Egészség
Az alvási szokások nagy hatással lehetnek a szív egészségére
A hosszú távú alvásproblémák és a szívbetegségek szorosan összefüggnek a nőknél

Azoknál a nőknél, akik krónikus álmatlanságban szenvedtek, vagy akik éjszakánként 5 óránál kevesebbet aluszanak, nagyobb volt a szívbetegség kockázata.
A Trusted Source című tanulmány megállapította, hogy a rendszeres, éjszakánként hét óránál kevesebbet alvás és a túl korai vagy egész éjszakai ébredés növelheti a stroke, a szívroham és a szívinfarktus jövőbeli kockázatát.
A szív- és érrendszeri betegségek (CVD) a vezető halálozási ok a nők körében, és a rossz alvás a nők számára jelentős egészségügyi problémát jelent, különösen a középkorúaknál.
Míg korábbi tanulmányok azt vizsgálták, hogy a rossz éjszakai alvás hogyan függ össze a szívbetegségek kialakulásával, eddig nem volt világos, hogy a hosszú távú alvásproblémák hogyan befolyásolják a szívbetegségek kockázatát.
„Több nő hal meg szívbetegségben, mint rákban. A kockázati tényezők ellenőrzésével tulajdonképpen megelőzhetjük a szívbetegségeket a nőknél” – mondta Dr. Eleanor Levin, a Stanford Medicine kardiológusa a Healthline-nak.
Az évekig tartó rossz alvás növelheti a szívbetegség kockázatát
A kutatók 2964, 42 és 52 év közötti nő alvási szokásait és egészségi állapotát értékelték.
A résztvevők premenopauzában vagy korai perimenopauzában voltak, nem alkalmaztak hormonterápiát, és nem volt szívbetegségük.
Nagyjából minden negyedik nő rendszeresen tapasztalt álmatlansági tüneteket, például elalvási nehézségeket, éjszakai felébredést vagy a tervezettnél korábbi ébredést, 14 százalékuk pedig gyakran küzdött rövid alvásidővel.
Körülbelül 7% számolt be rendszeresen álmatlansági tünetekről és rövid alvásidőről.
A kutatók felfedezték, hogy azoknál, akiknek krónikusan magas volt az álmatlansági tüneteik száma, magasabb volt a CVD kialakulásának kockázata későbbi életük során. Emellett azoknál a nőknél, akik rendszeresen öt óránál kevesebbet aludtak éjszakánként, valamivel magasabb volt a szívbetegség kockázata.
Azoknál a személyeknél, akik tartósan magas álmatlansági tünetekkel rendelkeztek, és éjszakánként öt óránál kevesebbet aludtak, 75%-kal magasabb volt a szívbetegség kockázata, még akkor is, ha a kutatók korrigálták a CVD kockázati tényezőit.
A kutatók szerint az eredmények rávilágítanak arra, hogy a hosszú távú alvásproblémák milyen hatással lehetnek a nők szívének egészségére.
Több magyarázat is létezik arra, hogy a rossz alvás miért ronthatja idővel a szívműködést. A rossz alvásminőség összefügg a magas vérnyomás és az inzulinrezisztencia – mindkettő a szívbetegségek kockázati tényezője – fokozott kockázatával.
Emellett sok álmatlanságban szenvedő embernek alvási apnoéja is van, ami a szívbetegségek ismert kockázati tényezője.
A nőknek más szívbetegség tünetei vannak, mint a férfiaknak, és kevésbé valószínű, hogy megfelelően kezelik őket. Chen szerint alapvető fontosságú, hogy az orvosi közösség a nők alvásproblémáival a teljes szív- és érrendszeri egészségkezelés részeként foglalkozzon.
A szakértők szerint arra kell törekedni, hogy éjszakánként körülbelül hét-nyolc órát aludjon. Azok, akik javítani szeretnék alvásukat, a következő lépéseket tehetik meg:
Tartsa a hálószobát hűvös, sötét és csendes
kerülje a koffeint és az alkoholt
tartson fenn egy következetes alvás-ébrenlét menetrendet
rendszeres testmozgás
délután kerülje az élénkítő szereket, például a koffeint.
Az álmatlanság kezelésére gyógyszereket lehet felírni, az alvási apnoéban szenvedők pedig CPAP (folyamatos pozitív légúti nyomás) készüléket használhatnak.
„Különös figyelmet kell fordítani a szív- és érrendszeri betegségek mögöttes kockázati tényezőinek - mint például a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a rossz alvás - megelőzésére, hogy javuljon az egészségi állapotuk” - mondta Chen.