Egészség

Mi a teendő, ha a normálisnál magasabb cukrot mérünk?

Ez már biztosan cukorbetegség?

Igaz-e, hogy egyetlen magas cukorszint cukorbetegséget jelent? Lehetséges-e gyógyszer nélkül a cukorbetegség kezelése, ha helyesen táplálkozunk és lemondunk az édességekről? Ezekre és más kérdésekre válaszol egy endokrinológus, számol be a Sports.k.

Mi a teendő, ha a normálisnál magasabb cukrot mérünk?
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

November 14-én van az éves diabétesz világnap. A Nemzetközi Diabétesz Szövetség 2021-ben 6,7 millió haláleset okaként nevezte meg a diabéteszt.

A szervezet legfrissebb adatai szerint a világ 20-79 éves lakosságának mintegy 10%-a cukorbeteg. Ez 537 millió embert jelent. A cukorbetegek száma 2030-ra várhatóan 643 millióra, 2045-re pedig 783 millióra emelkedik.

De ezek valószínűleg nagyon alábecsült statisztikák. Hiszen a cukorbetegek milliói még nem is tudják, hogy cukorbetegek.

De tegyük fel, hogy elvégezteti a vizsgálatot, és kiderül, hogy magas a cukorszintje. Ez azt jelenti, hogy cukorbeteg?

„Az éhgyomorra mért vércukor normájának felső határa 5,5 mmol/l. Egyetlen 7 mmol/l-es cukor azonban még nem jelenti azt, hogy cukorbetegség van – mondja Oleg Hohunov endokrinológus.

Ha az elemzés emelkedett cukrot mutatott, akkor szükség van ellenőrzésre és a glikált hemoglobin meghatározására. Szükség lehet egy glükóztolerancia teszt elvégzésére. Ezen elemzések után már meg lehet mondani, hogy a betegnek milyen szénhidrát-anyagcserezavara van, és így az orvos meghatározza a kezelés további taktikáját”.

A prediabétesz esetén visszatérhet a normális állapotba. Ehhez változtatni kell az életmódon: át kell térni az ésszerű étrendre, csökkenteni kell a testsúlyt, ha az túlzott, adagolt testmozgás javallott.

Miért van szükség inzulininjekcióra a 2-es típusú cukorbetegségben?

„A cukorbetegségnek több típusa létezik, de a legfontosabbak az első és a második típus. Az első típusnál a hasnyálmirigy nem termel inzulint, ami abszolút inzulinhiányhoz vezet” – magyarázza az endokrinológus. – A kettes típusú cukorbetegség kialakulásának oka gyakran a túlsúly és az elhízás. A kezdeti stádiumban az inzulin feleslegesen termelődik. Ez olyan jelenséghez vezet, mint az inzulinrezisztencia – a testsejtek inzulinnal szembeni gyenge érzékenysége”.

A vércukorszint normalizálására a második típusú cukorbetegségben kezdetben tablettákat írnak fel. Ha azonban három tablettás gyógyszercsoport egyidejű szedésével nem lehet cukorcsökkentést elérni, akkor inzulinterápiát lehet felírni.

Ezenkívül injekciókat írnak elő, amikor a szervezet inzulintermelésének tartalékai elfogynak.

Bizonyos esetekben a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek az injekciókról a tablettákra térhetnek vissza.

„Amikor a szervezet saját inzulintermelése megmarad, a beteg módosítja életmódját, ellenőrzi vércukorszintjét. De önállóan az inzulinterápiát nem szabad megszüntetni” – figyelmeztet az orvos.

Lehetséges gyógyszer nélkül, ha lemond az édességekről?

„A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében a legfontosabb az életmódváltás. Bizonyos esetekben valóban lehetséges a gyógyszeres terápia nélkül” – válaszol Oleg Hohunov.

Sajnos cukorbetegség esetén nem szabad lazítani az étrendben.

„A sütemények, édességek és egyéb desszertek kizárhatók az étrendből cukorbetegség esetén. Cukorpótló édességekkel helyettesíteni őket szintén nem érdemes, mert ezek még mindig nagy mennyiségű szénhidrátot és kalóriát tartalmaznak” – figyelmeztet az endokrinológus.

A tilalom alatt minden finomított szénhidrát:

- Cukor;

- fruktóz,

- édességek, csokoládé, sütemények, kekszek;

- lekvár;

- zselé;

- fagylalt;

- édes italok;

- minden gyümölcslé, kivéve a paradicsomlé;

- magas fruktóz- és szacharóztartalmú gyümölcsök (szőlő, banán, ananász, dinnye, őszibarack, datolyaszilva, sárgabarack, édes alma és körte);

- aszalt gyümölcsök (szultán, sárgabarack, aszalt szilva, füge);

- méz;

- fehér kenyér és más fehér lisztből készült termékek;

- búzadara;

- rizs.

Mi történik, ha egy hónapra, egy évre és örökre lemondasz a cukorról?

„Ha szükséges, néha használhat cukorhelyettesítőket: xilit, szorbit. Ezek azonban sűrítik a vért, ezért nem szükséges minden nap szedni őket. Jobb az aszpartámmal készült édesítőszereket használni” – mondja Oleg Hohunov.

Hogyan étkezzünk cukorbetegséggel

Az étkezéseknek sok zöldséget, élelmi rostot és fehérjetartalmú ételeket kell tartalmazniuk. Íme a cukorbetegségben megengedett élelmiszerek listája.

A köztes szénhidrátok a glükóz fő forrásai

Burgonya. Normál testsúlynál – 200-240 g nyers termék bármilyen formában, kivéve a burgonyapürét, de kenyér helyett. Elhízásban a cél testsúly eléréséig – csak levesben.

Gabonafélék: zabpehely, köles, árpa, köles, hajdina. Normál testsúlynál – naponta legfeljebb 60 g nyers gabonaféléből, de kenyér helyett. Elhízás esetén gabonaféléket csak levesben fogyasszon.

Gyümölcsök: cukrozatlan alma és citrusfélék. Normál testsúlynál – naponta legfeljebb 300 g, elhízás esetén – legfeljebb 200 g.

Bogyós gyümölcsök: áfonya, tőzegáfonya, áfonya, görögdinnye. Napi norma – legfeljebb 300 g, de elhízás esetén – legfeljebb 200 g.

Tésztafélék. 60 g tészta = 100 g kenyér. Ezért még normál testsúly esetén is korlátozni kell a használatukat: kenyér helyett tésztát enni, vagy egyáltalán nem enni. Elhízás esetén csak levesben ehet tésztát.

Az összetett szénhidrátok rostforrások.

Zöldségek (kivéve burgonya, hüvelyesek, kukorica): káposzta, rukkola, karfiol, sütőtök, cukkini, padlizsán, sóska, spenót, retek, retek, retek, uborka, paradicsom - naponta legfeljebb 700 g.

Sárgarépa, cékla – legfeljebb 300 g naponta, de előfőzve, darabokra vágva.

Gomba – legfeljebb 100 g naponta.

Fehérjék és zsírok – nincs pástétom és kolbász.

„A túlnyomórészt fehérjéket és zsírokat tartalmazó ételek felszívódása kevéssé függ az inzulintól (100 kcal-hoz 0,5 egység inzulin szükséges), de ezek az élelmiszerek a szénhidrátokkal együtt hozzájárulnak az étel kalóriatartalmához” – figyelmeztet az endokrinológus.

Az állati fehérje fő forrásai: hal, hús, baromfi, tojás, tej, kefir, joghurt, sajt, túró. Hús – látható zsír nélkül, bőr nélküli csirke, pulyka, pulyka, borjú, sovány marhahús.

„Cukorbetegségben korlátozni kell a birkahúst, sertéshúst, májat, vesét. A pástétomot, szalonnát, sonkát, kolbászt és virslit zárja ki az étrendből” – mondja az orvos.

A halak az étrendben túlnyomórészt fehér, tengeri halak legyenek. .

A telített zsírok fő forrásai: állati zsiradék, tej, sajt, vaj, tejföl, tejszín. Telítetlen zsírok: növényi olaj, margarin, halolaj.

„A cukorbetegséggel járó leveseket lehetőleg csak zöldségekből, vagy gyenge hús-, csirke- vagy hallevesre kell készíteni” – magyarázza Oleg Hohunov.

Milyen gyakran kell enni cukorbetegséggel

„A diétás étrend nagyon fontos. Az étkezések közötti időközök nem lehetnek 4 óránál hosszabbak. Naponta legalább 4-6 alkalommal és kis adagokban kell enni - figyelmeztet az orvos. – A fő étkezések a reggeli, az ebéd és az első vacsora legyen, amelyet legkésőbb 19 órakor el kell kezdeni. Nem ajánlott az étkezési órák megváltoztatása.

Ugyanakkor a köztes szénhidrátok mennyiségét minden étkezésnél egyértelműen meg kell határozni.

Víz és só - mennyit lehet cukorbetegséggel

„A vízzel kapcsolatban nincsenek korlátozások cukorbetegségben. De a keringési elégtelenség második és további stádiumában legfeljebb napi 1-1,5 liter vizet ihat. Krónikus veseelégtelenségben pedig oliguriával – 0,5 liter” – mondja az orvos.

A napi sóadag cukorbetegségben nem lehet több 6 g-nál. Ha artériás hipertónia áll fenn, legfeljebb napi 2 gramm engedélyezett.

Milyen gyakran kell ellenőrizni a cukorbetegek cukorszintjét

„Az első típusú cukorbetegségben – naponta legalább 4-6 alkalommal: éhgyomorra, a főétkezések előtt, éjszaka és ezen felül, amikor rosszabbul érzi magát, a hipoglikémia jeleit – mondja Oleg Hohunov. – Ha lehetséges, érdemes folyamatos glükózmonitorozó rendszert használni.

A második típusú cukorbetegségben a tablettás készítményeken - naponta legalább egyszer, különböző időpontokban. Ezenkívül hetente egyszer glikémiás profil (vérvétel legalább napi 4 alkalommal) szükséges.

Inzulinterápia esetén bázis-bolus rendszerben – naponta legalább 4 alkalommal. Nem szabad megfeledkezni a glikált hemoglobin ellenőrzéséről sem, 3 havonta egyszer endokrinológus felkeresésével, a kezelés egyéni céljainak meghatározása és szükség esetén a terápia korrekciója céljából”.

Kapcsolódó írásaink