Domonkos László

Vélemény és vita

Késmárk felől

Sajátos vonású német–magyar kulturális fellegvár – így jellemezte kilencvenöt évesen távozott idős barátom, a Szabad Európa Rádió egykori közismert Ambrus Mártonja, boldog emlékezetű Skultéty Csaba Késmárkot

Sajátos vonású német–magyar kulturális fellegvár – így jellemezte kilencvenöt évesen távozott idős barátom, a Szabad Európa Rádió egykori közismert Ambrus Mártonja, boldog emlékezetű Skultéty Csaba Késmárkot, amely tavaly ünnepelte fennállásának hétszázötvenedik évfordulóját. Amire persze a kutya sem figyelt Magyarországon. Sajnos ez természetes: 2019-ben élve a régi magyar világ, a magyar múlt, Veres Péter bölcs és balgatag ősei nem voltak érdekesek. A gender meg a virtuális tér, a plázák meg a celebek, azok igen.

Különös telefonhívásom volt a minap: aki hívott, élethivatásának tekinti, hogy a régi Magyarország egyik legnagyszerűbb vidékét, a németek (a „cipszerek”) által lakott Szepességet bemutassa, kutassa, figyeljen rá. Az egyik legreprezentatívabb szepességi várossal, Késmárkkal együtt. Alapítványuk melyet az egyik legmagyarabb szívű késmárki cipszerről, a híres orvosról, Genersich Antalról neveztek el (ifjúsági díjat is alapítottak a törekvéseiket követő fiataloknak), nemrégiben a Magyar Nemzeti Levéltárral közösen műhelybeszélgetést is szervezett, ahol előadások hangzottak el például Késmárk templomépítészetéről, szabad királyi város státusáról vagy éppen a város gazdasági-kereskedelmi szerepéről a lengyel–magyar kapcsolatok története során. (Levetítették Késmárk polgármestere, Jan Ferencak és a helyi önkormányzat kulturális bizottságának vezetői által videoösszeállítást is.)

És lám, mi mindenre lehet még jó egy telefonhívás: megtudtam, hogy az alapítvány már 1991 óta folytatja tevékenységét, rendszeresen úgynevezett jószolgálati utakat szervez erdélyi és kárpátaljai szórványmagyar területekre, hogy Genersich-díjat kapott kedves városom, Hódmezővásárhely is, ahol Genersich Antal fi a a két háború közötti időszakban három évtizeden át volt a kórház igazgatója és elévülhetetlen érdemeket szerzett az Erzsébet-kórház fejlesztésében – a város pedig hűen őrzi a Genersich-hagyományokat.

Mindez Késmárk felől érkezik. Késmárk felől, ahonnan a dal szerint hideg szél fúj, és ahol manapság ugyanúgy nem hallani német szót, miként magyart sem. De a város áll, az épületek a régiek és hűvös őszi estéken magyar szellemek suhognak az ódon felvidéki utcákon, Krúdy Gyula nevét mormogják, a Poprád vize felé mutatnak, miközben súlyos léptekkel vezeti tanítványait templomba a német gimnázium latintanára, Gaál Pali bácsi, élő példájaként a ténynek, hogy Késmárk mennyire németajkú város, magyar szellemiséggel. És máris zeng a templomban a cipszer himnusz, Lám Frigyes szövegével, mely hálát ad az Úrnak, hogy az ősöket „ins Ungarland” vezette… Thököly Imre sírját pedig – ma is – elborítják a nemzeti színű szalagokkal ékes koszorúk.

A telefonbeszélgetés végén Tankó Attila, az alapítvány titkára elmondta: most azon (is) fáradoznak, hogy valamelyik anyaországi város vagy budapesti kerület fogadja testvértelepülésévé Késmárkot, hogy így, ezáltal is el lehessen érni… mit is? – villanna át a kétkedőkön. Hiszen míg Késmárknak 1910-ben 6317 lakosa volt, ebből 3242 német, 1606 szlovák és 1314 magyar – száz év múlva, 2011-ben a 16 832 lakosból 14 261 szlovák. Igen ám, csakhogy a múltat nem lehet számokban mérni és felszeletelni, mint a sonkát. A régi Késmárk ugyanúgy a lelkekben van, mint a Poprád, a cipszer himnusz vagy éppen a kárpáti fenyő vagy a bácskai fekete föld. Mint maga a régi ország. És ami legbelül van, sohasem évül el, susogja a szél Késmárk felől. Ha hideg, akkor is.

Kapcsolódó írásaink

Lóránt Károly

Lóránt Károly

A múló idő nyomában (1.)

ĀSzámos írást olvastam az elmúlt évtizedről és úgy láttam, hogy már minden lényeges dolgot elírtak előlem, ezzel nem érdemes próbálkozni, de mi lenne, ha írnék az elmúlt évtizedekről?

Kiss Antal

Kiss Antal

Nem a szegénység a baj

Ā„Az emberiség sohasem volt olyan gazdag, mint ma, és mégis ma eléri az elképesztő erkölcsi és lelki nyomorúság tetőfokát a személyes kapcsolatok szegénysége és a közömbös globalizáció miatt” – nagyon erős mondat Robert Sarah bíborostól, de telitalálat!