Életmód

Hogyan számítják ki valójában az élelmiszerek kalóriatartalmát?

Jelenleg a kalóriaszámlálás folyamatosan fejlődik

Az élelmiszerek kalóriaértékének meghatározása a tudósok által kifejlesztett különböző technikákon alapul. A kalória a víz felmelegítéséhez szükséges energia mértékegysége, és leggyakrabban az élelmiszerek energiaértékére utal – írta a pravda.ru.

Hogyan számítják ki valójában az élelmiszerek kalóriatartalmát?
Az élelmiszerek különböző tápanyagtartalmúak, és a kalóriaértékük sem egyezik
Fotó: AFP/Science Photo Library/Cristina Pedrazzini

A mindennapi életben a kalória említése kilokalóriát (kcal) jelent, ami az élelmiszerek csomagolásán a szabvány.

A kalóriaszámlálás először 1990-ben vált szabványossá, amikor az Egyesült Államokban törvényt hoztak a csomagoláson feltüntetett információk szabványosításáról. A mérés egyik módszere a bomba-kaloriméter használata. Ebben a készülékben az élelmiszert elégetik, és a víz hőmérsékletének emelkedése rögzíti a felszabaduló energia mennyiségét.

Egy másik módszer a Wilbur Atwater vegyész által kifejlesztett 4-9-4-es rendszer. Ez azon alapul, hogy 1 gramm fehérje és szénhidrát 4 kcal-t, 1 gramm zsír 9 kcal-t, az alkohol pedig 7 kcal-t tartalmaz.

A modern technológia lehetővé teszi, hogy a számításokat kiegészítsük az emésztés során fellépő energiaveszteségre vonatkozó adatokkal. Azonban még ezeknek a megközelítéseknek is megvannak a maguk korlátai: például a rendszerek nem mindig veszik pontosan figyelembe az összetett élelmiszerek, például a diófélék energiaértékét. Az élelmiszerek címkézésénél is akár 20 százalékos hibahatár is előfordulhat.

A kalóriaérték ismerete segít a táplálkozás szabályozásában és a túlevés elkerülésében. A magas fehérjetartalmú ételek elősegítik a gyors jóllakottságot, míg a szénhidrátok rövid távú jóllakottságérzetet adnak.

Az egészség megőrzése érdekében sokan használnak olyan alkalmazásokat és fitneszkövetőket, amelyek kiszámítják az elégetett kalóriák számát olyan egyéni paraméterek alapján, mint az életkor, a testsúly és az aktivitási szint.

Jelenleg a kalóriaszámlálás folyamatosan fejlődik, és a jövőben még pontosabb módszerek állhatnak rendelkezésre.

Kapcsolódó írásaink