Egészség
A krónikus fájdalom öt jele
A kezelése gyakran megköveteli az életmódbeli változtatásokat is
A krónikus fájdalom olyan fájdalom, amely három-hat hónapnál tovább tart, fizikai korlátozottságot okoz, és befolyásolja a közérzetet, a hangulatot és a gondolkodást.
A fájdalom mindig érzelmi mellékhatásokkal jár, és ha tartósan fennáll, szorongáshoz, depresszióhoz és kétségbeeséshez vezethet. Ez hatással van a kapcsolatokra, a családra és a munkára is, vagyis a szociális tényezők is szerepet játszanak.
Alapvető különbséget teszünk a „másodlagos fájdalom szindróma”, amelynél a fizikai ok ismert, és az „elsődleges fájdalom szindróma” között, amelynek okait nem lehet egyértelműen egy adott betegséghez kötni.
„Az emberek megpróbálnak gyengéd testtartást felvenni, hogy enyhítsék a fájdalmat; ez a testtartás azonban gyakran feszültséghez vezet, és súlyosbítja a fájdalmat.”
A krónikus fájdalom során jelentkező tünetek széles skálán mozoghatnak, mivel a fájdalom nem csak egy helyre korlátozódik.
Fizikai tünetek:
- visszatérő fájdalom;
- izommerevség;
- fáradtság;
- csökkent mozgásképesség;
- érzékszervi változások.
A krónikus fájdalom kezelése rendkívül összetett folyamat, amely számos különböző megközelítést foglal magában. A kezelése gyakran megköveteli az életmódbeli változtatásokat is, de mindenképpen forduljunk szakemberhez a diagnózis helyes felállításához és a gyógymód megkezdése érdekében.