Életmód
Mit ne melegítsünk a mikrohullámú sütőben?
A mikró kényelmes és gyors módja az ételek megmelegítésének
1. Magas víztartalmú élelmiszerek
A magas víztartalmú élelmiszereket, például a paradicsomot és a szőlőt nem szabad mikrohullámú sütőben melegíteni. Ezek az élelmiszerek gyors melegítéskor gőzt termelnek, amelynek a héj miatt nincs ideje távozni. Ez a szétrepedésükhöz és a sütő belső kamrájára való fröccsenéshez vezethet. Ennek elkerülése érdekében javasoljuk, hogy a paradicsomot vágja fel, és melegítés előtt szúrja át a gyümölcs héját.
2. Héjas élelmiszerek
Egy másik olyan élelmiszerfajta, amelyet veszélyes mikrohullámú sütőben melegíteni, a héjas élelmiszerek, mint például a héjas tojás: melegítéskor a gőz felgyülemlik a tojás belsejében (nyersen és főzve egyaránt), és nem tud távozni, ami gyakran robbanáshoz vezet. Virslik, kolbászok: vastag héjuk és zsírtartalmuk miatt a kolbászok felrobbanhatnak, ha nem szúrják ki őket melegítés előtt.
Burgonya: ha nem szúrjuk át a burgonyát melegítés előtt, az szintén robbanáshoz vezethet. Az ilyen ételek melegítése előtt mindenképpen szúrja át őket villával, vagy ejtsen rajta bemetszéseket, hogy a gőz távozni tudjon.
3. Tejtermékek
Egyes tejtermékeket, például a joghurtot és a sajtot szintén nem kívánatos mikrohullámú sütőben melegíteni. A magas hőmérséklet megváltoztathatja az állagukat és az ízüket, a sajtok esetében pedig túlmelegedéshez és az olaj kifröccsenéséhez vezethet. A joghurt melegítés hatására elveszíti jótékony baktériumait, ami megfosztja alapvető egészségügyi előnyeitől. Ha olyan ételt kell felmelegíteni, amelyhez sajtot is adunk, jobb, ha alacsony fokozaton vagy sütőben tesszük, hogy megőrizzük az állagát.
4. Víz
A víz mikrohullámú sütőben történő melegítése biztonságosnak tűnhet, de a hagyományos főzőlapon történő melegítéssel ellentétben a víz túlmelegedhet a mikrohullámú sütőben. Miért veszélyes ez? Ha megpróbál kivenni egy csésze túlmelegített vizet a mikrohullámú sütőből, vagy teászacskót és kanalat vagy egy kis cukrot tesz bele, a víz hirtelen és hevesen felforralódhat, ami égési sérüléseket okozhat.
5. Csípős paprika
Az olyan csípős paprikákat, mint a jalapeno vagy a chili, szintén nem szabad mikrohullámú sütőben melegíteni. Ez a kapszaicin-gőz felszabadulásához vezethet, amely a paprikák égető ízét adó anyag. Ez szem- és légúti irritációt okozhat, amikor a mikrohullámú sütő ajtaját kinyitják.
6. Egyes műanyag edényekben lévő ételek
Bizonyos típusú műanyag edények csak hideg ételek tárolására alkalmasak, és melegítéskor káros anyagokat bocsáthatnak ki. Feltétlenül kövesse a címkézést.