Életmód
Az ókori görögök füstölésre is használták
Olyan tápanyagokban bővelkedik, mint például kalcium, vas, magnézium, mangán, kálium, nátrium, A-vitamin, cink, B1-vitamin, B6-vitamin, C-vitamin
A kakukkfű antioxidánsként működik, illetve gyulladáscsökkentő aktivitást is mutat. Pozitívan hat a légzőszervekre, csökkenti a fájdalmat, és neuroprotektív tulajdonsággal rendelkezik. A gyógynövény antiszeptikus és görcsoldó hatással bír, enyhíti a köhögést, és kiemelkedő az antimikrobiális hatása is.
A hagyományos orvoslásban a kakukkfüvet gyakran használják légzőszervi betegségek, hörghurut és a nyálkahártya-gyulladás természetes kezelésében. A kakukkfű egy timol nevű hatóanyagot tartalmaz, amely vírusellenes, gombaellenes és antibakteriális hatásokkal rendelkezik. A timol fokozni tudja a szervezet immunrendszerét, mégpedig oly módon, hogy megakadályozza a fertőzések kialakulását, illetve segítségével a szervezetben lévő antitestek le is tudják küzdeni azokat a kórokozókat, amelyek ezeket a fertőzéseket okozzák.
A kakukkfű antimikrobiális tulajdonságai nagyon hatékonyak az akne kezelésében. Pattanások ellen a következő módon használható: Készítsünk vízből és kakukkfűből teát, hagyjuk lehűlni. Töltsük át egy szórófejes flakonba, majd a megtisztított arcbőrre használhatjuk arctonikként.
Mivel a gyógynövény gombaellenes hatással is rendelkezik, így nagyon hatékony lehet a gomba okozta lábfertőzés természetes kezelésében: vagy teát készítünk a kakukkfűből, és ebben áztatjuk a lábainkat, vagy kakukkfűolajjal kenegetjük a fertőzött lábrészt.
A kakukkfüvet hajhullás ellen is használhatjuk. Serkenti a haj növekedését, mégpedig oly módon, hogy javítja a fejbőr vérkeringését. A keringés javításával a szőrtüszők elegendő tápanyagot kapnak, amelyek szükségesek a haj növekedéséhez. Antibakteriális tulajdonságai miatt a gyógynövény nagyon hatékony a korpásodás megszüntetésében: használjunk kakukkfüves sampont, vagy a saját samponunkhoz adagoljunk kakukkfű-illóolajat.
Mivel a kakukkfű tele van antioxidánsokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal, így nagyon hatékony a szív egészségének megőrzésében. Magas a mangán- és káliumtartalma is. Ez a két tápanyag csökkentheti a szívroham, a szívelégtelenség és a szívinfarktus kockázatait. A kakukkfű gyulladáscsökkentő hatásokkal is rendelkezik, így megakadályozhatja a szívbetegséget okozó krónikus gyulladást.
A gyógynövény az A-vitamin természetes forrása, így nagyon hatékony a szem egészségének javításában is. Karotinoidokat tartalmaz, amely tápanyagok elpusztítják a betegségeket okozó szabad gyököket, illetve megakadályozzák a szürkehályog és a makuladegeneráció kialakulását, azaz védelmet jelenthetnek az időskori szembetegségekkel szemben.
A kakukkfűből készült tea megnyugtatja az idegeket, és segíthet gyorsabban elaludni. Hogyan készítsünk kakukkfűteát? Forraljunk fel 3-4 dl vizet, majd adjunk hozzá egy kisebb maréknyi kakukkfűágat. Hagyjuk még forrni a vizet kb. öt percig, majd hagyjuk még állni további tíz percet, ezt követően szűrjük le a teánkat. Mézzel és citromlével fogyaszthatjuk.
A vérszegénység kialakulásának egyik oka nem más, mint a vashiány vagy az alacsony vasbevitel. Mivel a kakukkfű vasban is gazdag, így rendszeres fogyasztásával akár még a vérszegénység is megelőzhető.