Krónika

Amikor nem a léc, hanem a látvány rezeg

Betegségeket jelezhetnek a szokatlan szemmozgások

Betegségeket jelezhetnek a szokatlan szemmozgások – érdemes tehát figyelni rájuk.

Amikor nem a léc, hanem a látvány rezeg
Sokféle bajt jeleztet a látószervünk
Fotó: AFP/Joel Saget

A látásélesség csökkenése mellett a szemünk működésében számos módon alakulhat ki zavar – hangoztatta a Házipatika.com-nak Holló Gábor professzor. Mint a cikkben olvasható, a Szemészeti Központ vezetője arról ír, hogy a normális párhuzamos szemálláshoz és a minden irányban azonos kétszemes szemmozgáshoz a két látószerv megfelelő vezérlése és a mozgást végrehajtó izmok jó állapota szükséges. Noha ezt valamennyien normálisnak tekintjük, fenntartása nem egyszerű a szervezet számára, és szabályozása számos ponton károsodhat.

A problémák közül a cikkben az úgynevezett Nisztagmust (szemtekerezgést), a szemizom-bénulást és a kettős látást emelik ki. A leggyakoribb nem bénulásos kancsalság a szem fénytörési hibája miatt alakul ki kisgyermekkorban. A szemtekerezgés egyértelműen korai (veleszületett) idegrendszeri szabályozási zavar következménye. Általában jelentős látásélesség-csökkenéssel jár együtt.

A bénulásos kancsalság oka gyakorta a nem megfelelően kezelt cukorbetegség idősebb életkorban, illetve a szemmozgató izmokat beidegző idegek egyéb betegségeiben, sérüléseiben kereshető.

Kapcsolódó írásaink