Életmód
Veszedelmes párosítás a telefonozás és séta
Mindannyian megtanultuk, hogy a közlekedésben a figyelem az egyik legfontosabb tényező

Veszélyes séta közben telefonozni?
Sokszor hallani olyan balesetekről, hogy emberek a telefonjukat nyomkodva lépnek autó elé, vagy mennek át a tilos jelzésen a vasúti síneken, és elgázolja őket a vonat. Én is többször figyelem a telefonba mélyedőket, főleg amikor kutyával járom az utcákat. Bár nem vagyok híve a járkálás közben telefonozásnak, nem mondhatom, hogy sosem csináltam, pedig komoly veszélyekkel járhat.
Az ausztrál kutatók 50 egyetemi hallgatót vontak be a vizsgálatba, és négy különböző gyakorlaton keresztül vizsgálták meg a telefonozás és a séta hatását. Az egyik csoport ülve üzengetett, a másik sétált telefon nélkül, a harmadik gyalogolt és telefonozott, míg a negyedik csoport egy olyan járdán sétált, ahol az egyik kutató szándékosan laza csempéket helyezett el.
Mérési eszközök segítségével a kutatók kimutatták, hogy a telefonhasználat jelentősen befolyásolta a hallgatók egyensúlyát és járásstabilitását. Emellett azt is megállapították, hogy minél több veszélyforrás volt az üzengetők útjában, annál rosszabb lett az üzenetek pontossága.
A tanulmány egyik vezető szerzője, Matthew Brodie, a New South Wales-i Egyetem biomedikai mérnöki tanszékének senior előadója elmondta:
„Amikor nem dolgozom, szívesen szörfözöm. Sydney híres strandjai, mint a gyönyörű Bondi Beach, világhírűek, de nap mint nap úgy tűnik, hogy az emberek akár 80 százaléka, mind a fiatalabbak, mind az idősebbek, a telefonjukba hajolva üzengetnek, sétálva. Azon gondolkodtam, hogy ez biztonságos-e? Tényleg így akarunk-e élni a jövőben? Mi az a tényező a telefonozásban és az okostelefon használatban, ami olyan erősen függőséget okoz?"
Ezen a ponton jött az ötlet, hogy tanulmányozzák a telefonozás és sétálás hatását. Megjegyezte, hogy bár a kutatás nem feltétlenül alkalmazható valódi körülmények között, a következtetéseik valószínűleg helytállóak.
A tinik vannak a legnagyobb veszélyben
Fejlődési idegtudomány alapján a fiatal felnőttek vannak a legnagyobb veszélyben. A telefonozás, a közösségi média és más alkalmazások addiktívak, és azonnali szocio-érzelmi jutalmat nyújtanak. A serdülő agy fejlődése során előbb fejlődik ki a szocio-érzelmi hálózat, ami érzékeny a telefonozás ingereire és jutalmai felismerésére, míg később alakul ki a kockázatokat szabályozó kognitív hálózat – állítják a kutatók.
A járás közbeni telefonozás veszélyeinek csökkentése kreatív technológiákat igényelhet.
„Arra szólítanánk fel az okostelefon gyártókat, hogy vállalják a felelősséget a technológia iránt, amit létrehoznak. Már régebben megállapítottuk, hogy a mobiltelefonok érzékelői alkalmasak lehetnek a járás érzékelésére. Egy biztonsági képernyőzár a telefonozás és a közösségimédia-használat könnyen kivitelezhető lenne" – közölte a kutató.