Életmód
A hosszú élet titka
A demencia aránya is kisebb ott, ahol ezt eszik
A hosszú élet titkát évek óta kutatják a különböző szakemberek, így került a figyelem középpontjába a világ több olyan része is, ahol az ott élők életkora nemcsak eléri, de meg is haladja a bűvös száz évet. Az ide tartozó területeket kék zónáknak nevezik, és a hasonló életmód mellett a táplálkozási szokások is szinte megegyezőek ezeken a részeken. Az egyik Ikarián élő család egy CNBC-nek adott interjúban egy konkrét alapanyagot is megnevezett, amelyet itthon is fillérekért szerezhetünk be.
A fokhagyma lehet a hosszú élet titka
Nem véletlen, hogy a mediterrán ételekben közkedvelt alapanyag a fokhagyma. Különleges ízével a legegyszerűbb fogásokat is feldobja, ráadásul köztudottan immunerősítő. Emellett számos más jótékony hatással van az egészségünkre.
- Védi a szív- és érrendszert: A fokhagyma jótékony hatással van az érrendszerre. Összetevői csökkentik a koleszterinszintet – ha ebből túl sok található a vérben, az hosszú távon érelmeszesedéshez vezet. Fogyasztásával mindez megelőzhető, sőt, a már kialakult meszesedés mértéke is csökkenthető általa!
- Csökkenti a vérnyomást: Régóta ismert az is, hogy mérsékli a vérnyomást, ugyanakkor a vérkeringést élénkíti. Hatására tehát az erek könnyebben és több vért tudnak szállítani. A szíve és a vérkeringése védelme érdekében fogyasszon fokhagymát vagy a növény kivonatát tartalmazó készítményeket!
- Antimikrobiális és gombaellenes tulajdonságokkal rendelkezik: A hagymaolaj antibiotikus kénvegyülete, az allicin a penicillinhez hasonlóan hat, így a fokhagyma a testünkben levő, káros baktériumok elpusztítására is alkalmas. A tapasztalat azt mutatja, hogy a gombák elleni harcban is jól teljesít.
- Jót tesz az emésztőrendszernek: Tisztító hatása különösen jelentős a gyomor- és béltraktusban. Hatóanyagai a tapasztalatok szerint felfúvódás, székrekedés vagy enyhe hasmenés esetén is jó szolgálatot tesznek.
- Támogathatja a csontok egészségét: Állatkísérletek szerint a fokhagyma csökkentheti a csontvesztést azáltal, hogy növeli az ösztrogénszintet a nőstény rágcsálókban. Egy posztmenopauzás nőkön végzett vizsgálat hasonló hatást mutatott ki: ekkor a kísérletben részt vevő nők két gramm nyers fokhagymának megfelelő száraz fokhagymakivonatot fogyasztottak.
Kék zónákként ismert területek világszerte:
- Szardínia (Olaszország): a világon a legtöbb százéves férfi itt él.
- Ikaria (Görögország): a demencia aránya itt a legalacsonyabb.
- Loma Linda (Kalifornia, USA): egy vallási közösség él itt, amelynek tagjai átlagosan tíz évvel élnek tovább, mint a többi amerikai.
- Nicoya (Costa Rica): a középkorúak halálozási aránya itt a legalacsonyabb.
- Okinava (Japán): a világon itt élnek a legtovább a nők.
Ezeket a területeket nem a földrajzi közelség köti össze, hiszen láthatjuk, hogy a listában Ázsiától Észak- és Közép-Amerikáig találhatók települések. A hosszú élet titka nem egyetlen dologban keresendő, hanem életmódbeli sajátosságok összességében, amelyek minden, kék zónaként ismert területen megegyeznek.