Sport
Csúcsokat döntve csoportelső a Squadra Azzurra
Roberto Mancini a biztos továbbjutás tudatában nyolc helyen változtatta meg a kezdőcsapatát a legutóbbi találkozóhoz képest. Az olaszoknál nagy tornán hasonlóra korábban még soha nem volt példa. A Squadra Azzurra így is fölényben játszott a mérkőzés kezdetétől, de a walesi kapu keveset forgott veszélyben, Danny Wardnak kevés védenivalója akadt – igaz, a másik oldalon Gianluigi Donnarummának még ennyi sem. A 39. percben azután megtört a jég, Marco Verratti a jobbösszekötő helyéről a kapu elé tekert egy szabadrúgást, Matteo Pessina tökéletesen tette bele a lábát a passzba, és a labda a jobb alsó sarokban landolt.
A második félidőben két olyan csapat volt a pályán, amelyik tökéletesen elégedettnek tűnt az eredménnyel. Örömre azért feltétlenül a több fontos csúcsot megdöntő, az Eb-döntő csoportmérkőzésein összességében jó teljesítményt nyújtó olaszoknak van okuk, de az Ampadu kiállítása után a mérkőzést tíz emberrel befejező walesiek sem bánkódnak, a második helyen továbbjutottak. A csoport végeredménye: 1. Olaszország 9 pont, 2. Wales 4 (3–2), 3. Svájc 4 (4–5), 4. Törökország 0.
A győzelemmel Roberto Mancini és csapata beállította a Vittorio Pozzo világbajnokai által a harmincas években felállított, harminc veretlen mérkőzésből álló sorozatot. Az olasz csapat legutóbb 1999-ben kapott ki tétmérkőzésen hazai földön.
A Squadra Azzurra a maximális kilenc ponttal zárta a csoportkört, erre legutóbb a 2000-es Európa-bajnokságon volt példa. A kilenc ponthoz hét gól tartozik, ez is csúcsbeállítás, többet soha, ennyit az 1998-as vb-n szereztek az olaszok. Olaszország az Eb-k történelmének első csapata, amely kapott gól nélkül zárta a csoportmérkőzéseket.
Ukrajna–Ausztria
C csoport, Bukarest, 18.00
+ Az eddigi két mérkőzésük közül egyet az ukránok (2011), egyet az osztrákok (2012) nyertek meg – egyaránt hazai pályán.
A gólkülönbség 4–4.
Az első két forduló után mindkét csapatnak három pontja van, az ukránok gólkülönbsége 4–4, az osztrákoké 3–3. Aki nyer Bukarestben, biztosan továbbjut, és Londonban az A csoport győztese ellen folytatja. Döntetlennél Ukrajna biztosan, Ausztria nagy valószínűséggel továbbjut. Az ukránoknál Olekszandr Zubkov, a Ferencváros támadója továbbra is sérült.
A várható kezdőcsapat: Buscsan – Karavajev, Zabarnij, Matvijenko, Mikolenko – Malinovszkij, Sztjepanenko, Zincsenko – Jarmolenko, Jaremcsuk, Cigankov. Franco Foda, az osztrákok szövetségi kapitánya a Bachmann – Dragovic, Alaba, Hinteregger – Lainer, Sabitzer, Schlager, Grillitsch, Ulmer – Baumgartner, Arnautovic csapatot küldheti pályára. Visszatér
a rasszista viselkedése miatt eltiltott Marko Arnautovic, hiányzik viszont izomsérülése miatt Valentino Lazaro.
Észak-Macedónia–Hollandia
C csoport, Amszterdam, 18.00
+ A két csapat négy korábbi mérkőzéséből kettőt megnyertek a hollandok, kettő pedig döntetlenre végződött.
Az amszterdami találkozón búcsúzik majd a válogatottól a macedónok legendája, Goran Pandev. Ez lesz a 122. mérkőzése, 38 gólt lőtt – ebből kettőt a hollandoknak. Az Oranje már továbbjutott, és készülhet a június 27-i budapesti nyolcaddöntőre. Észak-Macedónia kiesett. Az Ukrajna elleni mérkőzésen a második félidőre becserélt Darko Csurlinov és Alekszandr Trajkovszki ezúttal a kezdők között kaphat helyet.
Igor Angelovszki tervezett csapata: Dimitrievszki – Sz. Risz-tovski, Velkovszki, Muszliu – Trajkovszki, Ademi, Csurlinov, Bardi, Alioszki – Elmasz, Pandev. A hollandok a számukra tét nélküli, de azért mégiscsak hazai pályán vívott mérkőzésen a Stekelenburg – De Vrij, De Ligt, Ake – Dumfries, Gravenberch, F. De Jong, Wijnaldum, Wijndal – L. De Jong, Depay csapattal kezdenek. A mérkőzést a nagykárolyi Kovács István vezeti majd.
Finnország–Belgium
B csoport, Szentpétervár, 21.00
+ A két csapat 11 korábbi mérkőzéséből négyet nyertek meg a finnek, hármat a belgák, három pedig döntetlenre végződött. A finn Jere Uronen 2016 óta a belga bajnokságban, a Genkben játszik.
A csoportban elméletileg lehet még akár három hatpontos csapat is, ebben az esetben minitabella döntene
a helyezésekről, amelybe csak az egymás elleni eredmények számítanak bele. Így viszont a belgák már nem tudnak másodiknál rosszabbak lenni – azaz továbbjutottak, de kétségtelen, hogy az említett esetben a csoportharmadik is készülhetne a folytatásra. Ennek a csoportnak a győztese Sevillában folytatja majd a tornát, valamely továbbjutó csoportharmadik ellen.
A belgáknál Kevin de Bruyne, ahogy Axel Witsel is, ezúttal már a kezdőcsapatba kerülhet, a korábbi meccseken jól játszó Thorgan Hazard viszont nem utazik Oroszországba. A finneknél Nikolai Alho, az MTK Budapest védője izomsérülése miatt valószínűleg nem játszhat, és hasonló okból hiányzik majd a vádliját fájlaló Jukka Raitala is.
Dánia–Oroszország
B csoport, Koppenhága, 21.00
+ A két csapat 12 korábbi mérkőzésének mérlege óriási orosz fölényt mutat. Tíz meccset nyert meg a Szbornaja, egyet
a dánok, egy pedig döntetlenre végződött. Gyenyisz Cserisev és Daniel Wass a Valenciában, Alekszej Mirancsuk és Joakim Maehle pedig az Atalantában klubtársak.
Mindkét csapat hazai pályán játszotta az első két mérkőzését. A dánok harmadszor is a koppenhágai Parken Stadionban léphetnek pályára. A két gárda közül az oroszok állnak jobban, a finnek elleni sikerrel van 3 pontjuk, Dánia nullapontos. Oroszország továbbra is nehezményezi, hogy a szurkolóit – érvényes jegyük ellenére – a dán hatóságok a járványhelyzetre hivatkozva nem engedik be az országba.
Sztanyiszlav Csercseszov, a legendás kapusból lett szövetségi kapitány viszont azt nyilatkozta: „Ez lesz a legutóbbi két nagy tornán az első idegenbeli meccsünk a szurkolóink nélkül. De az elmúlt öt évben én soha nem használtam a probléma szót. Ez egy helyzet, amit meg fogunk oldani annak érdekében, hogy továbbjussunk.” A dánokat meglátogatta az edzésen Christian Eriksen, miután kiengedték a kórházból.