Montázs
Mit ne tegyünk, ha nem tudunk aludni?
A tartós alvásproblémákat nem szabad figyelmen kívül hagyni
![Fotó: AFP/Cultura Creative/Eugenio Marongiu Mit ne tegyünk, ha nem tudunk aludni?](https://static.magyarhirlap.hu/images/202407/md/064-isc12342053.jpg)
Az állandó éjszakai ébredések zavarhatják az embert. Ezt többek között okozhatja a stressz vagy akár a hőmérséklet változása – írja az rbc.ua.
Ha hajnali háromkor azon kapja magát, hogy a plafont bámulja, semmiképpen ne vegye elő a telefonját.
Dr. Biquan Luo elárulta, hogy az idő ellenőrzése fokozhatja a stresszt és megnehezítheti az alvást. Emellett, ha a telefonján ellenőrzi az időt, a tartalom túlságosan stimuláló lehet, ami tovább akadályozza a pihenést és az elalvást.
Ráadásul az olyan eszközök, mint az okostelefonok és a tévék kék fénye is károsan hathat az alvási szokásainkra. Ezért a szakértők azt tanácsolják, hogy helyezze őket minél távolabb az ágytól.
Ha éjszaka felébred, ajánlott az ágyban maradni, pihenni és megpróbálni újra elaludni.
„Ha 10-15 perc után nem tud visszaaludni, akkor ideje felkelni az ágyból. Próbáljon meg otthon egy csendes és kényelmes helyre, például a kanapéra ülni, és olvasson könyvet, vagy végezzen nyugtató tevékenységet, amíg újra álmosnak nem érzi magát – aztán menjen vissza az ágyba” – mondta a szakértő.
A tartós alvásproblémákat azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni. Orvoshoz kell fordulni, ha a szokások megváltoztatása ellenére sem tudunk elaludni. Ha a probléma hónapokig nem szűnik meg, az negatív hatással lesz a mindennapi életre.
Az álmatlanság fő okai
Az álmatlanságot számos ok okozhatja, többek között:
- súlyos egészségügyi állapot, fájdalom szindróma
- hosszan tartó túlterhelés (fizikai, mentális, érzelmi)
- stressz és depresszió
- krónikus és akut betegségek
- migrén
- apnoe, amikor alvás közben a légzés kontrollálatlanul leáll
- lakóhelyváltoztatás (más országba költözés)
- konfliktusok a családban, a munkahelyen, a társadalomban
- rossz szokások
- kényelmetlen ágy, matrac