Vélemény és vita
Amerika, Kolumbusz nélkül
Olvasom, hogy Amerikában, egészen pontosan Richmond városában ledöntötték és egy parkban tóba dobták Kolumbusz szobrát az Egyesült Államokat mindinkább fenekestül felforgató Black Lives Matter nevű szervezet fajgyűlölő aktivistái
És mivel szegény jó Kristófunk is fehér vala, persze hogy nincs, nem lehetett néki irgalom: úgy ledöntötték, mint annak a rendje – de rájöttem: tulajdonképpen nagyon is rendjén van ez így.
Rendjén van, mert végső soron csak az történt, hogy valami szép lassan távozóban van abból az Amerikából, amely – más kontinens ide, nagy földrajzi távolság oda – mégiscsak az egykori, ha úgy tetszik, a klasszikus európaiság egyféle szellemiségének képviselete is ott az Atlantikán túl. Hiszen nemcsak a bevándorlók, a telepesek voltak európai fehér emberek – írek, angolok, franciák, spanyolok, németek stb. –, de amit magukkal vittek, az is Európa volt. Kolumbusszal, a kereszténységgel, a fehér ember kultúrájával, szokásaival – egész világával együtt.
Ennek, nagyon úgy látszik, tényleg nincs helye már a ma Amerikájában. Így aztán végső soron nemcsak szegény Kolumbusz szobra került a víz fenekére, de véle eltűnik, el kell tűnjék lassanként mindaz, amit – akár tetszett, akár nem – a jó öreg Európából volt kénytelen megtanulni és átvenni az Újvilág: a tolerancia és a kultúra, az igazi demokrácia és a civilizáció, Jézus Krisztus és Arisztotelész, a provenszal költészet és a shakespeare-i dráma, Hegel filozófiája és Bach zenéje, meg a többi, csak úgy, mondhatnám stílusosan, in general.
Ehelyett, mostanra – „a Romlás vagyok, a hanyatlásvégi Róma”… Amit a mai, szomorú képet mutató Nyugat-Európára kell mondanunk, hatványozottan kezd érvényes lenni Washington, Lincoln és John Kennedy Amerikájára is. Amely nekünk valamikor elsősorban a blues és a rock and roll, a bourbon whisky és a rágógumi, Poe és Kerouac, a Moby Dick és a Száll a kakukk fészkére Amerikáját jelentette. Nem fehérgyűlölő, fosztogató, rabló, erőszakoskodó barbár csőcseléket, nem ostoba hazudozást, ocsmány manipulációt és polgárháborús, mind rémesebb anarchiát. Ha ez a jelenlegi összkép kezdi jelenteni az Amerikai Egyesült Államok nevezetű államalakulatot, akkor – ki kell mondanunk –, a néhai jó Cristoforo Colombo ott van a legjobb helyen, ahová került: a Byrd-parkbéli tó fenekén. Amely úgy lehet, olyan mélységes mély, mint Thomas Mann-nál a múltnak kútja… Amelybe ha belenézünk, egy másik régi európai, egy 19. századi germán férfiú, bizonyos Friedrich Nietzsche nagy és örök igazsága néz velünk farkasszemet: aki sokáig néz az örvénybe, arra az örvény visszanéz. A navahók, a csirokik, a mohikánok és többiek átka, úgy tűnik, megfogan.
A következmények? A jó öreg amerikai mondás szerint: mind your own business. Azaz törődjön mindenki a maga dolgával!
(A szerző író)