Életmód
Túlette magát? Ezeket vesse be!
Házi csodaszerek, amelyek segíthetnek az emésztési panaszokban
Ha megviselte a gyomrát az ünnepi trakta, nézzen körül otthon! Az alábbi természetes szerek közül valamelyikből biztosan talál elspájzolva.
Gyomorbántalmakra kamilla
Nincs olyan nagymama, akinek a kamrájában ne lenne legalább egy zacskó szárított orvosi kamilla. Nem véletlen, hisz időtlen idők óta a népi gyógyászat bevált szere. A belőle készült tea vagy koncentrátum megnyugtatja az emésztőrendszert, eredményesen csillapítja a gyomor és a béltraktus görcsös fájdalmát. Illóolaja és flavonoidjai csökkentik a szervezetben lévő gyulladást, továbbá védik a gyomor nyálkahártyáját. Nagy előnye, hogy a terhes és szoptatós mamák is biztonsággal fogyaszthatják.

Hányás és hasmenés esetén is hasznos, hiszen megnyugtatja a gyomrot és a beleket, továbbá jól pótolható vele az elvesztett folyadék. Ha ilyen célból isszuk, egy evőkanál szárított virágzatot forrázzuk le egy csésze vízzel, majd öt perc múlva szűrjük le. Napközben öt csészényinél többet ne nagyon fogyasszunk belőle, emellett ihatunk bőségesen fekete teát is.
Felfúvódásra édeskömény
Magyar ánizs, ánizskapor vagy bécsi kömény: sokféle néven ismert ez a növény, amely elsősorban a benne található anetolnak köszönheti gyógyhatását. Serkenti az emésztőrendszer működését, oldja a görcsöket, megszünteti a felfúvódást.
A teáját mindig frissen kell elkészíteni. Ehhez egy teáskanálnyi szárított vagy porított édesköményt öntsünk le egy csésze forró vízzel, lefedve hagyjuk állni öt percig, majd szűrjük le. Az étkezések között, melegen fogyasszunk el belőle 1-1 csészényit. Ihatják gyerekek is, számukra fele-fele arányban almalével érdemes hígítani, hogy finomabb legyen. Viszont vigyázzunk, mert az édeskömény sokaknál allergiás reakciót válthat ki!
Szabályozza a bélműködést az alma
A gyümölcs húsában lévő pektin segít enyhíteni a hasmenést, nem mellesleg pedig a vér koleszterinszintjét is csökkentheti, ami a szívbetegségek és a szívrohamok egyik fő rizikófaktoraként tartanak számon. Hasmenés vagy székrekedés esetén héjastól lereszelve fogyasszuk, mert így a leghatásosabb.

Az almaecet illetve a belőle készített "fröccs" ugyanilyen hatásos lehet. Igazi életelixír, mely az alma erjedése során létrejövő almabor további fermentálásával készül, és igen alacsony, 5 százalék a savtartalma. Már őseink korában is előszeretettel alkalmazták, hiszen sokféle értékes tápanyagot, kalciumot, káliumot, magnéziumot, nátriumot foszfort, szilíciumot, vasat, aminosavakat, enzimeket, pektint, A- és C- vitamint valamint béta-karotint tartalmaz, és egészségünkre gyakorolt jótékony hatásai kiemelkedők.
Magas rosttartalmának köszönhetően enyhíti a gyomor- és emésztési problémákat, ugyanakkor csökkenti a szervezet koleszterinszintjét, antioxidáns-tartalmának köszönhetően pedig a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is fontos a szerepe. A szervezetet frissítő hatása miatt "fiatalítószerként" is emlegetik.
Gyomor- és bélbántalmakra jó a zab
Rostokat, B-vitaminokat és értékes ásványi anyagokat tartalmaz a zab magtermése. Ennek a gabonának az értékes hatóanyagai akut gyulladás vagy savasodás esetén védik a gyomrot és a beleket az erősen maró emésztőnedvekkel szemben.
Ha ilyen problémái vannak, kóstolja meg a nyáklevest! Egy adag zabpelyhet 1 órára tegyen hideg vízbe. Utána forralja fel, sózza meg, majd lefedve főzze még 40-60 percig. Az elpárolgott folyadékot állandóan pótolja forró vízzel. Az elkészült nyákot törje át szitán, de ne turmixszal! Így fogyassza el!
A teltségérzet csökkentésében segít a tatárvirág
Gyulladáscsökkentő, görcsoldó és emésztést segítő hatása lehet ilyenkor a segítségünkre. A leveleiben lévő keserű anyag fokozza a gyomor- és bélnedvek termelődését, oldja a görcsöket, így hasznos segítő lehet, ha túlettük magunkat.
A gyomorégés, a puffadás és az émelygés is eredményesen gyógyítható a tatárvirág és a kamilla keverékéből készült teával. Máriatövist, citromfüvet, angyalgyökeret, borsmentát, köményt vagy édesgyökeret szintén vegyíthetünk hozzá, mivel ezek kölcsönösen erősítik egymás hatását.
Émelygésre legjobb a gyömbér
A benne lévő csípős anyagok, például a gingerol, a központi idegrendszerre hatnak. A terhességi hányinger vagy az utazás során jelentkező émelygés egyaránt megszüntethető némi gyömbér elrágcsálásával, de gyakran már az illata is enyhíti a panaszokat. A növény a nyálelválasztás fokozásával ösztönzi az emésztőnedvek termelődését, így segít, hogy a gyomor mielőbb megkönnyebbüljön. Szoptatós kismamáknak és gyermekeknek is adható. Ha nem szereti a nyers gyömbért vagy a belőle készült teát, kapszula formájában is beszedheti.

Renyhe bélműködésre legyen otthon lenmag
Hashajtó hatása miatt idült székrekedés és a vastagbél működési zavarai esetén ajánlott. A lenmagot, illetve annak őrleményét bátran adhatjuk salátákhoz, müzlihez, joghurthoz, vagy kenyérre is szórhatjuk. Kávédarálóval házilag is megőrölhetjük, de azt mindig közvetlenül fogyasztás előtt tegyük, hogy elkerüljük az avasodást.
Zsírbontásban bajnok az articsóka
Az antik világban drága ínyencségnek számított: nem annyira íze, mint inkább vélt afrodiziákumos hatása miatt. Ezt ugyan nem sikerült tudományosan igazolni, de az articsóka a mediterrán konyha jóvoltából is igen elterjedt. A gyógyászatban leginkább a növény levelét hasznosítják, amely egy cinarin nevű keserű aromás anyagot tartalmaz. Ennek köszönhetően az articsóka segíti az epekiválasztást, valamint védi és regenerálja a májsejteket. Emellett jelentősen csökkenti a vérben lévő zsírsavak szintjét is, valamint bőségesen megtalálható benne a bélflóra helyreállításában fontos szerepet kapó inulin. Ám veseköves betegek, továbbá terhes és szoptató nők számára nem ajánlott a fogyasztása.

Jobb lesz az emésztése a borsmentától
Ez az erős aromájú gyógynövény fokozza az epesavtermelést, oldja a kínzó görcsöket. Ízével gyakran találkozhatunk, hiszen sokszor ízesítik vele a rágógumikat, fogkrémeket, szájvizeket. Étvágytalanság, émelygés, teltségérzet esetén is bevethető. Egy csésze teához forrázzunk le 1 evőkanál szárított borsmentalevelet 1,5 dl vízzel, és lefedve hagyjuk állni 10 percig. Ezután szűrjük le. Naponta 3-4 alkalommal, az étkezések előtt fogyasszunk el belőle 1-1 csészével. Alhasi görcsökre kiváló a borsmenta és a köménymagolaj keverékéből készült masszázsolaj.
Fűszernövényként ezen kívül levesekbe, salátákba, turmixokba keverhetjük, vagy felhasználhatjuk az illóolaját is. Az pedig, aki nem szereti a borsmenta ízét, kapszula formájában is élvezheti a pozitív hatásait.