Sport
Tíz fiatal játékos, akire érdemes lesz odafigyelni a foci Eb-n
Adam Hložek (Csehország)
A szakértők szerint Tomás Rosicky óta nem volt ekkora kaliberű tehetsége a cseheknek, mint a Sparta Praha támadója. 2018 októberében mutatkozott be a felnőttek között a fővárosiaknál, 16 évesen, 3 hónaposan 16 naposan játszott először a cseh élvonalban, amivel klubrekorder lett.
Második szezonjára már alapemberré vált a csapatban, a nagy áttörést mégis a legutóbbi idény hozta el neki. Dacára annak, hogy lábsérülése miatt négy hónapnyi pihenőre kényszerült, 19 meccsen 15 gólt szerzett, amivel holtversenyben a gólkirályi címet is elnyerte, emellett 7 gólpasszt is kiosztott társainak.
A válogatottban tavaly ősszel, egy Szlovákia elleni Nemzetek Ligája találkozón debütált, szintén rekordot döntve, 18 éves korában. A hírek szerint kisebb csípősérüléssel küzd, de Jaroslav Silhavy szövetségi kapitány így is számít rá.
A Spartánál is hosszú távra terveznek vele, májusban írt alá egy új, négy évre szóló szerződést, de ez alighanem a külföldi kérők felé is egy jelzés, hogy mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, ha meg akarják szerezni a srácot, a hírek szerint például a West Ham is érdeklődik iránta.
Ryan Gravenberch (Hollandia)
Kiváló felépítésű támadó középpályás, technikailag rendkívül képzett, játékstílusát Zinedine Zidanéhoz és Paul Pogbáéhoz hasonlítják.
A legutóbbi szezonban alapembere volt az Ajaxnak, és a válogatott utóbbi meccsein is rendre szerepet kap: az Oranje mindhárom márciusi vb-selejtezőjén játszhatott, a Georgia elleni múlt vasárnapi barátságos találkozón pedig az első gólját is megszerezte címeres mezben.
Távoli lövései is életveszélyesek, tavaly ősszel a Midtjylland elleni BL-meccsen jó 20 méterről irgalmatlan nagy gólt ragasztott a dánok kapujába.
Pedri (Spanyolország)
Tavaly nyáron a Las Palmastól mindössze 5 millió euróért szerződtette a Barcelona, a katalánoknál hamar helyet követelt magának a csapatban, olyannyira fontos játékossá nőtte ki magát, hogy a mögöttünk lévő idényben senki nem szerepelt nála több meccsen Ronald Koeman együttesében.
Játékstílusa tökéletesen illeszkedik a Barcelona és a spanyol válogatott filozófiájához, gyors, technikás és kitűnően passzol, emellett remekül olvassa a játékot, bejátssza a teljes középpályát: ha kell középen, ha kell, a széleken tűnik fel, de mélységbe is rendszeresen visszalép, hogy ő hozza fel a labdát a támadásokhoz.
Nuno Mendes (Portugália)
Még csak 18 éves, de már kirobbanthatatlan a Sporting csapatából: a portugál bajnokságot megnyerő gárdában 29 bajnokin szerepelt. A válogatottban idén márciusban, az Azerbajdzsán elleni győztes összecsapáson mutatkozott be, azóta még négy alkalommal ölthette fel a címeres mezt.
Gyors, lendületes szélsőhátvéd, de nemcsak a támadásokból veszi ki a részét, védekezésben is stabil és fegyelmezett. Játékára már a legnagyobb sztárcsapatok is felfigyeltek, a Chelsea és a két manchesteri nagyágyú, a City és a United is szeretné a soraiban tudni, kivásárlási ára 70 millió euró.
Phil Foden (Anglia)
Egyértelműen a legnagyobb név és a leginkább kész játékos a listáról. 2017-ben kulcsfigurája volt az U17-es világbajnokságon aranyérmes angol válogatottnak, és a torna legjobb játékosának is megválasztották. A legutóbbi két szezonban bejátszotta magát a Manchester Citybe, a 2020/21-es bajnokság megnyeréséhez 28 meccsen 9 góllal járult hozzá.
A Bajnokok Ligájában is jól ment neki a játék, a Dortmund elleni negyeddöntő mindkét felvonásán betalált, az elődöntő visszavágóján pedig gólpasszt adott Riyad Mahreznek. Az idény végén az angol bajnokság és a BL álomtizenegyébe is beválasztották.
Szélsőhátvédként is bevethető, azonban leginkább a középpályán érzi jól magát, Guardiola is ott játszatja legtöbbet. Ballábas, technikailag kiemelkedően képzett, kiválóan kezeli a labdát, lendületes előretörésekre és pontos mélységi indításokra egyaránt képes, ráadásul a kapura is veszélyes.
Remekül olvassa a játékot, magas játékintelligenciájának védekezésben is nagy hasznát veszi a City, letámadáskor gyakran készteti hibára az ellenfél labdát birtokló játékosát, a passzokat is ügyesen füleli le.
A felnőttválogatottban tavaly szeptemberben, az Izland elleni 1-0-s siker alkalmával debütált, első góljait szintén Izland ellen szerezte, még tavaly novemberben a Wembleyben.
Jamal Musiala (Németország)
Stuttgartban született brit-nigériai apa és német anya gyermekeként. Gyermekkora nagy részét Angliában töltötte, a Chelsea akadémiájának növendéke volt, 2019-ben, 16 éves korában igazolt a Bayernhez.
A legutóbbi idény hozta el számára a nagy áttörést, 26 bajnokin 6 gólt lőtt a bajnoki aranyérmes münchenieknél, ahol két korrekordot is megdöntött: ő lett a legfiatalabb Bundesliga-játékos és a legfiatalabb gólszerző is a klub történetében.
Az igazi posztja támadó középpályás, leginkább közvetlenül a csatárok mögött szeret játszani, de megállja helyét a középpálya bármely részén és a támadósorban is. Eredendően jobblábas, ugyanakkor akkor sem jön zavarba, ha a balját kell használnia, erős és pontos távoli lövései próbára teszik a legjobb kapusokat is.
Utánpótlásszinten több korosztályban pályára lépett Németország és Anglia színeiben is, idén februárban azonban úgy döntött, a felnőttek közt a németeket akarja képviselni. Első meccsét március 25-én, Izland ellen játszotta a Nationalelfben.
Bukayo Saka (Anglia)
Az Arsenal saját nevelésű futballistája elképesztő sebességgel száguldozik a széleken. Balhátvédként és bal- vagy jobboldali támadó középpályásként egyaránt kiemelkedő teljesítményre képes, rengeteget mozog be az üres területekbe, gyorsasága és cselezőkézsége révén a legjobb védőket is képes megverni egy az egyben.
Felfutásait rendszerint pontos beadásokkal zárja, de ha a helyzet úgy hozza, befelé cselezve képes veszélyes lövésekre is. A legutóbbi két szezonban stabil tagja az Arsenalnak, folyamatos jó teljesítményével Gareth Southgate szövetségi kapitány figyelmét is felkeltette. 2020 októberében mutatkozott be az angol válogatottban, kezdőként játszott Wales ellen, idén júniusban Ausztria ellen lőtte első gólját a Háromoroszlánosok között.
Alexander Isak (Svédország)
A testfelépítése és gólerőssége miatt gyakran „új Ibrahimovic”-ként emlegetett svéd csatárt 17 évesen igazolta le a Dortmund, ott azonban kevés lehetőséget kapott, kölcsön is adták a Willem II-nek. Hollandiában már megmutathatta, mit tud, 16 mérkőzésen 13 gólig jutott.
2019 nyarán igazolta le a spanyol Real Sociedad, ahol hamar beilleszkedett: mindjárt az első bajnokiján betalált, mára pedig már egyértelműen ő a baszkok első számú gólfelelőse. A 2020/21-es szezonban, 17-szer volt eredményes a bajnokságban, jó formában érkezik tehát az Eb-re.
Magasságából adódóan fejjel életveszélyes, ugyanakkor – pláne testalkatához képest – kimondottan technikás, és az összjátékokban is hasznos.
A svéd válogatottban 2017. január 8-án, Elefántcsontpart ellen szerepelt először, első gólját négy nappal később, Szlovákia ellen szerezte.
Jeremy Doku (Belgium)
A 19 éves belga szélsőt tavaly nyáron a Liverpool is akarta, ő azonban az Anderlechttől Franciaországba, a Lille együtteséhez szerződött. Villámgyors és kitűnően cselez, gyakran keresi a lehetőséget, hogy az egy az egyben vihesse a védőkre a labdát. Kevés gólt lő, viszont rendszeresen kiveszi a részét a támadások építéséből, passzai és beadásai pontosak.
Tavaly szeptember 5-án, Dánia ellen debütált a belga válogatottban, melynek mezét eddig 8 alkalommal ölthette fel. Először három nappal később, az izlandiak kapujába talált be, azt a meccset 5-1-re nyerték a belgák.
Orkun Kökçü (Törökország)
Vérbeli irányító, érzi és érti a játék minden rezdülését, gyakran operál hajszálpontos mélységi indításokkal. A holland futballiskola „termékeként” nem meglepő módon jó barátságban van a labdával, ügyesen cselez, abszolút kétlábas és a távoli lövései is figyelemre méltóak.
2018 decemberében került fel a Feyenoord első csapatához, stabil helyet a 2020/21-es szezonban tudott kivívni magának: a nemrégiben lezárult évadban 22 bajnokin 3 gól és 3 gólpassz a mérlege.
Török szülők gyermekeként Hollandiában látta meg a napvilágot, több utánpótlás-korosztályban is játszott a holland válogatottban, felnőttként viszont Törökországot választotta, eddigi első és egyetlen mérkőzése egy szerbek elleni találkozó volt a nemzeti csapatban, még tavaly szeptemberben.
Régóta figyelik a külföldi sztárklubok, korábban a Sevillával, Milannal és az Arsenallal is hírbe hozták, újabban állítólag a Chelsea érdeklődik iránta