Életmód
Igaz-e, hogy reggel inkább citromos vizet kell inni, mint kávét?
Egészségügyi tévhitek és igazságok
Gyakran tévhiteinket marketingesek táplálják és népszerűsítik, mert a félelmen jó pénzt lehet keresni.
A keresztbe tett lábakkal való ülés káros.
Igen és nem. Ha visszérbetegségben szenved, jobb, ha megszabadul a keresztbe tett lábakkal való ülés szokásától, mivel ez súlyosbíthatja ezt a betegséget. De ha nincsenek érproblémák, akkor az ebben a pozícióban eltöltött, rövid idő nem okoz kárt. Vannak tanulmányok, amelyek bizonyítják: a véráramlás ebben a pozícióban valóban megzavarodik, de a testtartás megváltoztatásakor szó szerint öt másodperc alatt helyreáll. De a hosszan tartó ilyen módon való ülés lábonként megnövekedett nyomást idézhet elő az erekben, tartási zavarokat, visszerességet, sőt, akár a csípőideg-becsípődést is okozhat.
Nem jó menet közben enni.
Ez így van. Először is az étel bekerülhet a légutakba, különösen, ha sietünk vagy beszélgetünk. Másodszor a menet közben fogyasztott ételeket nem rágjuk meg eléggé, majd ha már a gyomorban vannak, rosszul és nehezebben emésztjük meg. Harmadszor amikor sietünk, nem érezzük az étel ízét, nem jön a jóllakottság érzése, ami azt jelenti, hogy nagyon hamar újra megéhezhetünk. Így túlsúly, gyomorhurut is kialakulhat. Ideális esetben három főétkezés (reggeli, ebéd és vacsora) és két köztes étkezés elfogyasztása javasolt. Mielőtt elkezdene enni, igyon meg egy pohár vizet, hogy felkészítse a gyomrát. Élvezze az étkezést nyugodtan: az evés az öröm és a boldogsághormonok termelődésének egyik fő forrása.
Tartsa melegen a fejét.
Ezzel lehet vitatkozni. A fej a test hőcseréjének mindössze tíz százalékát teszi ki. Ha télen melegen öltözik, de nem takarja be a fejét, a hőveszteség elhanyagolható. Körülbelül ugyanannyi, mintha elfelejtene kesztyűt viselni. Ha azonban valakinek krónikus arcüreggyulladása van, a hipotermia az immunitás csökkenéséhez vezethet, és a betegség előrehaladását idézheti elő. Egy másik fontos tényező a szélsebesség: erős széllökések esetén megnő a hőcsere sebessége, és gyorsabban hipotermiássá válunk, ezért célszerű sapkát vagy csuklyát viselni.
Naponta két liter vizet kell inni.
Ez egy mítosz. A legújabb kutatások szerint 1,3 liter is elég. A szervezetünk összetett mechanizmus, amely képes szabályozni a víztartalmat. A mostani hőhullámban több folyadékot veszítünk az izzadsággal, következésképpen többet is iszunk. A szervezet jelzi nekünk, hogy erre van szükségünk. Nincs egyértelmű ajánlás mindenki számára, több tényezőt kell figyelembe venni: mit eszünk napközben (a gyümölcsök és zöldségek sok folyadékot tartalmaznak, amely szintén a javunkra válik), milyen most az időjárás, nincsenek-e veseműködési vagy endokrinológiai zavaraink.
Reggel hasznos egy pohár citromos vizet inni.
Igaz! A citrom erős antioxidáns, amely számos mikro- és makrotápanyagot tartalmaz. Ezért egy ilyen rituálé segít normalizálni a vérnyomást, megszüntetni a súlyos fejfájást, és még a hangulatot is javítja. Ha a bél perisztaltikája zavart szenved, és hajlamos a székrekedésre, egy ilyen szokás megelőzésként szolgál a tápcsatornával kapcsolatos problémákra. De van ellenjavallat is: jobb, ha elutasítja a citromos vizet, ha érzékeny a fogzománca, ha emésztőrendszeri betegségei vannak, vagy ha allergiás a citrusfélékre. Szintén tartsa szem előtt: csak a reggel, 15 perccel a fogyasztás előtt elkészített víz hasznos igazán. Ha egy éjszakát áll a pohárban a citromos víz, a gyümölcs hasznos tulajdonságai elvesznek.
18 óra után nem szabad enni.
Ez egy mítosz. Minden attól függ, hogy mikor fekszik le. Ha a bioritmusa szerint „bagoly”, akkor 18 órakor vacsorázva éjszaka nem fog tudni aludni az éhségtől. Maga a kéz is a hűtőszekrényhez nyúl, amely reggelre a gyomor megterhelésével jár. Ezért az egyéni ütemtervből kell kiindulni. Ha 22 órakor fekszik le, az utolsó étkezésnek három órán belül, azaz 19 órakor kell lennie. A vacsorának könnyűnek kell lennie: a tányér kétharmada zöldség, másik harmada könnyű hús vagy hal – ideális esetben.
A cukor függőséget okoz.
Ez igaz. Amikor édességet fogyasztunk, a szervezetben örömhormon termelődik. Vannak olyan tanulmányok is, amelyekben az emberek agyát MRI-vizsgálattal vizsgálták édességfogyasztás után. Kiderült, hogy ugyanazok a központok aktiválódnak az agyban, mint tiltott szerek fogyasztásakor. Az édességek nassolásának szokása egy ördögi kört indít el: a glükóz gyorsan megemésztődik, és újra enni akarunk. Amikor lemondunk a cukorról, energiaveszteséget tapasztalhatunk, fejfájás jelentkezhet, és újra enni akarunk majd valamit. Ezért az édességek mennyiségét az étrendben fokozatosan kell csökkenteni.
A kefir, a kombucha, a joghurt, a savanyú káposzta és más erjesztett élelmiszerek erősítik az immunrendszert.
Ez igaz. Az erjesztett élelmiszerek probiotikumok és baktériumok forrásai. Fenntartják a hasznos mikroorganizmusok populációját a belekben, amelyek kiszorítják a károsakat. Ez pozitív hatással van a gyomor-bélrendszerre és az immunrendszerre. Sőt, tanulmányok bizonyítják, hogy a bélflóra javítása segít csökkenteni a stressz-szintet, és a depresszió megelőzésére szolgál.
A feketekávé éhgyomorra történő fogyasztása káros. Ha pedig tejet adunk hozzá, a hatása enyhül.
Az éhgyomorra történő kávéfogyasztás szokása ugyanis növeli a gyomorfekély, a gyomorhurut és más emésztőrendszeri problémák kockázatát, kiválthatja a cukorbetegség kialakulását. A kávé növeli a kortizol, vagyis a stresszhormon szintjét, amely egyrészt erőt ad, másrészt viszont növeli a szorongást. A tej vagy a tejszín enyhíti ezt a hatást. De természetesen jobb, ha harminc perccel étkezés után isszuk a kávét.