Horváth K. József

Vélemény és vita

Karácsony Gergely Brüsszel hangján énekel

NAPI KOMMENTÁR

Ha farsang, akkor jelmezbál, ha Karácsony Gergely, akkor habverő. A főpolgármester müncheni útján tett kijelentései kapcsán jutott ez eszembe.

A mi jó KariGerink ugyanis brüsszeli nyilatkozata alapján leginkább a habverőre hasonlít. Nem mond semmi konkrétumot, de amikor beszél, akkor mondandóját egy brüsszeli tisztségviselő habveréseként – énekeként – is föl lehet fogni.

A baj csak az, hogy KariGeri nemcsak a keresztény ünnepkör bálozós időszakában mond brüsszelita kioktatásokat, hanem valószínűleg akkor is, amikor megbízói erre kérik. Egy ideig ugyanis a vele munkaviszonyban lévő és a jelek szerint most is szoros kapcsolatot ápoló Korányi Dávidnak ugyanis meglehetősen közeli nexusa van a guruló dollárokhoz. Már a rendezvény elnevezése, amelyen Karácsony részt vett, szemen szedett provokáció. Mi az, hogy Városok a jogállamiságért konferencia? Ezzel azt akarják mondani a résztvevők, így a mi főpolgármesterünk is, hogy Magyarországon nincs jogállamiság? Nincs demokrácia? Ne már!

Hát akkor, hogy a fészkes fenébe lett Karácsony Gergely a főváros első embere? Annak a több mint 350 ezer embernek (50,86%) talán pisztolyt szegeztek a halántékához, hogy Karácsonyra szavazzon? Akkor, hogy a fészkes fenébe jött ki a matek a tavalyi parlamenti választáson, hogy több, mint 3 millió hatvanezer ember (54,13%) a Fidesz–KDNP mellett voksoljon. Kirendelték talán Gyurcsány szemkilövető fekete seregét?

Milyen alapon mond olyat a főpolgármester Brüsszelben az ominózus konferencián, hogy „a jogállamiság védelmében létrehozott eszközök gyengék, alkalmazásuk lassú”.

Az előbb már tisztáztuk, ha nem lett volna a választás, akkor föl lehetne vetni bizonyos jogállamisági problémákat. De van, nem is akármilyen. S mint látjuk, Karácsonyt kisebb arányban választották meg főpolgármesternek, mint a Fidesz–KDNP-t kormányzó erőnek, Karácsony mégis olyat tud mondani, hogy szerinte „Budapest, valamint az európai városok legtöbbje jobban megfelel a jogállamiság és a demokrácia elvárásainak, mint a központi kormányzatok. Azokban az országokban, ahol a jogállamiság és a demokrácia hiányokkal küzd, a fővárosok a jogállamiság szigetét jelentik”. Tehát ahol kisebb felhatalmazással választottak meg valakit, mint a központi kormányzatot, az már Karácsonynál maga a jogállamiság szigete. Ha még kisebb arányban szavaznak rá, akkor még nagyobb az a sziget. Hagyjuk már Ibolykát!

Eközben a nagyobb arányban megválasztott központi kormányzatban – Budapestre utalva – szerinte „hibrid rezsim” jöhet létre az Európai Unión belül. Karácsony Gergely úgy vélekedett, Magyarország nagyon messze áll azon elvárások megvalósításától, amelyeket az Európai Unió a csatlakozni váró országoktól is elvár.

Hát, így van ez, kérem szépen. Ezt a szöveget akár Ursula von der Leyen bizottsági elnök vagy az Európai Parlament bármely korifeusa is mondhatta volna. Nekik legalább nem kell úgy tenniük, mintha fontos volna számukra a magyar nemzeti érdek. Elvben Karácsonynak nagyon fontosnak kéne hogy legyen, de a gyakorlatban még soha nem beszélt, intézkedett úgy, hogy ezt a budapestiek észrevehették volna. Fölfestette a mindenki által utált, forgalomlassító biciklisávokat, zöldítésnek nevezve a felújítás gyanánt lebetonozott Blaha Lujza teret, kizárta az autósokat a nagy nehezen felújított Lánchídról. Mi ez, ha nem a választók látványos lesajnálása?

Mint ahogy az is erre hajaz, hogy a guruló dollárokkal kapcsolatban azt bírta mondani, hogy nem tud arról, hogy a baloldal külföldi finanszírozása sérti a jogállamiságot, és hogy jelenleg is vizsgálat folyik az ügyben. Ettől függetlenül véletlenül éppen tavaly februárban, a kampány idején találkozott Münchenben Alexander Sorossal. A randi után nem sokkal pedig megindultak a dollárok Budapest felé. Micsoda véletlenek vannak!

John Boyne ír származású író szerint „jó jelmezben annak érzed magad, akit el kell játszanod”. Karácsonynak sajnos ehhez még farsangra sincs szüksége.

A szerző szerkesztő