Életmód

Megehetjük-e a régi, kicsírázott burgonyát?

Az orvosok véget vetettek egy régóta elhúzódó vitának

Sokaknak van a konyhájában olyan burgonyája, amely kicsírázott. Ezeket sokan továbbra is felhasználják különböző ételek főzéséhez, de vajon biztonságos-e? – írja a Sports.kz.

Megehetjük-e a régi, kicsírázott burgonyát?
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

Erre a kérdésre Evgeniya At'kova gasztroenterológus adott egyértelmű választ. Szerinte a burgonyán lévő csírák túlzott száma ok arra, hogy ne használjuk fel azokat, de a csírák hossza is sokat számít.

A burgonya a burgonyafélék családjába tartozik, amelyekben szolaninoknak nevezett növényi alkaloidák termelődnek. A szolaninokból a természetben mintegy hatszázféle fordul elő. Ezek egy része főzés hatására lebomlik, többsége viszont nem. A csírás burgonyagumókban sok szolanin képződik, és a gumó mérgezővé válik. A gumó felszínének zöldes árnyalata szintén a szolanin termelődésére utal.

„A szolanint a szervezet méregként ismeri fel, és különböző egészségügyi problémákhoz vezet – a hasmenéstől és a hányingertől kezdve a görcsökig, tudatzavarokig. Ezért a csírát tartalmazó gumók nagy mennyiségű fogyasztása veszélyes” – mondta az orvos a »Gazeta.ru«-val folytatott beszélgetésben.

Elmondása szerint a veszélyes csírák azok, amelyek hossza meghaladta a 3 cm-t. A kis csírák nem jelentenek gondot. Egyszerűen a csíra a szemeket el kell távolítani, a gumókat pedig vastagon kell meghámozni, majd főzés után meg lehet enni.

Kapcsolódó írásaink