Életmód
Még nem késő beadatni az influenza elleni vakcinát
Házi praktikák is segíthetnek megküzdeni a betegséggel

Még nem késő beadatni az influenza elleni vakcinát, mivel a járvány várhatóan csak pár hét múlva kezdődik - hívta fel a figyelmet Müller Cecília országos tisztifőorvos kedden az M1 aktuális csatornán.
A szakember elmondta, a járvány küszöbértéket heti 700-800 új beteg jelenti, de Magyarország most még nem jár közel ehhez az értékhez.
A hivatalos adatok szerint az influenzás megbetegedések száma karácsony előtt ugyan emelkedett, de az ünnepek alatt, mivel a legtöbben otthon tartózkodtak, a vírus terjedése lelassult.
Az oltás leginkább a fő rizikócsoportokba tartozóknak - a krónikus megbetegedésben szenvedőknek, a 60 év felettieknek, egészségügyi dolgozóknak, szociális intézmények munkatársainak - kiemelten fontos.
Természetes gyógymódok
Bár az oltást nem helyettesíti semmi és ha mégis utolért bennünket a járvány, a tévhitekkel ellentétben az antibiotikus sem segít, akad jó néhány praktika, ami segíti a betegség gyorsabb lefolyását, illetve a tünetek jobb elviselhetőségét.
Ahogy január első heteiben visszatérnek a felnőttek a munkahelyekre, a gyerekek pedig az iskolai-óvodai közösségekbe, könnyebben átadhatják egymásnak a betegségért felelős vírust. A tünetek - többek között magas láz, orrfolyás, köhögés, fejfájás, rossz közérzet, az orr és a légutak nyálkahártyájának duzzanata - gyorsan jelentkeznek, és a gyengébb szervezetű emberek számára súlyos, akár életveszélyes szövődményekkel is járhatnak.
Milyen szövődményekkel járhat az influenza?
A klasszikus világjárványok kórokozói közül az influenzavírusok A és B típusai maradtak azok, amelyek évről évre változatlanul a legnagyobb számú megbetegedést okozzák. Az influenza szövődményei lehetnek felnőttek esetében: bakteriális tüdőgyulladás, a krónikus hörghurut fellángolása, agyi keringészavar, szívinfarktus, toxikus sokk tünetegyüttes, agyhártyagyulladás és agyvelőgyulladás, veseelégtelenség, anyagcsere-betegségek (pl. cukorbetegség) egyensúlyának felborulása és kialakulhat még néhány ritkább, de szintén életveszélyes betegség is. Szövődmények a gyermekek esetében: a gennyes középfülgyulladás, asztma fellángolása, lázgörcs, vakbélgyulladás gyanúját keltő hasfájás, szív- és vázizomgyulladás. A krónikus betegek esetében influenzás megbetegedés esetén az alapbetegség állapotromlása jöhet létre. Egy súlyos és ijesztő szövődmény lehet a kettő és tizenhat év közötti gyerekeket érintő Reye-szindróma, ami néhány nap múlva jelentkező émelygéssel, hányingerrel jár, majd lecsökken a vércukorszint és neurológiai tünetek, görcsök és kóma is kialakulhat. A betegség összefüggésbe hozható az acetilszalicilsavval, ezért ennek adása gyerekeknél már nem ajánlott, és így a betegség is jelentősen visszaszorult. Az influenzavírus kaput nyit a légutakat megbetegítő bakteriális kórokozók előtt, így a tünetek zajlását, változását körültekintően figyelni kell. Amennyiben a láz megszűnése után ismét lázas epizód következik, megváltozik a köhögés, mellkasi fájdalom jelentkezik vagy az átmeneti javulást követően ismételt állapotromlás következik be, az bakteriális felülfertőződésre utalhat.
Kéznél lévő praktikák
Elengedhetetlen az ágynyugalom az influenza kezeléséhez, immunrendszerünk ugyanis így tud a legnagyobb hatékonysággal küzdeni a vírussal szemben. Persze nem csak a saját, de környezetünk érdeke is, hogy kifeküdjük a betegséget, hiszen kis közösségekben villámgyorsan megfertőzhetünk másokat is, és rövid idő alatt az egész iroda elkaphatja az influenzát.

Tehát fontos, hogy a beteg minél többet feküdjön, és sok folyadékot fogyasszon! Bár a betegséggel alapvetően az immunrendszerünknek kell megküzdenie, természetes gyógymódokkal sokat tehetünk a tünetek enyhítéséért és a gyógyulási folyamat felgyorsításáért. Szervezetünk védekezőképességét már szezon megkezdése előtt fokozhatjuk C-vitamin bevitelével, amely nem csak tablettás bevitellel lehetséges: nagy sláger télen a savanyított káposzta, amely kiváló C-vitamin forrás, ezért javasolt ilyenkor a fogyasztása. S az sem elhanyagolható szempont, hogy ez a zöldség lehet az egyik legolcsóbb C-vitamin-forrás a hideg időben. Ízletes és egészséges a cékla is, amely a C-vitamin mellett B-vitaminban, és folsavban is gazdag. A betegség könnyebb lefolyását is segítheti a vitamin, ugyanakkor hatalmas tévhit, hogy önmagában képes lenne legyőzni a vírust.
Fokhagyma
Szintén nagy segítség lehet az influenzás tünetek enyhítésére a fokhagyma kúraszerű fogyasztása, amely vírus- és baktériumölő, emellett a gyulladások kialakulását is megakadályozza. Hatóanyagai, az allicin és a szaponin antibakteriális és antimikotikus (gombaellenes) hatásúak, így légúti megbetegedésekre remekül alkalmazható. Aki a fokhagyma intenzív ízét nem kedveli, pirítsa meg a gerezdeket kevés olívaolajjal fóliában, majd passzírozza szét, és kenje kenyérre.

Kakukkfű
Baktériumölő és fertőtlenítő hatású a kakukkfű is, a növényből készült gyógytea fogyasztásával, vagy azzal gargalizálva a torok nyálkahártyáján megtelepedett baktériumokkal vehetjük fel a küzdelmet. Duplázhatjuk a tea hatásfokát, hogyha egy kis mézet is teszünk bele, fontos azonban, hogy langyosnál ne legyen melegebb az ital, 40 fok feletti hőmérsékleten ugyanis a méz sokat veszít hatásosságából.
Torma
A frissen lereszelt torma a hörgőket tisztítja, és az arcüregekben lévő dugulást is képes enyhíteni. A tormában lévő izotiocianát nevű vegyület hatására a légutak könnyebben megszabadulnak a váladéktól, csökken a gyulladás, a légzés könnyebbé válik.
Gyömbér
Enyhíti a köhögést, csökkenti a torokfájást, és egyben a baktériumokkal szemben is képes felvenni a harcot. Kínában és Indiában már évszázadok óta használják a gyömbért a megfázás kezelésére. Influenzás időszakban pedig jó kiegészítője lehet az orvosságoknak a gyömbértea mézzel és citrommal. Egy darabka friss gyömbért tegyünk forrásban levő vízbe, majd hagyjuk ázni öt percig. Szűrjük le, és ízesítsük mézzel, citrommal. Ezt kortyolgathatjuk akár egész nap.

Erőspaprika
A csípős fűszerek leginkább a hörgőkben és az arcüregekben lévő dugulást képesek enyhíteni. A paprika csípősségét kiváltó kapszaicin ugyanis stimulálja a váladéktermelő sejteket a tüdőben és az orrüregben, illetve segíti a váladék eltávolítását. A hagyományos paprikán kívül a Cayenne-bors is remekül alkalmazható erre a célra.
Vöröshagyma
A népi gyógyászatban elsősorban az asztma gyógyszere, mivel tisztítja a hörgőket, és az arcüregekben fellépő dugulást is enyhíti. De emellett egyes másodlagos baktériumfertőzések, mint például a tüdőgyulladás legyőzésében is képes segíteni. A kipréselt nyers hagymalevet narancslével vagy grépfrútlével is fogyaszthatjuk, ekkor nem érződik annyira az intenzív íze.
Hagymateát úgy készíthetünk, hogy két-három fej vöröshagymát megmosunk jó alaposan héjastól, összevágjuk és így főzzük néhány percig egy liter vízben. Ízesíthetjük szárított kamillával, hársfával is. Megpiríthatunk három evőkanálnyi barna cukrot is, és ezt hígítsuk fel a hagymafőzettel, vagy mézzel édesítve igyuk, aprókat kortyolgatva.
A forró hagymaleves is megteszi a hatását, lehet tenni bele pár gerezd fokhagymát is, úgy még hatásosabb és ízletesebb is.
Forralt bor
A népi gyógyászat szintén egyik bevált módszere a melegen gőzölgő, illatos forralt bor elkortyolgatása. A bort - legyen az vörös vagy fehér - forralás előtt érdemes vízzel felhígítani. Ezután már kedvünk szerint fűszerezhetjük fahéjjal, szegfűszeggel, mézzel. Teaboltokban és nagyobb üzletekben már előre összekevert forraltbor-fűszerkeveréket is vásárolhatunk.
Húsleves
A húsleves, akárcsak a többi forró, gőzölgő ital, melyet meghűlésre ajánlanak, segít felszakítani a váladékot, de pótolja az elvesztett folyadékot is, nem utolsó sorban a kaparó toroknak is enyhülést hoz. A kutatók a tyúkhúsleves vizsgálatakor a legfontosabb hatóanyagoknak a vitaminokat, ásványi anyagokat, fitokemikáliákat találták, és egy aminosavat, melyet ciszteinnek hívnak. A házi húsleves még jobban enyhíti a tüneteket, ha fokhagymával, Cayenne-borssal vagy curryvel ízesítjük.

Cékla
A céklából készült ital segít leküzdeni a náthát és az influenzát. Gyógyhatását, mely nyersen a legnagyobb, a benne található vitaminoknak, ásványi anyagoknak, valamint fitovegyületeknek köszönheti. Rendkívül gazdag folsavban, C- és B-vitaminokban. Gyümölcscentrifugában kipréselt levét répa- és almalével is fogyaszthatjuk. Salátákat nyersen is gazdagíthatunk vele.
Citrusfélék
A citrus gyümölcsök amellett, hogy C-vitamin-bombák, tele vannak gyulladáscsökkentő antioxidánsokkal. A lázas állapottal vagy hányással járó influenzában is segítenek pótolni az elvesztett folyadékot, és csökkentik a tünetek intenzitását. Ha télen mindennap egy pohár narancs- vagy grépfrútlevet elfogyasztunk, felerősíthetjük immunrendszerünket. Viszont amire ajánlatos odafigyelni, hogy a grépfrútban található egyes vegyületek megváltoztathatják a gyógyszerek hatását, ezért ha gyógyszeres kezelésre szorulunk vagy krónikus betegek vagyunk, kérjük ki orvos tanácsát.
D-vitamin
Több kutatás is alátámasztotta már, hogy ha elég magas a vér D-vitamin szintje, akkor védetté válik a szervezet a vírusokkal. Felmérések szerint az emberek túlnyomó része D-vitamin hiányban szenved. Napsütés, ételeink, vagy D-vitamin kapszulák útján juthatunk hozzá. Figyeljen rá, hogy legyen az étrendjében megfelelő mennyiségű magnézium is, vagy pótolja étrendkiegészítő formában, ugyanis a legújabb kutatások szerint a D-vitamin magnézium nélkül nem hasznosul.
Cink
Az egyik legfontosabb nyomelem és nem csak a betegségekkel folytatott harcban. A felső-légúti megbetegedések esetén mindig sikerrel alkalmazható. Tudományosan igazolt tény, hogy akár napokkal is képes lecsökkenteni a betegségek időtartamát. Ugyanis gátolja egyes vírusok, mint nátha és herpesz-vírus növekedését. A szervezet megfelelő cink-szintje különösen fontos idősebb korban.
Echinacea (bíbor kasvirág)
Ma már egyre többen alkalmazzák betegség esetén, mivel az egyik legjobb immunerősítő gyógynövény. Illetve ha már bekövetkezett a baj, akkor lerövidíti a betegség időtartamát. A legtöbb tanulmány abban is közös eredményre jutott, hogy a bíbor kasvirág akkor a leghatásosabb, ha egyfajta „sokkterápiaként” vetjük be gyors immunstimulálásra. Míg a hónapokon át történő egyenletes fogyasztása nem okoz látványos eredményt. Egy svéd tanulmányban, amit 246 önkéntesen végeztek, azt találták, hogy a gyorsan, nagy mennyiségben fogyasztott echinacea felgyorsította a felépülésüket a náthából. De a tanulmány szerint mindössze a tünetek megjelenésétől számított 7 napon keresztül volt értelme szedni, a további szedésének nem volt már mérhető hatása.