Tudomány

Miért volt régen csak 19 óra egy nap?

A tudósok azonosították az okot, hogy régebben miért is volt kevesebb időnk

A Föld mély múltjára vonatkozó ciklostratigráfiai és geológiai adatok elemzésével készült tanulmány érdekes tényeket tárt fel bolygónk egy- és kétmilliárd évvel ezelőtti naphosszáról – írta a pravda.ru.

Miért volt régen csak 19 óra egy nap?
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/DPA Picture-Alliance/DPA/Marijan Murat

A tanulmány eredményei azt mutatták, hogy abban az időben a nap időtartama mindössze 19 óra volt, ami öt órával kevesebb, mint a mai 24 óra.

A tudósok által javasolt elmélet szerint a nap ilyen rövid időtartama nem a bolygó forgásának állandó változásából adódott, ahogyan azt korábban gondolták, hanem a Hold és a Nap árapály-erői közötti összetettebb kölcsönhatásból. Feltételezik, hogy sok millió éven át a Hold közelebb volt a Földhöz, ami felgyorsította annak forgását, és rövidebbé tette a napot – számol be a Nature.

Ennél is érdekesebb azonban, hogy a tanulmány azt is megállapította, hogy egy bizonyos ponton a nap hossza a Földön 19 órában stabilizálódott, és körülbelül egymilliárd éven át ezen a szinten maradt. A tudósok szerint ez a légköri hő és a holdi óceáni árapályok közötti összetett kölcsönhatás eredményeként következett be, amely átmenetileg kiegyensúlyozta a Föld forgási sebességét.

Ezt az „unalmas milliárd" néven ismert időszakot viszonylag korlátozott biológiai evolúció jellemezte. Fontos, hogy a stabil 19 órás nappalok ezen időszaka egybeesik a légköri oxigénszint két legnagyobb emelkedésével, ami alátámaszthatja azt az elméletet, hogy a nap hossza befolyásolja a fotoszintézis és a légköri oxigéntermelés folyamatait.

Kapcsolódó írásaink