Életmód

Egy gyakori konyhai munkaasztal anyaga gyógyíthatatlan tüdőbetegséget okoz

A műkő munkaasztaloknak, mint a csiszolókő, nagyon magas a kovasav tartalma, ami strapabíróvá és tartóssá teszi őket

Az orvosok sürgetik a műkő betiltását, miután diagnosztizálták az első nyolc műkő szilikózisos esetet az Egyesült Királyságban. A műkő egy népszerű anyag amiből konyhai munkalapokat készítenek – írja a BBC Science Focus magazin honlapján, vette észre az Origo.

Egy gyakori konyhai munkaasztal anyaga gyógyíthatatlan tüdőbetegséget okoz
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

A műkő az utóbbi két évtizedben lett népszerű esztétikus vonzóereje és tartóssága miatt. Magas kovasav tartalma – több, mint 90 százalék a márvány 3 százalékához és a gránit 30 százalékához képest – miatt azonban súlyos egészségügyi kockázatot jelent a gyári munkások és a munkalapot beépítő munkások számára, erről számol be egy új, a brit Thorax magazinban megjelent tanulmány.

A szilikózis egy gyógyíthatatlan tüdőbetegség ami a tüdők progresszív zsibbadását okozza, amit a frissen tört kovasav belélegzése idézi elő. Sok iparág dolgozója van kitéve a szilikózisnak, például a bányászok, a fazekasok, a cementtel dolgozó munkások és mostanában a műkővel dolgozó munkások.

Hosszú ideig való alacsony kitettség esetén a szilikózis évtizedek után is megjelenhet, és lassan fejlődhet az évek során. A magasabb kitettség – mint például azoknál, akik műkővel dolgoznak – azonban agresszív betegséghez vezet, ami többévi munka után jelenik meg.

A nyolc eset mindegyike férfi, átlagosan 34 évesek és főként kevesebb, mint tíz alkalmazottat foglalkoztató kis vállalatoknál, dolgoztak. A dolgozók nem megfelelő biztonsági intézkedésekről számoltak be, köztük: a vágás és polírozás során a vízelnyomás hiánya, elégtelen légzésvédelem és rossz szellőzőrendszer.

A műkő piacot kis vállalatok uralják, melyekben a szabályozás nagy probléma. A tanulmányban bemutatott esetek azt mutatják, hogy az munkáltató nem foglalkozik a munkahelyi kitettséggel.

Aggasztó módon a szilikózis még a kitettség megszűnése után is fejlődik. Az orvosok attól félnek, hogy hasonló járvány potenciálisan más országokban is megjelenik. A műkő okozta szilikózisos esetekről 2010 óta beszámoltak az egész földtekéről, például Izrael, Spanyolország, Olaszország, Amerikai Egyesült Államok, Kína, Ausztrália, Belgium. Az Egyesült Királyságban 2023 közepéig nem azonosítottak szilikózisos esetet. Csak Kaliforniában 2019 és 2023 decembere közt 100 esetet azonosítottak a munkások közt és legalább tíz ember meghalt. A túlélőknek gyakran tüdőátültetésre van szükségük. Kaliforniában azóta új szabályok vannak. Ausztráliában idén júliusban teljesen betiltották a műkő használatát, beszerzését és gyártását.

Ilyen történelmi munkahelyi egészségügyi krízis volt az asztma, amit azoknál a dolgozóknál diagnosztizáltak, akik csiszolókővel fémvillákat készítettek.

A műkő munkaasztaloknak, mint a csiszolókő, nagyon magas a kovasav tartalma, ami strapabíróvá és tartóssá teszi őket. A munkások az anyag száraz feldolgozása során magas szintű levegőben terjedő kovasavpornak vannak kitéve, ami sok esetben két nagyságrenddel nagyobb, mint a legális kitettségi határérték.

Kapcsolódó írásaink