Egészség

Genetikai kapcsolatot fedeztek fel a szív alakja és a betegségek kialakulásának kockázata között

Ez új utakat nyit a szív- és érrendszeri betegségek megértésében

Brit tudósok kutatása új utakat nyit a szív- és érrendszeri betegségek megértésében. Az Egyesült Királyság több egyetemének és kórházának tudósai 3D-s vizualizáció és gépi tanulás segítségével részletesen elemezték a szív alakját. Az eredmények kulcsfontosságúak lehetnek a szív- és érrendszeri betegségek pontosabb diagnosztizálásához és megelőzéséhez – írta a pravda.ru.

Genetikai kapcsolatot fedeztek fel a szív alakja és a betegségek kialakulásának kockázata között
3D-s vizualizáció és gépi tanulás segítségével részletesen elemezték a szív alakját (képünk illusztráció)
Fotó: AFP/Science Photo Library/SKX/Science Phot/Sebastian Kaulitzki

A kutatók 45 863 ember mágneses rezonancia képalkotó (MRI) adatait elemezték, amelyeket a British Biobankból gyűjtöttek össze. 3D-s modelleket készítettek a kamrákról, és statisztikai elemzéseket végeztek, amelyekkel 11 olyan paramétert azonosítottak, amelyekkel megkülönböztethetik a szív alakját.

A genetikai elemzés során a tudósok 45 specifikus régiót találtak az emberi genomban, amelyek a különböző szívformákkal hozhatók összefüggésbe. A tanulmány megállapította, hogy a genom 14 régiója befolyásolja a szívműködést és növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

A szív alakjával összefüggésbe hozható betegségek között szerepel a szívelégtelenség, a szívinfarktus, a tágult kardiomiopátia, a pitvarfibrilláció, a hipertrófiás kardiomiopátia, a másod- vagy harmadfokú pitvar-centrikuláris blokk és a cukorbetegség.

A tudósok hangsúlyozzák annak fontosságát, hogy mindkét kamra genetikáját egyszerre vizsgálják. Ezt a megközelítést eddig még nem alkalmazták, de az új tanulmány új lehetőségeket nyit a szív- és érrendszeri betegségek diagnosztizálására és előrejelzésére.

Az eredmények bővíthetik azon tulajdonságok listáját, amelyek felhasználhatók a kardiometabolikus betegségek egyéni kockázatának meghatározására.

A tanulmány szerzői azt állítják, hogy az eredmények új lehetőségeket nyitnak a két szívkamra genetikájának tanulmányozására.

Megerősítik, hogy a kombinált szív alakja függ a genetikától, és bizonyítják, hogy a szív alakjának mindkét kamra szempontjából történő elemzése hasznos a kardiometabolikus betegségek egyéni kockázatának előrejelzésére.

Az ilyen elemzések eredményei a bevett klinikai mérések mellett is felhasználhatók.