Életmód

A tudósok felfedezték a súlygyarapodás új lehetséges okát

Az új kutatás szerint a szervezet szinte minden sejtjének, így a májsejteknek is megvan a saját „biológiai órája”

A Pennsylvaniai Egyetem tudósai megállapították, hogy az agy és a máj cirkadián ritmusa közötti eltérés egereknél étkezési zavarokhoz és súlygyarapodáshoz vezet. A tanulmány eredményeit a Science című szaklapban tették közzé – írta a vm.ru.

A tudósok felfedezték a súlygyarapodás új lehetséges okát
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Science Photo Library/FCA/DigicomPhoto

A hipotalamuszban található suprachiasmatikus mag által szabályozott cirkadián ritmusok irányítják a szervezet bioritmusát, de az új kutatás szerint a szervezet szinte minden sejtjének, így a májsejteknek is megvan a saját „biológiai órája”. Ha ezek működése megzavarodik, az anyagcserezavarokhoz vezethet.

A tudósok abnormális étkezési szokásokat találtak olyan egereknél, amelyek májában megzavarták a cirkadián ritmust. Amikor az agyat a májjal összekötő vagus ideget elvágták, a túlevés megszűnt.

A kutatók kifejtik, hogy a fény és a táplálkozás alapján a test órájának szinkronizálása kulcsfontosságú az anyagcsere normalizálásához. A cirkadián ritmusnak az éjszakai munka miatti megzavarása azonban komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, többek között a szív- és érrendszeri betegségek és a 2-es típusú cukorbetegség fokozott kockázatához. A tudósok szerint ezek a veszélyes hatások nemcsak egereknél, hanem embereknél is megfigyelhetők – olvasható a folyóiratban.

Kapcsolódó írásaink