Életmód
Ennyi a normális pulzusszám az idősebbeknél
A pulzus a szívizmok munkája miatt kialakuló ritmus
Az életkor előrehaladtának velejárója, hogy a pulzusszám emelkedik, de azoknál, akik aktív életmódot folytatnak vagy bármilyen sportot űznek, ez nem fenyegető.
„Normális esetben az 50 és 70 év közötti embereknél a pulzusszám 66 és 87 ütés/perc között mozog, átlagosan 76 ütés/perc értékkel, a 70 évet átlépőknél pedig 72 és 92 ütés/perc között alakul, átlagosan 81 ütés/perc értékkel, de ez nem jelenti azt, hogy az ezektől az adatoktól való csekély eltérések bármilyen rendellenességre utalnak. Ezt nemcsak az egyén életmódja befolyásolja, hanem az aktuális egészségi állapot, a rossz szokások megléte és a napi rendszer is” – mondja Elena Avdas kardiológus.
Szerinte a pulzusszámot akkor kell mérni, amikor az illető nyugodt állapotban van. A legjobb időpont erre ébredés után van, amikor az idős ember nyugodt, és még nem kezdett el aktívan csinálni semmit. Ezenkívül a pulzusszám pontos meghatározásához kényelmes testtartást kell felvenni, amelyben néhány percig kell maradni, hogy teljesen nyugodt legyen.
„A szívfrekvencia mérésekor nőknél fontos megjegyezni, hogy 55 éves kor után különböző hormonális zavarok léphetnek fel a szervezetükben, például a menopauza. Érdemes megjegyezni, hogy minél kevesebbet mozog egy idős ember, annál magasabb lehet a pulzusszáma a méréskor. A pulzus ellenőrzésének megkezdéséhez számos olyan tünetre kell figyelni, amelyek nem mindig okoznak kellemetlenséget. Ezek általában bizonyos természetes vagy mindennapi helyzetek következményeként jelentkeznek, mint például az időjárás változása vagy a munkahelyi fáradtság” – mondja a szakember.
Kiemelte, hogy a normálistól való eltérések valóban életveszélyesek lehetnek. A súlyos következmények elkerülése érdekében érdemes odafigyelni a hirtelen fellépő szédülésre, amelyet a bradycardia okozhat. Az összehúzódások megszakadása ájuláshoz és gyengeséghez vezethet, a tachycardia, vagyis a szapora pulzus pedig húzó fájdalmat okozhat a mellkasban, légszomjat, szorongásos érzést alakíthat ki, álmatlansághoz vezethet.
„Ha az ilyen tünetek nem gyakoriak, riadót fújni nem érdemes, ha viszont rendszeresen észleli őket, érdemes azonnal szakemberhez fordulni. Az idősek a gyógyszeres kezelés mellett feltétlenül rámutatnak az életmódváltás szükségességére. A szívritmuszavarokat nem lehet varázspirulákkal kezelni, ezért felelősségteljesen kell hozzáállni egy ilyen probléma megoldásához: többet tartózkodjon a szabadban, végezzen fizikai tevékenységet, próbálja elkerülni a stresszt” – figyelmeztet Elena Avdas kardiológus.