Külföld
Egyre nagyobb veszélyben a vallásszabadság
Az ACN a legsúlyosabb, vörös kategóriába sorolja a világ mintegy 28 országát, amelyek összesen több mint négymilliárd embernek nyújtanak otthont. Közülük 13 az afrikai kontinensen található, ahol évről évre drasztikusan romlik a helyzet.
A narancs kategóriába tartozó országok csoportjába, amelyekben a vallási diszkrimináció különböző jelei tapasztalhatók, 33 ország tartozik, amelyekben összesen mintegy 853 millió ember él. A jelentés felsorolja ezek mellett a megfigyelés alatt álló országokat is, amelyekből egymás után érkeznek aggodalomra okot adó hírek, és olyan folyamatokról számolnak be, amelyek a vallásszabadság tartós leépülését eredményezhetik – olvasható a cikkben.
Az ACN szerint a negatív elmozdulás összefügg a globális gazdasági-politikai helyzet kiéleződésével.
Mint írják, az elnyomásnak különböző formái vannak: nem ritka a fizikai üldöztetés sem (Észak-Koreában halálos veszélyt jelent már a Biblia birtoklása is), de a terrortámadások, a vallási örökség és a szimbólumok szisztematikus megsemmisítése (például Törökországban és Szíriában), a választási rendszer manipulálása, a tömeges megfigyelés, az áttérésellenes törvények és a pénzügyi korlátozások (a délkelet-ázsiai régióban és a Közel-Keleten) kombinációja is gyakori jelenség.
A szerzők hangsúlyozzák a nemzetközi közösség felelősségét is, amely szerintük egyre halkabban emeli fel szavát, ha vallásüldözést tapasztal.
A jelentés kitér arra is, hogy az elmúlt években tendenciózusan nőtt a nyugati zsidó közösségekre nehezedő nyomás. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) tagországaiban a 2019-es 582-ről 2021-re csaknem megháromszorozódott, 1367-re nőtt a zsidóellenes gyűlöletbűncselekmények száma.
A jelentés részletesen foglalkozik a nyugati világban tapasztalható jelenségekkel is. Ezen belül az ACN szakemberei különösen is veszélyesnek tartják az eltörlés kultúráját, valamint a kényszerűen politikailag korrekt beszédet.