Belföld

Minden felállított kereszt az európaiak béke iránti vágyát fejezi ki

Latorcai Csaba: Mi ragaszkodunk történelmi gyökereinkhez

Minden egyes Európában felállított kereszt a békét szimbolizálja, az európai emberek béke iránti vágyát fejezi ki mondta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) parlamenti államtitkára csütörtökön a Békés vármegyei Újkígyóson.

Minden felállított kereszt az európaiak béke iránti vágyát fejezi ki
Latorcai Csaba: Kikérjük magunknak és visszautasítjuk azt, hogy demokráciából kioktassanak bennünket
Fotó: MTI/Kocsis Zoltán

Latorcai Csaba – aki egyben a Kereszténydemokrata Néppárt (KNDP) ügyvezető alelnöke – az újkígyósi örökváltság 140. évfordulója alkalmából állított kereszt felszentelésén ismertette: a KDNP a „Fogadj örökbe egy keresztet!” országos kezdeményezést másfél éve hirdette meg, mert önmagában a kereszt a béke szimbóluma.

Azt mondta, ezekben a napokban Európában válaszútként várjuk az elkövetkező hónapok eseményeit, hogy vajon a határainktól néhány száz kilométerre zajló háború a világháború felé eszkalálódik vagy pedig a béke érkezik el.

„Csönd van most Európában”, de nem tudni még, hogy ez a „háború szelének a csöndje, vagy pedig a békének a nyugalmat hozó csöndje”. Minden kereszt, amelyet Európában állítanak, az európai embereknek a kiáltását jelenti a békéért – tette hozzá.

Latorcai Csaba kitért arra is, hogy a felállított kereszt az újkígyósiak őseinek állít emléket, akik kiharcolták 140 éve az örökváltságot. Felhívta a figyelmet arra is, hogy minden olyan elődünkre emlékezünk ezzel, akiknek köszönhetjük hogy „Magyarországon itt lehetünk és magyarul beszélhetünk”.

Elmondta, Magyarországon 1848-ban törvénybe iktatták a jobbágyok felszabadítását, míg akkor az Amerikai Egyesült Államokban a gyapotföldeken nem jobbágyok, hanem rabszolgák dolgoztak.

Magyarországon már akkor biztosították a teljes állampolgári egyenjogúságot és a teljes általános titkos választójogot férfiaknak és nőknek, amikor még javában dívott a faji megkülönböztetés Amerikában – fűzte hozzá.

Latorcai Csaba kiemelte: éppen ezért mi, magyarok, akik büszkék vagyunk történelmi hagyományainkra, „kikérjük magunknak és visszautasítjuk azt, hogy demokráciából kioktassanak bennünket. Mi ragaszkodunk történelmi gyökereinkhez, és büszkék vagyunk demokratikus hagyományainkra” – hangsúlyozta.

Az államtitkár azt mondta, bízik abban, hogy Donald Trump elnökké választásával megszűnik az Amerikai Egyesült Államok eddigi demokrata kormányzatának demokráciaexportja, és végre a partneri együttműködés lép a helyébe, valamint, hogy elnökségével Európára nem a háború eszkalációja, hanem a béke nyugalma vár.

Latorcai Csaba Szent Pál apostol szavaival élve felhívta a figyelmet arra, hogy a kereszt „nem csupán a béke szimbóluma, hanem Isten ereje is.” Hozzátette, amikor keresztet állítanak, akkor egyúttal „gyűjtsünk erőt ahhoz a küzdelemhez, ami szükséges annak érdekében, hogy a brüsszeli döntéshozók is álljanak a béke pártjára.”

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy „erővel ki kell kényszerítenünk Európa békéjét, ki kell kényszerítenünk Magyarország szuverenitásának megőrzését.”

A keresztet Ilyés Zsolt plébános szentelte fel, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy „ne csupán emlékezzünk a kereszttel, hanem merjünk felnézni is rá.”

Kapcsolódó írásaink