Életmód
Őszintén a nőgyógyászati tabutémákról
Most szombaton, azaz január 4-én nőgyógyászati és onkológiai napot tartanak a Tűzoltó utcai Elméleti Orvostudományi Központban. A fő témák között lesznek az endometriózis, a meddőség és a rákbetegségek. Azaz olyan nőgyógyászati és onkológiai tabutémákról tartanak előadásokat és kiscsoportos foglalkozásokat, melyek igen sokakat érintenek.
A Semmelweis Egyetem onkológusai többek között személyre szóló tanácsadással várják a daganatos betegeket és családtagjaikat is, szó lesz a betegség okozta stressz hatékony kezeléséről és a speciális étrend tervezéséhez is segítséget kapnak.
Szó lesz például arról is Dr. Padányi Péter előadásában, hogy miért fontos az onkológiai szűrőprogramokon a rendszeres részvétel. Hisz a daganatos betegségekből eredő halálozás – a szív- és érrendszeri kórképek után – a második leggyakoribb halálok a fejlett országokban, így hazánkban is. Az elmúlt évtizedekben, elsősorban az emlődaganatok esetében a halálozási mutatók jelentősen csökkentek, köszönhetően a hatékony szűrési programnak. Ennek ellenére Magyarországon napjainkban kevés betegség esetében áll rendelkezésünkre szervezett szűrőprogram. A rosszindulatú betegségek korai felfedezése, és ezáltal gyógyítása kulcsfontosságú lenne mind szakmai, mind népegészségügyi, illetve gazdasági szempontokból.
A nőgyógyászati rákszűrés korszerű módszereiről Ács Nándor tart előadást. Többek között arról. Hogy ezen programok fontos része a kismedence egyéb területeinek, például a petefészkek szűrése is, amely ultrahangos vizsgálattal oldható meg. Az előadáson résztvevőknek a helyszínen lehetőségük lesz a témába vágó, január folyamán elvégzett szűrővizsgálatra bejelentkezni.

Szükség van-e minden esetben a kemoterápiára, ha már rákos elváltozást diagnosztizáltak? – ez sok érintett esetében az egyik első kérdés. Dank Magdolna előadásából megtudhatjuk, hogy a daganatos betegségek kezelése folyamatos, dinamikus változásban, paradigmaváltásban van. A továbbra is hatékony hagyományos kemoterápiás kezelések között megjelentek az innovatív készítmények.
Emellett a daganatsejtek genetikájának egyre pontosabb feltérképezésével és a daganatos betegek sorsának hosszú távú követésével egyre pontosabban meghatározható, hogy egy sikeres műtét után kiknél lehet eltekinteni a kemoterápiától vagy kiknél lehet elegendő rövidebb ideig tartó, esetleg kevésbé agresszív onkológiai kezelés. Az immunonkológia a daganatellenes kezelések legdinamikusabban fejlődő ágazata. Az immunterápiás kezelések célja a daganatellenes immunválasz fokozása az emberi szervezetben, ezáltal a tumorellenes kezelés hatékonyságának növelése. Az előadás segíti a jelenleg alkalmazott kezelések hatásmechanizmusának megértését, illetve támpontot ad a várható mellékhatások tekintetében is.

Magyarországon a jelenlegi adatok szerint hozzávetőlegesen 150.000 pár küzd meddőségi problémákkal, vagyis ennyien szembesülnek azzal, hogy egy évnél tovább tartó próbálkozásuk ellenére sem érkezik meg a gyermekáldás. Tény, hogy az esetek közel felében a férfiak egészségi állapota is hozzájárul a családalapítás késéséhez, de nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy az elmúlt 30 évben az első gyermek vállalásakor a nők életkora 23-ról 30 évre emelkedett átlagosan. Az előadás a családalapítás előtt álló pároknak szeretne tájékoztatást nyújtani, illetve felhívni a figyelmet a gyermekvállalás tudatos tervezésének fontosságára; a gyermektelenséggel küzdőknek pedig a meddőség okairól, ezek jelentőségéről, valamint a probléma kezelésének új, komplex stratégiáiról, eszközeiről szolgál majd információkkal. Ezen az előadáson résztvevőknek szintén a helyszínen lehetőségük lesz témába vágó, január folyamán elvégzendő szűrővizsgálatra bejelentkezni.

A Google is beszállt a diagnosztizálásba
A fejlesztők szerint még nincs teljesen kész, e már így is igen hatékonynak tűnik az a szoftver, amit az emlőrák pontosabb diagnosztizálására dolgoztak ki a DeepMind szakemberei. Az elmúlt években már többször bizonyította a mesterséges intelligencia, hogy igen komoly hatékonysággal képes dolgozni az orvoslás terén, és most ezen a területen is történt egy újabb fontos előrelépés: a Google olyan szoftverrel állt elő, ami pontosabban ismeri fel az emlőrákot, mint maguk az orvosok.
Bár az emlőrák az egyik leggyakoribb rákos megbetegedés a nők körében, a diagnosztizálása a mai napig n. A Google ezért a 2014-ben felvásárolt DeepMind nevű cégével egy olyan eljárást fejlesztett ki, amely kevesebbet hibázik, mint amikor az orvos próbálja meg azonosítani a betegséget.
Ha az emlődaganat már olyan előrehaladott állapotban van, hogy elkerülhetetlen a sebészeti beavatkozás, még mindig van lehetőség az úgynevezett emlőmegtartó műtétre. De mit is jelent ez, és mire kell készülni az érintetteknek, illetve mi az, amit ők maguk is megtehetnek a siker érdekében? Erről beszél délután Molnár Béla sebész. Az emlődaganat sebészi kezelésében az elmúlt évtizedekben paradigmaváltás következett be, melyet részben a betegek igénye hívott életre. A daganatos emlő műtéteket egyre inkább emlőcentrumokban, erre szakosodott emlősebészek végzik. Egyre nagyobb számban végeznek emlőmegtartó műtéteket, illetve azonnali rekonstrukciókat is. Az előadás egy konkrét beteg kezeléséről és gyógyulási folyamatáról szól, a sebészi gondolkodás, tervezés és megoldások bemutatása mellett.
A helyszínen ezen felül többek között lehetőség lesz a hatékony emlőönvizsgálat elsajátítására a szakemberektől. Hisz az emlő önvizsgálata az első és legfontosabb lépés a tumoros elváltozások korai felismerésében, így a minél korábbi kezelés megkezdésében is. Az önvizsgálat lépéseit most szilikon modellen mutatják be, és a résztvevők be is gyakorolhatják a mozdulatokat.
A részvétel az összes programon ingyenes, de előzetes regisztráció szükséges.