Egészség

A magas vérnyomás a szív ellensége

Az amerikai protokoll szerint már a 130/80-as vérnyomásértékek is magasnak számítanak

Pontosan mikortól számítanak magasnak a vérnyomásértékek, illetve milyen súlyossági szintek vannak a hipertónián belül? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat – erre a kérdésre kereste a választ a Házipatika.

A magas vérnyomás a szív ellensége
Továbbra is a 140/90-es értéket tartják a magas vérnyomás alsó határának (képünk illusztráció)
Fotó: AFP/Science Photo Library/SMD/Science Photo Li/Microgen Images

Azzal a legtöbben tisztában vannak, hogy a kezeletlen magas vérnyomás jelentősen megterheli a szívet és az érrendszert, valamint megemeli számos komoly szövődmény kialakulásának kockázatát. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy pontosan mikortól számítanak magasnak a vérnyomásértékek, illetve milyen súlyossági szintek vannak a hipertónián belül. Az alábbiakban ezeket részletezzük.

Mikortól számítanak magasnak a vérnyomásértékek?

A 2017-ben frissített amerikai protokoll szerint már a 130/80-as vérnyomásértékek is magasnak számítanak, a világ jelentős részén azonban – Magyarországon is – továbbra is a 140/90-es értéket tartják a magas vérnyomás alsó határának. A hazai irányelvek a 130-139/85-86 Hgmm-es értéket úgynevezett „magas normális vérnyomásként” definiálják, amely azt jelenti, hogy a kardiológusoknak már az ezeket a számokat produkáló páciensekre is nagyobb figyelmet kellene szentelniük, ugyanis a kezdődő hipertónia időben elkezdett kezelésével jelentősen csökkenthető a későbbi szövődmények kockázata.

Fontos kiemelni továbbá, hogy nem mindenki van tisztában azzal, hogy a magas vérnyomáson belül is vannak fokozatok. Erre Petróczy Natália magasvérnyomás-specialista, a KardioKözpont szakértője hívta fel a figyelmet.

Kapcsolódó írásaink