Egészség
Így maradhat negyven fölött egészséges
Nem mindegy, miből, mennyit és mikor eszünk
Ahogy haladunk a korral, úgy kell egyre jobban figyelni étkezésünkre – írja Elena Kostyuk dietetikus közösségi oldalán, akit a lap is idéz.
A szakember szerint mindenképp érdemes figyelni rá, hogy melyik napszakban milyen ételeket fogyasztunk, hiszen szervezetünknek egészen más tápanyagokra van szüksége a nap elején, mint a nap végén. Ennek megfelelően a reggelinél érdemes fehérjében dús, zsírosabb ételeket fogyasztani, hiszen ezek segítenek fenntartani a neurotranszmitterek működését a nap folyamán.
Az ebédet már könyedebbre kell venni, a fehérjebevitel azonban még itt is fontos. A szakember szerint itt érdemes a sokszínűségre helyezni a hangsúlyt inkább, mintsem a mennyiségre. Érdemes olyan ételeket választani, amelyek glikémiás indexe közepes, tehát hatvan alatti.
Délután, amikor hormonháztartásunk változik, érdemes lehet nassolnivalót választani, hiszen a stresszhormonok csökkenek, ugyanakkor a szerotoninszint is ilyenkor kezd el zuhanni. Ha nem fogyasztunk némi szénhidrátot, az egyensúly könnyen felborulhat. Szárított gyümölcsök, de akár egy kis fekete csoki is tökéletes lehet erre a feladatra.
A vacsoránál mindenképp fontos, hogy azt legalább két órával a tényleges lefekvés előtt fogyasszuk el. Ilyenkor a cukor minimalizálása az egyik legfontosabb cél, emellett azonban érdemes omega–3 zsírsavakban gazdag ételeket fogyasztani, mint a halfélék, hiszen ennek a fontos tápanyagnak a felszívódása ilyenkor a leghatékonyabb. Kísérőnek ehhez pedig szinte bármilyen zöldséget választhatunk.