Tudomány

Megmagyarázhatatlan szerkezeteket találtak mélyen a Csendes-óceán alatt

A képződmények lehetnek újkeletűek vagy ősiek, a tudósok nem biztosak benne

Egy új számítógépes modell jóvoltából látható, hogy hol található a hidegebb anyag a köpenyben – írja az IFLScience.

Megmagyarázhatatlan szerkezeteket találtak mélyen a Csendes-óceán alatt
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

Geológusok földrengések segítségével tanulmányozták a Csendes-óceán alatti földköpeny alsó részének összetételét - és valami egészen különöset fedeztek fel. Vannak olyan zónák, ahol a szeizmikus hullámok eltérő módon mozognak, ami olyan struktúrákra utal, amelyek hidegebbek vagy más összetételűek, mint a környező olvadt kőzetek. A kutatócsoport e struktúrák jelenlétét nagy rejtélynek nevezi.

Egyelőre nem világos, hogy mik ezek a struktúrák. Ha máshol lennének, akkor egy szubdukciós zónában megsüllyedt tektonikus lemezek részei lehetnek. A Csendes-óceán azonban egyetlen nagy lemez, így alatta nem lehet szubdukciós anyag. A kutatók abban is bizonytalanok, hogy milyen anyagból állnak ezek a mélyszerkezetek, illetve hogy ez mit jelent a bolygó belső szerkezetére nézve.

„Ez a mi dilemmánk. Az új, nagy felbontású modellel mindenhol láthatunk ilyen anomáliákat a földköpenyben. De nem tudjuk pontosan, hogy mik ezek, vagy hogy milyen anyag hozza létre az általunk feltárt mintázatokat” - mondta Thomas Schouten, az első szerző, az ETH Zürichi Földtani Intézet doktorandusza egy nyilatkozatban.

A köpenyben található ennyi hideg régió jelenléte arra utal, hogy talán különböző időpontokban és különböző forrásokból alakultak ki. Ezek nem csak az elmúlt 200 millió évből származó szubdukciós lemezek.

„Úgy gondoljuk, hogy az alsó köpenyben lévő anomáliáknak többféle eredetük lehet” - magyarázta Schouten. „Vagy ősi, szilícium-dioxidban gazdag anyagról lehet szó, amely a köpeny körülbelül 4 milliárd évvel ezelőtti kialakulása óta ott van, és a köpenyben zajló konvektív mozgások ellenére fennmaradt, vagy olyan zónákról, ahol vasban gazdag kőzetek halmozódtak fel az évmilliárdok során végbement köpenymozgások következményeként”.”

További munkára van szükség. A csapat a hullámok egyetlen tulajdonságát, a sebességüket használja fel arra, hogy sok mindent kidolgozzon abból, ami a lábunk alatt zajlik. Még fantasztikus modellekkel is nehéz mindent csak ebből kiszámítani. Nem tudjuk felnyitni a Földet, és megnézni, mi van benne.

„Ki kell számolnunk a különböző anyagi paramétereket, amelyek a különböző hullámtípusok megfigyelt sebességét létrehozhatják. Lényegében mélyebbre kell merülnünk a hullámsebesség mögött álló anyagi tulajdonságokba” – magyarázta Schouten.

Kapcsolódó írásaink