Életmód
Mikor kell abbahagyni az alkoholfogyasztást, hogy elkerüljük a súlyos betegségeket?
A tudós megnevezi a pontos életkort
Richard Restak demenciaszakértő és amerikai neurológus azt tanácsolja, hogy legkésőbb 65 éves korig hagyják abba végleg az alkoholt. Ez nemcsak az égetett szeszes italokra, hanem a borra és a sörre is vonatkozik.
Megjegyzi, hogy már néhány hetente egy-két alkoholos ital is felgyorsíthatja az agyunk idegsejtjeinek időskori károsodását.
„Az alkohol nagyon-nagyon gyenge idegméreg. Nem tesz jót az idegsejteknek. Fontos, hogy az élet egy bizonyos szakaszában, amikor az idegsejtek megőrzése kulcsfontosságú, tartózkodjunk az alkoholtól. Azt tanácsolom, hogy ha valaki 65 éves vagy idősebb, akkor teljesen és véglegesen hagyja ki az alkoholt az étrendjéből” – mondja dr. Restak.
Az Amerikai Neuropszichiátriai Társaság korábbi elnöke rámutatott, hogy a 65 éves kor az optimális életkor, mivel a demencia kockázata utána ötszörösére nő, és ötévenként tovább növekszik.
A demencia az agyműködés tartós romlása, amely megfosztja a betegeket a memóriától, a képességektől és a függetlenségtől. Ma világszerte sok ember szenved ebben a betegségben. Csak az Egyesült Királyságban minden 14. 65 év feletti emberből egy érintett. És az előrejelzések szerint a számok tovább nőnek.
Számos tanulmány összefüggésbe hozta a magas alkoholfogyasztást a betegség fokozott kockázatával, mivel a hosszú távú túlzott alkoholfogyasztás zsugorítja az agy egyes részeit.
A betegség gyakoribb formái mellett a túlzott alkoholfogyasztás a demencia egy Wernicke–Korsakoff-szindrómának nevezett típusát is okozhatja.
Ilyenkor az alkohol megzavarja a szervezet B1-vitamin, más néven tiamin felszívódási képességét, amely létfontosságú az egészséges sejtek fenntartásához.