Sport

„Ez a válogatott ajándék Olaszországnak”

Toto Cutugno énekelte hajdanán, hogy olasz vagyok, egy igazi olasz (sono un italiano, un italiano vero) a világhírűvé lett dalában – nyugodtan nótázhat most Roberto Mancini csapata is, mert eddig az olasz futball legszebb hagyományaihoz méltóan játszik a tornán is.

Pesszimista hívei szerint egyenesen túl jól – ha eddig igazán jól szerepelt egy nagy tornán, a 2000-es Európa-bajnokságot leszámítva, nem remekelt a csoportmeccsein. Idevehetjük még az 1990-es vb-t is, de akkor az eredmények jobbak voltak, mint a mutatott játék.

Most ellenben, némi túlzással, minden rendben van, játsszon bárki is. A szövetségi kapitány a svájciak elleni kezdő tizenegyét nyolc helyen megváltoztatva, tulajdonképpen a B csapatot játszatta, és a walesiekkel az is elbírt.

Ez a csapat nem csak eredményesen, de időszakonként látványosan is játszik. Amikor a torna előtt Mancinit megkérdezték, mennyire lesz csodálnivaló a csapata, még viccelődött („Nagyon, mert csinos fiúk”), de a játékával is elismerést váltott ki a csapat. S ebben a szövetségi kapitány mellett érdemei vannak azoknak a klubedzőknek, akiknek meghatározó játékosai vannak a mai Squadra Azzurrában, mint Gian Piero Gasperininek, az Atalanta edzőjének, Roberto de Zerbinek, a Sassuolo (korábbi) mesterének vagy éppen a Laziót dirigáló Simone Inzaghinak és a Napolit (május közepéig) irányító Gennaro Gattusónak is.

Ha akad újdonság az olaszokról alkotott képben, mondjuk, az egy hónappal ezelőttihez képest, akkor az leginkább az egyéniségek kiemelkedése. A nemzetközi sajtó korábban homogénnek, elsősorban a csapat erejére támaszkodónak vélte az azzurrókat, ami persze továbbra is igaz, de tegyük azt is mellé, hogy Manuel Locatelli, Domenico Berardi, Nicolo Barella vagy Leonardo Spinazzola a maga posztján a torna legjobbjai közé tartozik.

A Gazzetta dello Sport szerint egyébként a PSG sérülése után visszatérő középpályása, Marco Verratti volt a csapata legjobbja vasárnap este (7,5), a góllövő Matteo Pessina is 7,5-esre játszott, míg Alessandro Bastoni, Jorginho és a mérkőzés előtt sérültnek mondott Federico Chiesa 7-est kapott. Mindezt azért érdemes kiemelni, mert mutatja: Mancininek rengeteg variációs lehetősége van. Még a tartaléknak mondott játékosai (Verratti persze nem az, de hát ha ő játszik, valószínűleg ki kell hagynia Locatellit) is nagy formában vannak.

Mancininek és csapatának immár van mire szerénynek lennie. A kapitány, amikor a walesiek legyőzése, illetve a kétszeres világbajnokok veretlenségi rekordjának beállítása után megkérdezték tőle, mit szól hozzá, azt mondta: jó, jó, remek eredmény, de azért Pozzóék csak nyertek néhány fontos nagy trófeát.

Gabriele Gravina, a FIGC, az Olasz Labdarúgó-szövetség elnöke azt mondta a Gazzetta dello Sportnak nyilatkozva: „Ez a válogatott több hónapos szenvedés után ajándék Olaszországnak. Olaszország pedig álmodozik.” Az olasz számadatok szerint a Rai és a Sky közvetítését összesen 42 millió olasz nézte, ami elképesztő szám, a lakosság majdnem hetven százaléka.

Csehország–Anglia

D csoport, London, 21.00
+ A két csapat korábbi 17 mérkőzéséből tízet megnyertek az angolok, négy döntetlenre végződött, hármon pedig a cseh válogatott győzött. Anglia és Csehország találkozott az Euro 2002 selejtezőjében is, a Wembley-ben az angolok nyertek 5–0-ra, Prágában viszont a csehek 2–1-re. Az angol Declan Rice két cseh játékosnak is csapattársa a West Hamben: Vladimír Coufalnak és Tomás Souceknek.

Mindkét csapat egy mérkőzést nyert, egyen pedig döntetlent játszott eddig a tornán. A négy pont azonban nem biztos, hogy elég a kvartett második helyére – az öt viszont igen. Anglia hazai rendezésű mérkőzésen nagy tornán még soha nem veszített mérkőzést. (Döntetlennek számítva az Euro 1996-on, a németek ellen elbukott tizenegyespárbajt.)

Annak ellenére, hogy az Euro 2020 eddigi egyetlen meccsét sem játszotta végig Harry Kane, Southgate elmondta a sajtótájékoztatón, bízik a legutóbbi vb aranycipősében, és a kezdőcsapatba jelöli kedden is. Anglia lehetséges kezdőcsapata: Pickford – James, Stones, Mings, Chilwell – Phillips, Rice – Grealish, Mount, Sterling – Kane. A cseheké: Vaclík – Coufal, Celustka, Kalas, Boril – Soucek, Holes – Masopust, Darida, Jankto – Schick.

Horvátország–Skócia

D csoport, Glasgow, 21.00
+ Horvátország még soha nem nyert Skócia ellen. A két csapat mérkőzései közül a legtöbb, három, döntetlenre végződött, kettőt pedig a skótok nyertek meg. Mateo Kovacic és Billy Gilmour három éve csapattársak a Chelsea-ben, hétfőn eldőlt, hogy nem találkozhatnak. Szó szerint.

A két, eddig egyaránt egy pontot szerzett csapat számára egyszerű a „lecke”: aki nyer a Hampden Parkban, az – ha nem is csoportmásodikként – valószínűleg továbbjut. A döntetlen viszont Horvátország és Skócia számára is a „kettős vereséget” jelentené. A horvátok otthon, Rovinjban készültek a mérkőzésre, és tegnap utaztak Skóciába. A skótok darlingtoni edzőbázisukon igyekeztek regenerálódni – a játékosok többsége golfozással. Josko Gvardiol arra figyelmeztetett: „itt, az Eb-n már nincsenek gyenge csapatok”. Majd hozzátette, lehet, hogy az első két meccsükön a teljesítményük elmaradt a várttól, de most, ha kell, „meghalnak majd a pályán”.

A zágrábi Sportske Novosti szerint a horvátok a Livakovic ­– Vrsaljko, Lovren, Vida, Gvardiol ­– Modric, Brozovic, Pasalic – Ivanusec, Petkovic, Perisic tizenegye kezd majd. A szurkolók kívánságcsapata szinte ugyanez, csak Pasalic helyett Kovacic a harmadik középpályás. A skótokoknál a fiatal Billy Gilmournak, akit az angolok elleni meccs legjobbjának választottak, hétfőn pozitív lett a koronavírustesztje, ő lemarad a torna folytatásáról. Steve Clarke várható tizenegye: Marshall – McTominay, Hanley, Tierney – O’Donnell, Armstrong, McGregor, McGinn, Robertson – Dykes, Adams.

Kapcsolódó írásaink