Tudomány
Beletúrtak néhány állat ürülékébe
Ez évente tízmillió ember életét mentheti meg

Az állatok ürülékére ritkán gondol úgy az ember, mint valami hasznos dologra, pedig elég csak a földek trágyázására gondolni. A Sheffieldi Egyetem kutatói ennél is tovább lépve a hasznosság egy újabb aspektusát tárták fel.
A tudósok az állatkertekben élő, veszélyeztetett fajok ürülékében találtak olyan vírusokat, amelyek hatékonyak lehetnek az egyre nagyobb problémát okozó szuperbaktériumok ellen – írja a Gizmodo. Különösen hatékonyak lehetnek a cukorbetegeknél általában lábfekélyt okozó baktériumok ellen.
Az előrejelzések szerint az antibiotikumra rezisztens baktériumok 2050-re már évente tízmillió ember halálát okozhatják.
A yorkshire-i vadasparkkal végzett kutatás során a kutatók különböző veszélyeztetett fajoktól vettek székletmintákat, és igen hasznos bakteriofágokat találtak bennük. Ezeket a bakteriális fertőzések kezelésére is használják az orvosok, természetesen kontrollált körülmények között.
Azt már korábban sikerült kimutatni, hogy ezek az antibiotikumnál is hatékonyabban tudják elpusztítani a nem kívánatos kórokozókat. A tudósok úgy vélik, a most talált bakteriofágok segítenek megfékezni a cukorbetegek lábfekélyesedését. Ez az érintett betegek 15–25 százalékánál fordul elő, megállítani pedig nem vagy csak nagyon nehezen lehet. Emiatt gyakran az amputáció mellett döntenek az orvosok.
Eddig a guineai páviánok, a zsiráfok, gyűrűsfarkú makik (lemurok), a cebui disznók, valamint a binturongok ürülékében sikerült kimutatni hasznos vírusokat. A kutatók most eredményeik hatékony gyógyszerekbe történő átfordításán dolgoznak.