Krónika

A hollandiai Delft bocsánatot kért a rabszolgaságban játszott múltbéli szerepéért

Becslések szerint mintegy 600 ezer ember kerülhetett rabszolgasorba a holland uralom alatt

A hollandiai Delft önkormányzata bocsánatot kért a város rabszolgakereskedelemben játszott múltbéli szerepe miatt – jelentette be kedd este a mintegy százezer lelkes város polgármestere, Marja van Bijsterveldt.

A hollandiai Delft bocsánatot kért a rabszolgaságban játszott múltbéli szerepéért
A hollandiai Delft önkormányzata bocsánatot kért a város rabszolgakereskedelemben játszott múltbéli szerepe miatt – jelentette be kedd este a mintegy százezer lelkes város polgármestere, Marja van Bijsterveldt
Fotó: AFP/ANP/ANP Mag

A NOS holland műsorszolgáltató tudósítása szerint a polgármester a település nevében kijelentette: a városvezetés nem huny szemet elődei rabszolgaságban való részvétele felett.

Az önkormányzat nemrég kutatást rendelt meg arról, hogy Delft mekkora szerepet játszott a rabszolgakereskedelemben.

A polgármester a kutatás eredményeire hivatkozva elmondta: a 17. században alapított gyarmatosító óriáscégek, a Holland Nyugat-indiai és a Kelet-indiai Társaság Delftben, is rendelkeztek székhellyel, és a vállalatok vezetői fontos pozíciókat töltöttek be a város irányításában. A település nagy hasznot húzott a rabszolgakereskedelemből: luxusvillák épültek, egyes lakosok hatalmas vagyont halmoztak fel. Azt is hozzátette, az akkori városlakók tudatában voltak annak, hogy a felvirágzás honnan származik.

„Delft világszerte híres világszínvonalú festészetéről és porcelánkészítéséről. E szépségek mellett azonban a város történelmének van egy csúnya oldala is, amelyet korábban nem ismertünk fel teljesen” – jegyezte meg a polgármester.

Korábban Mark Rutte ügyvivő miniszterelnök és Vilmos Sándor király is bocsánatot kért több nagyváros önkormányzatával együtt a rabszolgaságban játszott szerepért.

A holland birodalom a világ szinte minden pontján – Észak- és Dél-Amerikában, Afrikában, a Közel-Keleten, Délkelet-Ázsiában, valamint az indiai szubkontinensen és a karibi térségben is – rendelkezett gyarmatokkal.

A Holland Nyugat-indiai és a Kelet-indiai Társaság rabszolgakereskedelme jelentősen hozzájárult az ország gazdasági világhatalmi státuszához a 17. században. Becslések szerint mintegy 600 ezer ember kerülhetett rabszolgasorba a holland uralom alatt.

Hollandia az egyik utolsó európai országként, 1863. július 1-jén tiltotta be a rabszolgaságot.

Kapcsolódó írásaink