapat éppen 30 éve nyert legutóbb a párharcban. Albin Ekdal és Bartosz Bereszynski a Sampdoriában, Dejan Kulusevski és Wojciech Szczesny pedig a Juventusban klubtársak.
Svédország négy, Lengyelország pedig egy pontot szerzett eddigi két Eb-csoportmeccsén. A többi csoportban úgy alakultak az eredmények, hogy a svédek már továbbjutottak, az persze kérdés, hányadik helyen. Ha a szentpétervári találkozó döntetlenre végződik, Lengyelország biztosan nem jut tovább.
A svédeknél Albin Ekdal kisebb sérüléssel bajlódik, Mattias Svanberg viszont koronavírus-fertőzése után újra a csapattal edzhetett. A sárga-kékek tervezett csapata: Olsen – Lustig, Lindelöf, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Olsson, Ekdal, Forsberg – Isak, Berg. A lengyeleknél egy fontos változás biztosan lesz, a rutinos Grzegorz Krychowiak letöltötte az eltiltását, visszatérhet. Paulo Sousa kezdőcsapata: Szczesny – Bereszynski, Bednarek, Glik – Józwiak, Moder, Krychowiak, Zielinski, Puchacz – Swiderski, Lewandowski.
Szlovákia–Spanyolország
E csoport, Sevilla, 18.00
+ A két ország eddigi hat mérkőzése közül négyet a spanyolok, egyet a szlovákok nyertek meg, egy pedig döntetlenre végződött. Spanyolországban mindig győztek a spanyolok. Stanislav Lobotka és Fabián Ruiz az SSC Napoliban klubtársak, és korábban játszott Ruizzal Nápolyban Marek Hamsik is.
Spanyolország – az európai topcsapatok közül leggyengébben rajtolva – két döntetlennel kezdte a tornát. A biztos továbbjutáshoz győznie kell, az újabb döntetlen csak szerencsés esetben elég. A szlovákok jelenleg továbbjutásra állnak, de nagy különbségű vereséggel akár ki is eshetnek. Valószínű, hogy a spanyol csapat több helyen is változik majd a két korábbi meccshez képest.
Sergio Busquets, César Azpilicueta és Mikel Oyarzabal egyaránt a kezdő tizenegybe kerülhet. Szlovákia a Dubravka – Pekarik, Skriniar, Satka, Hubocan – Kucka, Hromada – Haraslin, Hamsik, Mak – Duda csapattal játszhat, ami azt is jelentené, hogy Robert Mak, a Ferencváros támadója a szlovákok harmadik meccsén is kezdő.