Életmód

Ezeknek a betegségnek csökkenti a kockázatát a növényi étrend

Egy friss tanulmány kimutatta, hogy egyes betegségek kialakulása jelentősen csökkenthető növényi étrenddel

Az elmúlt húsz évben rengeteg tanulmány készült a növényi étrendek egészségre gyakorolt hatásairól, ezeket vette most górcső alá egy nagyszabású kutatás, amely csaknem ötven publikált tanulmány eredményeit hasonlította össze. A Plos One tudományos folyóiratban közzétett értekezés rámutat: a növényi alapú étrend számos betegség kialakulásának kockázatát csökkenti – írja a Life.hu.

Ezeknek a betegségnek csökkenti a kockázatát a növényi étrend
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

A tanulmányok eredményei egyértelműen kimutatták: a vegetáriánus és vegán étkezés is csökkenti a szívizom elégtelen vérellátása következtében kialakuló iszkémiás szívbetegség, valamint egyes ráktípusok (a prosztatarák, a gyomor-bélrendszeri rák és a vastagbélrák) kialakulásának kockázatát.

Az NBC News által közölt összefoglalóból az is kiderül, hogy a növényi alapú étrend a nagyobb testsúlyt, a szervezetben lévő gyulladásokat és az LDL vagyis a „rossz” koleszterin szintjét is csökkenti.

Azonban a kutatók azt is megállapították, hogy nem kell teljes mértékben lemondani a húsételekről: már az is észlelhető egészségügyi előnyökkel jár, ha az állati eredetű ételek fogyasztását heti két-három nappal csökkentjük.

Érdemes tehát olyan napokat beillesztenünk az étrendünkbe, amikor a zöldségeket és a gyümölcsöket részesítjük előnyben, és kiélvezzük ezek pozitív hatását – javasolják a táplálkozástudományi szakértők.

Mire figyeljünk?

Sajnos sokan a húsételek elhagyásával a finomított szénhidrátok és a cukrok fogyasztását fokozzák, amely a legrosszabb táplálkozási minta. Ha valaki a vegetáriánus vagy vegán étrend mellett dönt, akkor figyelni kell a változatos táplálkozásra, mert ha innentől kezdve több pékterméket és tésztaételt fogyasztunk, az inkább negatív hatással lesz az egészségünkre.

Hogy elkerüljük a hiánytáplálkozást, az egészséges növény alapú étrendnek megfelelő arányban tartalmaznia kell teljes kiőrlésű gabonákat, gyümölcsöket, zöldségeket, olajos magvakat és hüvelyeseket is.

Mi okozza a pozitív hatást?

A kutatók arra is keresték a választ, hogy miért ennyire egészséges a növényi étrend? Az egyik lehetséges ok az, hogy a sok gyümölcs és zöldség rengeteg vitamint, tápanyagot és antioxidánst tartalmaz, amelyek támogatják a szervezet működését és gyulladáscsökkentő hatásúak. A másik ok pedig, hogy a növényi alapú étrendek általában magas rosttartalmúak is, amely segít csökkenteni a rossz koleszterinszintet.

Kapcsolódó írásaink