Sport
Rémisztő Vörös Ördögök
Ez a gárda 2016-ban esélyes volt egy kiugró eredményre, de elrontotta a walesiek elleni negyeddöntőt. A 2018-as világbajnokságon még előrébb lépett, a brazilok kiejtésével bekerült az elődöntőbe, ám ott kikapott a későbbi győztes franciáktól.
De addig minden mérkőzését megnyerte! Roberto Martínez, a szövetségi kapitány 2016 nyarán vette át a válogatottat Marc Wilmotstól. Elképesztő mérleget produkált azóta: a franciák elleni vb-elődöntős vereségen kívül 55 meccséből mindössze hármat veszített el. 2019 eleje óta csupán egyet, az angolok ellen, a Wembley-ben, egy Nemzetek Ligája-csoportmeccset.
A belgák egyik nagy ereje abban is rejlik, hogy a kapitány valóban szinte minden posztra legalább két játékost tud állítani. A két kapus közül a 2020–2021-es idényben Simon Mignolet többet védett, mint Thibaut Courtois, ettől még nagy valószínűséggel ma este a Real Madrid csillaga áll majd a kapufák közé.
A védelemben már nem szerepel Vincent Kompany, ellenben a régiek közül Martínez meghívta Japánból, a Vissel Kobe csapatából Thomas Vermaelent, a portugál Benficából pedig Jan Vertonghent. Egyikük 35, másikuk 34 éves. S még ott van a 32 éves Toby Alderweireld is. Ugyanakkor felnőtt az új generáció, amelynek tagjai közül elsősorban a kongói édesanyától és belga apától származó, korábban a Man City kötelékébe tartozó Jason Denayer, aki a torna egyik legjobb védője lehet.
A középpálya kulcsfigurája Kevin de Bruyne, aki évek óta a Premier League legjobb futballistáinak egyike. Sőt a legutóbbi két évben őt választották a játékostársak az angol élvonal legjobbjának, korábban ilyen duplázásra mindössze ketten, Cristiano Ronaldo és Thierry Henry voltak képesek. Ám esetében kérdéses, mennyire veti vissza a Bajnokok Ligája döntőjében összeszedett arcsérülése – emiatt ki kell hagynia a szentpétervári mérkőzést –, s hogy mikor térhet félelem nélkül vissza.
A belgák számára óriási veszteség, hogy Eden Hazard mellett egy újabb klasszis miatt aggódhatnak. A Real Madrid csillaga a 2018-as világbajnokság egyik legjobb futballistájaként tündökölt, ám nem járt jól azzal, hogy átigazolt a Real Madridba, azóta szinte egyetlen két hónapos periódus sem telt sérülés nélkül nála. 2019 novembere óta mindössze egy meccsen tudott játszani a válogatottban, akkor is csak kilenc (!) percet, a horvátok elleni, utolsó felkészülési mérkőzésen.
Az elmúlt hónapokban sokkal biztosabb tagja volt a keretnek a legidősebb öccse, Thorgan, aki egyébként a Borussia Dortmund tagja. (A mindkettőjüknél fiatalabb, hajdanán az Újpestnél is megforduló Kylian a legutóbbi idényben a Cercle Bruges-ben játszott, keveset.) Nem kell azért izgulnia Martíneznek, mert bár a csúcsformában lévő Eden Hazard biztosan nagy nyerés lenne a csapat számára, olyan futballisták is bevethetők még, mint Yannick Carrasco (Atlético Madrid), Youri Tielemans (Leicester City), Axel Witsel (Dortmund), vagy Nacer Chadli, aki annak ellenére, hogy soha nem számított alapembernek, már eljutott 64 válogatottságig.
A támadójátékot tekintve fontos láncszem a belgák első jövő heti mérkőzésén (várhatóan) a századik válogatottságát ünneplő Dries Mertens, az örök ígéretnek számító Michy Batshuayi, a mindig a keret közelében lévő Christian Benteke, s nem utolsósorban a szertelen, de nagyon tehetséges, mindössze 19 éves Jérémy Doku. Ám a csapat eredményessége Juhász Roland egykori anderlechtes klubtársán, az előző két idényt a milánói Interben töltő Romelu Lukakun múlik. A még mindig csak 28 éves, de már 14 élvonalbeli szezont maga mögött tudó középcsatár 93 mérkőzésen 60 gólt szerzett a belga válogatottban. A 2019–2020-as és a 2020–2021-es összesített klubmérlege 95 mecsen 64 gól. Félelmetes.
Belgium–Oroszország
B csoport, Szentpétervár, 21.00
+ Oroszország és Belgium örökmérlege a házigazda szempontjából: 12 mérkőzés, 4 győzelem, 2 döntetlen, 6 vereség
A B csoport ma esti mérkőzésének szereplői a selejtezősorozatban is találkoztak. Az oroszok akkori, hazai mérkőzésüket is Szentpéterváron, a Gazprom Arénában rendezték meg – a találkozó 4–1-es belga győzelemmel végződött. Oroszország tétmérkőzésen még soha nem nyert Belgium ellen – a jogelőd Szovjetunió viszont igen, 1982-ben, Spanyolországban (1–0). A két csapat, a belga és a szovjet válogatott legemlékezetesebb meccse az 1986-os, mexikói, hosszabbításban elért 4–3-as belga győzelem (a szovjetek botrányosnak tartották a játékvezetést).
Az idei Eb selejtezőjében Belgium a maximális harminc ponttal végzett az élen, hat ponttal többet szerezve, mint a valamennyi más ellenfelét mindkétszer legyőző Oroszország. Belgium negyedik alkalommal játszik majd Szentpéterváron. Az említett, 2019-es találkozó előtt a vörös ördögök két vb-meccset vívtak a városban, 2018-ban az elődöntőben 1–0-ra kikaptak Franciaországtól, Angliát viszont legyőzték 2–0-ra a bronzmeccsen. A belgák közül minden bizonnyal Axel Witsel ismeri legjobban Szentpétervárt és a Gazprom Stadiont. A Borussia Dortmund 110-szeres válogatott középpályása 2012 és 2016 között a Zenit játékosa volt.
Wales–Svájc
A csoport, Baku, 15.00
+ A két csapat örökmérlege walesi szempontból: 7 mérkőzés, 2 győzelem, 5 vereség
Tétmérkőzésen legutóbb 2011-ben, Eb-selejtezőn csapott össze a két csapat, ekkor született meg közös történetük második walesi győzelme (2–0). Baku, Azerbajdzsán fővárosa még soha nem volt Eb-helyszín. Az Olimpiai Stadion eddigi legrangosabb összecsapása az Európa-liga 2019-es döntője, a Chelsea és az Arsenal találkozója (4–1) volt. Nincs a keretekben olyan játékos, aki az ellenfél bajnokságában szerepel. Mindkét csapat ad viszont játékost a horvát ligába: a walesi Dylan Levitt az Istra 1961 középpályása, míg a svájci Mario Gavranovic a Dinamo Zagreb futballistája.
A svájci válogatott megnyerte a legutóbbi hat mérkőzését. Vladimir Petkovic csapata legutóbb 2020 november 11-én, a Belgium elleni felkészülési mérkőzésen szenvedett vereséget (1–2). Wales a selejtezőkben a magyar válogatottal azonos csoportban volt: Cardiffban 2–0-ra nyert, Budapesten, a Groupama Arénában viszont 1–0-ra kikapott.
Dánia–Finnország
B csoport, Koppenhága, 18.00
+ A két csapat örökmérlege dán szempontból: 59 mérkőzés, 39 győzelem, 10 döntetlen, 10 vereség
+ A finn keretből Pyry Soiri és Joni Kauko a dán Esbjerg játékosa.
A két csapat közül a házigazdáé a veretesebb Eb-múlt: 1992-ben, Svédországban aranyérmes lett. Finnország újonc, korábban soha nem szerepelt még Európa-bajnokságon. Annak ellenére, hogy a két ország azonos földrajzi régióba tartozik, labdarúgó-válogatottjaik legutóbb tíz éve, Esbjergben, egy barátságos meccsen találkoztak.
Akkor a dánok 2–1-re nyertek. Finnország több mint hetven éve, 1949 szeptemberében győzte le (2–0) Dániában szombati ellenfelét. Teemu Pukki, a Norwich City 31 éves támadója tevékeny részt vállalt abban, hogy Finnország, története során először, nagy torna döntőjében játszhasson. A selejtezőben szerzett 16 finn gólból 10-et szerzett és adott egy gólpasszt is – ezzel csapata góljainak 68,75 százalékában főszereplő volt. A finnek általunk legismertebb játékosa Nikolai Alho, az MTK Budapest 28 éves, 12-szeres válogatott középpályása.
Vasárnapi mérkőzések
Ausztria–Észak-Macedónia
C csoport, Bukarest, 18.00
Hollandia–Ukrajna
C csoport, Amszterdam, 21.00
Anglia–Horvátország
D csoport, London, 15.00