Egészség

Ezzel a módszerrel elkerülhető a cukorbetegség

Egy új tanulmány szerint már a fogantatás pillanatától kezdve érdemes az egészséges életmódra törekedni

A kutatók azt találták, hogy ha a cukorbevitelt az első 1000 napban – vagyis a terhesség elejétől kezdve egészen a gyermek kétéves koráig – korlátozzuk, akkor drasztikusan csökkenhet a cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulásának esélye – írta az origo.hu.

Ezzel a módszerrel elkerülhető a cukorbetegség
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

A kutatás eredményei alapján a korai életszakaszban történő „cukormegvonás” 35 százalékkal csökkentheti a cukorbetegség, és 20 százalékkal a magas vérnyomás megjelenésének kockázatát. Az eredmények arra utalnak, hogy az anyák terhesség alatti cukorfogyasztásának mérséklése mellett a cukorbevitel születés utáni korlátozása is hozzájárulhat az egészséges felnőttkorhoz.

Az ajánlás szerint az említett időszakban a napi cukormennyiség nem haladhatja meg a 8 teáskanálnyit (kb. 40 grammot).

Érdekes kutatás mutatta meg, hogyan kerülhető el a cukorbetegség

A kutatók a második világháborúban bevezetett jegyrendszer egészségügyi hatásait vizsgálták, kiemelt figyelmet fordítva a cukorfogyasztásra. A jegyrendszer 1953-as megszűnése után ugyanis drámaian megnőtt a cukorbevitel, miközben a többi élelmiszer fogyasztása változatlan maradt. Ez a jelenség lehetőséget teremtett a cukorfogyasztás következményeinek alaposabb vizsgálatára. Míg a korlátozás megszűnése előtt fogantak szervezetébe kevesebb cukor került, addig a jegyrendszer eltörlése után születettek jóval több cukrot kaptak.

A kutatás során a tudósok az Egyesült Királyság Biobank adatbázisát használták fel, amely genetikai, életmódbeli és orvosi információkat tartalmaz.

Az elemzések azt mutatták, hogy a korai cukorbevitel korlátozása nemcsak csökkenti a cukorbetegség és magas vérnyomás kockázatát, hanem a betegségek kialakulását is évekkel késlelteti.

Dr. Tadeja Gracner, a kutatás egyik vezetője szerint óriási szerencse volt, hogy rendelkezésükre álltak az 1953 előtti és utáni adatok.

Nagyon nehéz olyan körülményeket találni, amikor az emberek életük korai szakaszában véletlenszerűen különböző tápanyagkörnyezeteknek vannak kitéve, és állapotuk 50-60 évig is nyomon követhető. A jegyrendszer megszűnése egyedülálló természetes kísérleti terepet kínált, amely lehetővé tette számunkra, hogy újfajta megközelítést alkalmazzunk” – nyilatkozta a szakértő a kiadott közleményben.

Kapcsolódó írásaink