Krónika
Párra lelt a „magyar” Enigma
Korábban már beszámoltunk arról, hogy Szentendrén, a Magyar Honvédség Kiber- és Információs Műveleti Központjában (Kibervédelem), egy nem látogatható objektumban van egy olyan, második világháborús titkosítóberendezés, amelyet a köznyelvben leginkább csak Enigmaként emlegetnek. Korábban úgy tudtuk, hogy a szóban forgó eszköz nem képes kommunikálni egyetlen másik Enigmával sem, ugyanis valamikor régen (jó eséllyel a háború alatt vagy nem sokkal utána) kissé átalakították, azaz egyszerűbben fogalmazva magyarították. Az, hogy csak egy adott számú készülékkel tud dolgozni, fel is van tüntetve a fadobozának belső oldalán.
Az érintett Enigmát az MH Altiszti Akadémia rádióállomásán tavaly januárban műszakilag helyrehozták, de mivel „páratlan", még a világhálón elérhető emulátor programokkal sem lehetett szóra bírni.
A közelmúltban azonban megérkezett ugyancsak Szentendrére a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) két, saját tulajdonú titkosítója. Ezek közül az első példányt már szétszedték a szakértők, s mint a mérések során kiderült, a „reflektor" nevű alkatrésze pont úgy lett módosítva, mint a Kibervédelem eszközéé.
Mindez azt jelenti, hogy ha befejeződik a javítás, akkor létrehozható egy olyan összeköttetés, amelyre vélhetően több évtizede nem került sor Magyarországon. A két Enigma párosítása egyben a hazai katonai titkosszolgálat múltjának egy eddig kevéssé ismert fejezetét világíthatja meg.