Krónika
Így néz ki jelenleg a Notre-Dame

A több mint 850 éves gótikus székesegyházban április 15-én a kora esti órákban csaptak fel a lángok, és csak másnap reggel sikerült teljesen eloltani a tüzet. A szakértők szerint a - rövidzárlat okozta - tűz oltásán több száz tűzoltó dolgozott, és bár a templom nagy részét végül sikerült megmenteni, az épület gótikus katedrális kúp alakú huszártornya és a teljes tetőszerkezet odaveszett, továbbá a lángok elérték az egyik harangtornyot is.

Az evakuálás a terveknek megfelelően zajlott, a székesegyházban őrzött, körülbelül 1000-1200 műkincs és ereklye 90 százalékát sikerült kimenteni.
A kis híján összedőlt épület megerősítési és biztosítási munkáit július 25-én függesztették fel az ólommérgezés veszélye miatt. Szakértők szerint az áprilisi tűzvészben több száz tonna ólom olvadt meg és került a környezetbe a leégő tetőzetből és a magas, kecses huszártoronyból, ezért augusztusban megkezdték a tűz okozta ólomszennyezettség felszámolását. Nem sokkal később viszont a hajó boltozatának újabb kövei zuhantak le a kánikula miatt, ezért folytatták a megerősítési munkálatokat.
Így néz ki jelenleg a székesegyház:
Emmanuel Macron francia elnök nemrég arról beszélt, hogy a katedrálist öt év alatt akarják helyreállítani, és ehhez nemzetközi pályázatot hirdetnek, amelyben azt is vizsgálják, hogy a székesegyház tűzben megsemmisült tornyát kortárs építészeti megoldással helyettesítsék. A párizsi katolikus egyházmegye illetékese erre reagálva figyelmeztetett, hogy az egyház semmi olyan változtatást nem akar a tűzvész után újjáépülő Notre-Dame-székesegyházon, amely nem a beleegyezésével készül. Bár a francia törvények szerint a székesegyház az állam tulajdona, de az egyház használja vallási célokra.
Franck Riester kulturális miniszter legutóbb arra tett ígéretet, hogy az egyháznak és a városi hatóságoknak is lesz beleszólása a felújításba, bár a végső szót a tulajdonos, az állam mondja majd ki. A székesegyház fő falai jelenleg biztosan állnak, de a mennyezet kőboltozatainak egy része még veszélyben van, és meg kell tisztítani a törmeléktől, így tehát az eddig elvégzett munka dacára a Notre-Dame még mindig nincs teljes biztonságban.
Október 15-ig mindeddig 922 millió eurós (306 milliárd forintos) felajánlás érkezett a székesegyház helyreállítására, ebből már 104 millió eurót (35 milliárd forintot) ki is fizettek.
A Notre-Dame a 12-14. században épült, de a 93 méter magas huszártornya, amely a tűzben megsemmisült, a 19. századi restaurátor, Eugene Viollet le Duc tervei nyomán készült. A Párizs szívében, a Cité-szigeten található épület a legjelentősebb európai turistalátványosság, évente 13 millióan keresik fel.